Ručinský bude mít velký vliv na hráče, věří reprezentační kouč Jandač

  15:15
Bude kapitánem hokejového korábu na těžké plavbě napříč Světovým pohárem, přesto se nebojí otevřeně přiznat, že nemá takové jméno, aby před ním hokejisté z NHL padli na kolena. "A právě proto jsem chtěl, aby mi pomohl Martin Ručinský s Vencou Prospalem," říká trenér Josef Jandač.
Josef Jandač

Josef Jandač | foto: ČTK

Jak to myslíte?
U Martina Ručinského je hlavní, že má ke klukům daleko blíž než já, protože s nimi donedávna hrál. Je to velká osobnost českého hokeje. Když skončil s aktivní kariérou, tak jsem se ho snažil využít, aby se stal generálním manažerem. Aby udělal průlom v občasné komunikační bariéře s hráči zejména ze zámoří. A samozřejmě má i poradní hlas, co se týká výběru hráčů. On sám míval k národnímu týmu velký vztah, tak chci, aby to samé naučil současné hráče.

Jak velké slovo bude mít při výběru hráčů?
Rozdělili jsme úkoly poměrně jednoduše. Jirka Fischer i Venca Prospal sledujou všechny hráče. Někdy osobně, někdy v přenosech, ale informace mají. Budou je mít i od trenérů, které znají. Jarda Špaček s Jirkou Kalousem budou jezdit na inspekční cesty jak kvůli MS, tak kvůli Světovému poháru. Růča bude v zámoří trávit také dost času.

Jakým způsobem budete skládat tým pro Světový pohár?
Řekl jsem, že si každý udělá svoji nominaci, ze které vzejde prvních čtrnáct lidí, o kterých jsme všichni přesvědčení, že v ní mají být. Plus dva brankáři. Pochopitelně se to musí skládat nejenom jako jména, ale jako tým. Každý má poradní hlas, ale nebude to těžké, protože zas tolik hráčů v NHL nemáme. Důležité bude, abychom to k sobě poskládali postově, aby jednotlivé pětky měly úkoly. Drobné třecí plochy mohou nastat, pak bude rozštípnutí na mně.

Už jste naznačil, že byste chtěl mít na Světovém poháru Jardu Jágra. I proto jste vzal na pomoc Martina Ručinského, který by ho mohl dokázat přemluvit?
Já si myslím, že téma Jágr bychom měli nechat na jindy, protože já jsem nic takového nenaznačoval. To mi trošku podsouváte, co jsem neřekl. Já jsem jenom odpovídal dotazy. Jarda v první fázi nominace určitě nebude, necháme mu čas a prostor. Budeme s ním mluvit jako s každým jiným. A pak se uvidí, jestli tam bude, nebo ne. Víme, že to bude pro vás novináře žhavé téma, ale my to s ním budeme řešit osobně a na to chceme mít nějaký čas.

Říkal jste, že je těžké komunikovat s hráči z NHL. V čem?
Ono to tak těžké není. Ti hráči jsou vesměs všichni slušní, my se k nim také chováme slušně, ale když potom zjistíte, kolik chodí omluvenek z různých důvodů... Tak je jednodušší, když jim zavolá Ručinský, který může říct: Hele, mě taky bolelo koleno, ale přijel jsem. Když mu řekne Jandač, že ho bolí koleno, tak to asi nemá takovou váhu.

Prospala jste si vybral kvůli jeho vášni k hokeji? Berete ho kvůli tomu, že může hráče na turnaji vyhecovat, aby ze sebe dostali maximum?
Víceméně jste to popsal dobře. Začal jsem o něm uvažovat kvůli tomu, že se dlouhodobě známe. Od působení v Budějovicích jsme si vytvořili nadstandardní vztah, jsme spolu neustále v kontaktu, navštěvujeme se, když to čas jenom trošku dovolí, takže k sobě máme blízko i lidsky. To byl první důvod. A ten druhý je přesně ten, co jste popsal. Víme, jaký Venca je, to jeho nadšení, vášeň, jak hokej miluje. Teď sice netrénuje dospělou kategorii, ale aspoň se zapojil a vede juniory v Americe. Je to správná osoba, aby trošku vyhecoval kabinu, aby hrála nadoraz. Tak jak byl zvyklý on.

Předpokládám, že to byl váš nápad, takže jste ho i oslovil. Jaká byla jeho reakce: vzal to okamžitě?
Ne, to ne. Když jsem mu to nabídl, tak si vzal čas na rozmyšlenou, musel to probrat doma s manželkou, ale brzy zavolal, že do toho jde. Byl hrozně nadšený a teď mě bombarduje zprávami. Dneska mám od něj další emaily, další sestavy, další varianty, přesilovkové formace... Rozdělili jsme si to tak, že bych já s Vencou Prospalem měl na starost ofenzivní část a Jarda Špaček s Jirkou Kalousem tu defenzivní.

Cítíte, že tihle bývalí hráči dávají reprezentaci prestiž?
Národní tým se musí dělat na srdcové úrovni. Nemusíte mít úplně nejlepší hráče, ale musíte mít nejlepší tým. Tihle kluci byli součástí úspěšných let, kdy se medaile vozily pravidelně. Teď na ně mohou navázat a pomoct v jiných pozicích.

Spím dobře a Kalouse jsem doporučil

Josef Jandač je poslední dobou na roztrhání: v extralize vede Spartu, je asistentem současného hlavního reprezentačního kouče Vladimíra Vůjtka a teď navíc řeší starosti související s budoucím nástupem na jeho pozici. Dá se to všechno zvládnout?

