Bylo mu 12, když Reichel obalamutil v olympijském semifinále při nájezdu Patricka Roya. A Kašpar hned věděl, že tohle je hráč podle jeho gusta.
„To byl asi ten největší nájezd, co jsem kdy viděl. Já odmalička slýchal, jaký to byl hokejista, sbíral jsem jeho kartičky. Obdivoval ho. A platí to dodnes, protože Alby je obrovský litvínovský hokejista.“
Po Reichlovi si dokonce dal na dres i jeho litvínovskou „dvaadvacítku“, s kterou to před šesti lety dotáhl do reprezentace. Měl štěstí, že už jako kluk se s ním potkal. Kašpara totiž trénoval Václav Černý - tedy muž, který pro Litvínov, reprezentaci i NHL vychoval výjimečnou generaci hokejistů. Reichla, Langa, Šlégra či Ručinského.
„A oni za námi po sezoně chodili do kabiny. Alby byl příjemný, pokecal s námi. Skvělé vzpomínky.“
Právě v klukovských letech a na litvínovském stadionu se rodil Kašparův penaltový um. Jeho klenot, jak parádní provedení, pojmenoval komentátor Robert Záruba.
Už před šesti lety pomohly jeho nájezdy v Německu ke zlatu, teď se ale 30letý Lukáš Kašpar jen zmínce o „klenotu“ pousměje a pak začne vzpomínat.
„Jako kluci jsme rádi jezdili blafáčky a vždycky jsme říkali, že housle jsou za dva body. Byla to zábava, možná se jsme vsázeli o 10 korun a strašně nás bavilo naštvat gólmany a dát jim penaltu mezi nohy.“
Nejspíš i proto teď po úspěšných nájezdech tak rád novinářům klidným hlasem opakuje, že „mezi nohama je díra vždycky“. A proto je teď jeho bilance na šampionátu tři proměněné penalty ze tří.
Přidáte-li i přípravné zápasy, pak šest ze šesti včetně jednoho ze hry. „Neříkám, že je to nechytatelné, vždyť v KHL už mi to kluci chytili. Takže i v reprezentaci mi to někdo někdy chytí.“
Dokonce i Robert Reichel, Kašparův někdejší vzor, se té jeho sérii podivuje. „Překvapuje mě, že to brankáři ještě nepřečetli. Ale ať se toho provedení drží dál a ať mu to tam dál padá. Zdá se mi, že brankáři špatně čtou jeho pohyb hokejkou, proto je Lukáš tak úspěšný,“ řekl Reichel MF DNES.
Současná penaltová finta Lukáše Kašpara se zrodila před rokem a půl. Přemýšlel, čím brankáře obelstít. Jak se proslavit jako hrdina Reichel. Pak na internetu objevil nájezd chicagského šikuly Jonathana Toewse. Inspiroval se, byl však donucen k inovaci.
„On nájezd jezdí přímo, mně se ale puk vždycky zvedl. Asi má rovnější hokejku než já, tak jsem se rozhodl jezdit ze strany. Místo zakončení se mi líbí, je to takové vyčurané,“ vypráví.
On-lineSledujte čtvrtfinále s USA v podrobné on-line reportáži. |
Když s ním v úterý znovu uspěl nad švýcarským brankářem Berrou, z Česka mu Dominik Hašek vzkázal, jak moc rád by se proti němu postavil. A že má recept, jak jeho sérii zastavit. Než se Kašpar vrátil ze zápasu na hotel, už měl na mobilu od rodičů odkaz na článek. „Ale kvůli mně se na led asi nevrátí, takže jsem se jen zasmál.“
Mimochodem - Kašpar si je jistý, že při nájezdu má větší šanci brankář. Že poměr je 70:30, či 60:40.
Tak snad dál - zvlášť když přichází play-off - bude platit, že v případě Kašpara je to teď 0:100.