Kauza má své počátky před samotným turnajem - na konci srpna. Tehdy sport ve Spojených státech zasáhl protest, který rozpoutal Colin Kaepernick. Snědý hráč amerického fotbalu se v přípravném zápase NFL (Národní fotbalové ligy) odmítl postavit při zpěvu hymny.
Obdobné gesto by vzbudilo rozruch snad v každé zemi, natož ve Státech. Píseň „The Star-Spangled Banner“ (Hvězdami posetý prapor) má pro hrdé Američany téměř posvátný význam.
Kaepernick to samozřejmě věděl. A právě proto se k činu odhodlal.
Chtěl co nejviditelněji upozornit na rasismus, který je podle něj ve společnosti silně zakořeněn.
„Nebudu vstávat a vyjadřovat úctu vlajce, když tato země utlačuje černochy a další barevné lidi. Tady jde víc než o fotbal a bylo by ode mě sobecké před tím zavírat oči. Na ulicích leží mrtví lidé a jejich vrazi dostávají zaplaceno,“ řekl v rozhovoru po zápase.
Odkazoval na dva roky staré události z města Ferguson ve státě Missouri, kde bílý policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka.
Podobných incidentů bylo víc - zatím poslední se odehrál v pátek v Tulse.
Kaepernick věnoval milion dolarů na pomoc potřebným a v protestu pokračuje doposud, byť s malou obměnou. Při hymně už nesedí, ale klečí, aby zároveň projevil vděk válečným veteránům.
K výzvě se přidávají další lidé napříč sporty. Kaepernicka mimo jiné podpořil i prezident Barack Obama. Hráč má ovšem i mnoho kritiků. Od umírněných, kterým gesto přijde nevhodné a zbytečně silné, až po anonymy, kteří mulatovi vyhrožují smrtí.
Uzavřený hokejový svět
Zpátky k hokeji. K záležitosti se před začátkem Světového poháru vyjádřil i John Tortorella, hlavní kouč USA. Přes média vzkázal: „Pokud si někdo z mých hráčů při hymně sedne, bude sedět celý zápas.“
Tímto výrokem mnohé pobouřil. Například J. T. Browna, jednoho z hrstky Afroameričanů, kteří pronikli do NHL. „Pokud by někdo posadil hráče jen kvůli jeho názoru, nepotvrdilo by se tím, že má (Kaepernick) pravdu?“ napsal na Twitter.
Vše vyvrcholilo před premiérou USA na turnaji. Tortorella na zápas s týmem Evropy překvapivě nenominoval Dustina Byfugliena, jediného nebělocha v týmu. Navíc prý statnému bekovi rozhodnutí nijak nezdůvodnil. Byfuglien je přitom uznávaný lídr Winnipegu a čekalo se, že na Světovém poháru bude v základní sestavě.
Sám Byfuglien před nominací kontroverzní prohlášení kouče komentoval: „Každý má právo říkat si, co chce. Torts (Tortorella) také a může dělat, co uzná za vhodné. Ale myslím, že většina kluků při hymně povstane a vzdá poctu vlajce.“
Tortorella samozřejmě měl právo hráče nenasadit - mohlo jít o čistě taktický, hokejový tah (právě tak jej trenérský tým USA prezentoval), ve světle jeho předchozích slov však tento krok vzbudil rozpaky.
Pochybné rozhodnutí se kouči vymstilo, Spojené státy padly 0:3 a právě Byfuglienův důraz mužstvu chyběl. Ve druhém zápase proti Kanadě už zadák hrál, ani on ale nezabránil další prohře a celkovému fiasku výběru. (Američané sehrají ještě jeden zápas proti Česku, který začne v pátek ve 2.00 SEČ. Oba týmy jsou ze hry o semifinále.)
Dohady kolem nenasazení Byfugliena vyvolaly diskusi o výlučnosti hokeje. Černoši ani další americké minority hokej moc nehrají, neboť je drahý. Oproti kolegům z jiných sportů (například basketbalistům) jsou tak hokejisté na různorodost méně zvyklí. Světového poháru se účastní 184 hokejistů, z toho jen tři nejsou běloši.
Tortorellu možná není nutné hned označovat za rasistu, jedno je ale jisté: obdobné chování k větší otevřenosti hokejového světa nepovede.