"Že bych nespal? Právě že naopak, spím mnohem líp. Musím říct, že jsem unavený, takže přijdu, plácnu sebou a spím. Není to pro mě něco, co bych nezvládl. Je pravda, že poslední dny a týdny jsem měl hodně schůzek a telefonátů. Na druhou stranu to mám jednodušší v tom, že se Spartě daří. Žádný extra problém přetíženosti necítím," tvrdí.

Jandače mimochodem ve Spartě od nové sezony nahradí Jiří Kalous, jeho reprezentační kolega a kamarád. Však se ho také vedení klubu ptalo na názor. "Řekl jsem jim, jaký je to trenér a člověk. Děláme spolu a ví se, že k sobě máme blízko i lidsky. Domluvili se a já mu přeju, ať vykročí tou správnou nohou."

A zůstanou u týmu i po Světovém poháru?
Uvidíme. Venca Prospal žije v Americe, Jirka Fischer je klubově vázaný v Detroitu, kde mu končí smlouva a na jaře se bude bavit o nové pozici. I to bude důležité, jestli vůbec bude uvolněný pro akce národního týmu. Jarda Špaček, Jirka Kalous a ostatní členové realizačního týmu včetně Vládi Vůjtka budou základní kostrou pro Evropu.

Vysvětlete ještě, v čem je přednost Jiřího Fischera.
Jirka Fischer nabídku přijal hned a s radostí. Vidí dnes a denně NHL, kde pracuje v Detroitu na pozici ředitele pro hráčský rozvoj. Navíc zná trenéry, kteří proti nám budou nastupovat. Pod Mikem Babcockem například nastupoval několik let. Velice prospěšný bude díky své znalosti zámořského prostředí a herních systémů.

Prvních čtrnáct jmen pro Světový pohár budete muset oznámit do 1. března. Budou v ní jenom hráči z NHL?
Z Evropy tam toho v první fázi asi tolik nebude. Budeme se spíš snažit, aby v zámořských podmínkách na menším hřišti a také v trochu odlišném prostředí absolvovali turnaj spíš hráči z NHL. Nicméně máme samozřejmě ve výběru i hráče z Evropy a je pravděpodobné, že někdo z nich v nominaci bude.

Nominaci na minulý Světový pohár dělal Ivan Hlinka stylem: „Tyhle hráče chci a nezajímá mě, jestli chtějí jet, nebo ne. Já je nominoval.“ Budete postupovat stejně, nebo od nich budete chtít slyšet, že mají zájem reprezentovat?
Tohle je téma na každém turnaji. Řeknu příklad: nominujeme Červenku, který je v české extralize výjimečný. Hraje se zdravotním handicapem, pak je z toho faux pas, že ho někdo načapá na oslavě. My to všechno chápeme, ale přece jenom nenominovat Červenku po tom, co předvádí v extralize, je těžké. Pak se totiž novináři budou ptát, proč tenhle hráč, který je nejlepší, chybí. No protože má problémy s kolenem. Na klubové úrovni ještě hrál, ale pauzu chce využít, aby se vyléčil. No jo, ale když hraje 24 minut za zápas, proč ho, vy blbci, nenominujete? Takhle vzniká problém. Víte, na každém turnaji bude vždycky hráč, který se omluví. Ovšem na akce velkého významu jako je Světový pohár nebo olympiáda hráči chtějí v drtivé většině přijet. Něco jiného je MS - a tohle bude role Martina Ručinského, aby od hráčů všechny důvody věděl. Nechceme hráče pranýřovat, že nepřijali pozvánku a ani nechceme nominovat tím způsobem, že jsem je nominoval a buď přijedou, nebo ne. Komunikace musí být.

Jaroslav Špaček odjel na inspekční cestu do NHL. Dával jste mu nějaké speciální úkoly s ohledem na Světový pohár?
Samozřejmě že jsme mu dávali úkoly s Vláďou Vůjtkem jak ohledně MS, tak ohledně Světového poháru. Chtěli jsme vidět hráče, kteří připadají v úvahu. Oni připadají v úvahu v podstatě na obě akce. My zas tolik hráčů v NHL nemáme, takže bych z toho nedělal takovou vědu. Nevybíráme tým Kanady a Ameriky.

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta – Třinec 2:3P. Historický obrat posílá hosty do finále, hrálo se 122 minut

13. dubna 2024  12:25,  aktualizováno  20:15

Extraliga se dočkala bájného obratu. Hokejisté Třince otočili sedmé semifinále se Spartou a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

Pokud skončí, poletí na MS. Nečas ale tuší: Carolina má šanci na Stanley Cup

20. dubna 2024  13:33

Při odpovídání na dotaz, kdo je favoritem na zisk Stanley Cupu, útočník Martin Nečas ani na chvíli...

POHLED: Končí „nějakej Francouz“, kterého rodiče museli vykoupit z Plzně

20. dubna 2024

Premium Sportovci obvykle chtějí své kariéry uzavřít úplně jinak. Nikoliv z donucení. Nejlépe podle plánu,...

Kladno před barážovými odvetami: Není hotovo, už nesmíme hrát harakiri

20. dubna 2024  10:40

Bookmakeři mají jasno. Experti také. I většina fanoušků. Jen hokejisté Kladna ještě záchranářský...

Pastrňák vs. Matthews, souboj obrany s útokem. Třaskavá série zajímá i nároďák

20. dubna 2024  10:15

Jakmile se na ledě postaví proti sobě, dýchne na vás tradice. Dva týmy s významnou historií,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...