Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo si počká, ten se dočká. Ale neplatí to na mistrovství světa vždy

Petr Zámorský a Tomáš Voráček brání Roberta Roséna ze Švédska. Na puk se soustředí brankář Dominik Furch. | foto: ČTK

10 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Je to tak trochu jako v pohádce O chytré horákyni. Jsou v týmu, i když vlastně nejsou. Obránci Petr Zámorský a Adam Polášek, útočník Dominik Kubalík a brankář Matěj Machovský sice s českou hokejovou reprezentací trénují, chodí na mítinky i obědvají, ale když přijde zápas, sednou si na tribunu mezi diváky a jsou najednou od mužstva až příliš vzdáleni.

Kdyby to národní tým v Rusku dotáhl až ke zlatu, minimálně jeden z těchto hráčů ho nedostane a nebude mít podle pravidel ani nárok honosit se titulem mistra světa.

Zkrátka je to nevděčná role, ale takový je úděl náhradníků. Tedy mužů, kteří doufají, že je kouč Vůjtek dodatečně zapíše na soupisku a třeba využije i v zápase.

Jak přijít o zlato

„Pro mě je úspěch už jen to, že jsem se sem dostal. A tak neřeším, jestli v týmu jsem, nebo ne. Užívám si to, i když bych si samozřejmě rád zahrál,“ říká Dominik Kubalík.

Je mu 20 let, v sezoně zazářil v Plzni, když se stal nejlepším střelcem extraligy, ale teď je na světovém šampionátu 14. útočníkem. A jeho příběh se podobá Janu Kovářovi.

Česká soupiska

Kdo čeká na zapsání?

Poté, co z Ruska odjel zraněný Jiří Sekáč, čekají na zapsání brankář Matěj Machovský, beci Petr Zámorský a Adam Polášek a útočník Dominik Kubalík. Machovský se téměř jistě dočká, to pro trojici hráčů do pole zbývají jen dvě místa. Navíc mohou dorazit posily z NHL.

Psal se rok 2010, měl taky 20 let a byl útočníkem Plzně, když si ho kouč Růžička při záplavě omluvenek z NHL vzal na šampionát do Německa.

Dva týdny trénoval s týmem, prožíval krušné časy proher, jenže pak trenér uzavřel soupisku, Kováře poslal domů a on přišel o zlaté tažení v play-off i vítání vítězů na Staroměstském náměstí. „Ale špatně jsem to nebral,“ vzpomínal.

O dva roky později se scénář obdobně zopakoval. Trenér Hadamczik ho vzal s sebou do Stockholmu, kde se turnaj v brance náramně vydařil jeho bratru Jakubovi, ale Jan z něj jako nezapsaný náhradník zase odjížděl předčasně.

Vyšlo to až na třetí pokus, byť i v roce 2013 začínal na tribuně. Statisticky je teď na čtvrtém šampionátu v řadě, i když fyzicky se ocitl už na šestém z posledních sedmi MS.

Bude se hodit víc obránců?

Aspoň se dočkal. To útočník Milan Gulaš byl v Německu i před dvěma lety v Minsku, ale ani jednou se na soupisku neprocpal. I letos doufal, z finální nominace ho však vyřadila nemoc. Pravidla kolem soupisky jsou totiž jasná: trenéři na ni smějí v průběhu turnaje zapsat jen 22 hráčů do pole a tři brankáře.

Pravidelně však berou hokejistů víc. Bojí se zranění, spekulují, jestli mít na soupisce raději víc beků, či útočníků, často volná místa drží pro případné „last minute“ posily z NHL. A ty mohou s českou pětadvacítkou vyvolených zamíchat i letos, neboť trenér Josef Jandač přiznal, že Češi čekají, jak dopadne série mezi Dallasem a St. Louis.

Pokud by Dallas skončil (série je 3:3), mohli by přijet útočníci Hemský a Faksa. „Jsme s nimi v kontaktu. Zvažujeme to,“ řekl Jandač.

Pak by definitivně sebrali místo Kubalíkovi i jeho kamarádům z tribuny. Češi totiž mají na soupisce poslední dvě volná místa pro hráče z pole. „Vím, co se děje, ale jsme tady jako jeden tým. Kluci nerozlišují, jestli hraju, nebo ne,“ vypráví Kubalík. Stranou jsou tak jen při tréninku.

Nejhorší je však při zápase sedět na tribuně. Kubalík prozrazuje, že se nervozitou potí, strachuje při oslabení i šancích soupeře. České góly sice hlasitě neprožívá, přesto... „Užívali jsme si zápas s Ruskem, bylo super sledovat lidi, jak jsou naštvaní, zatímco my se smáli.“

Trochu škodolibé, ale lze se divit?

Autor:
Najdete na iDNES.cz

mobilní verze