Hezký nedělní večer všem hokejovým příznivcům. Světový šampionát ve Finsku vrcholí očekávávaným finálovým soubojem dvou největších favoritů, v němž domácí hokejisté vyzvou Kanadu. Utkání začíná v 19:20.
Oba týmy si zopakují finále z loňského roku. Finové v Rize dvakrát vedli, ale Kanada dokázala pokaždé srovnat a nakonec vyhrála v prodloužení, které v čase 66:26 ukončil Nick Paul.
Finové zatím na domácím mistrovstvím nezvládli pouze severské derby se Švédy. Ve čtvrtfinále porazili 4:2 Slováky, v sobotu přetlačili houževnaté Američany 4:3.

Rozhodčí: Nord (SWE), Öhlund (SWE) - Briganti (USA), Synek (SVK)
Počet diváků: 11 487

Kanada svými výkony ve skupině moc nepřesvědčila. Ve čtvrtfinále byla kousek od vyřazení, ale po fantastickém obratu udolala Švédy 4:3 v prodloužení. V semifinále si pak svěřenci Claudea Juliena smlsli na českém týmu (6:1).
Zápas bude řídit švédská dvojice Nord, Öhlund.
Finové chtějí zakončit perfektní sezonu druhým letošním titulem. V únoru už ovládli olympiádu v Pekingu.
Valtteri Filpulla se může stát dalším členem Triple Gold Clubu. V roce 2008 vyhrál s Detroitem Stanley Cup, letos s Finskem olympiádu.
V brankách nastoupí Olkinuora a Driedger.
0:00
0:25
Kanada začala náporem, střela Seversona od modré minula branku.
1:17
Barzal dorážel bekhendem, slabý pokus nemohl Olkinuoru zaskočit.
2:37
Kanada je v úvodu aktivnější, zatím se většinou hraje ve finském obranném pásmu.
3:17
Z levé strany zahrozil Batherson.
4:31
Barzal kličkoval v rohu kolem Ohtamaaho, ale nic z toho nebylo.
5:32
První opravdu nebezpečná akce, z mezikruží nepřesně střílel Gregor.
6:10
První vážnější akce Finů. Pesonen prolétl do pásma po levém křídle a ohrozil Driedgera.
6:46
Lammikko dobře forčekoval, ale Pesonen toho nedokázal využít. Netrefil puk.
8:10
Barzal střílel od pravého mantinelu, Olkinuora vyrazil.
9:19
Rychlá akce Finů. Heiskanen vlétl středem do pásma, nahrál napravo na Pokku, jehož rána skončila v Driedgerově lapačce.
10:37
Anderson promarnil tutovku. Díky skvělému forčekinku Barzala bleskově zakončoval z mezikruží, Olkinuora vyrazil.
11:43
Z první tentokrát pálil Batherson, kterého parádně uvolnil Dubois, Olkinuora opět vyrazil.
12:25
Po sérii rychlých přihrávek pálil Heiskanen přímo do Driedgera.
13:02
Armia chtěl využít clonících hráčů, mířil vedle.
15:18
Rajala po přejetí modré vystřelil, Driedger vyrazil.
16:41
Poslední minuty nabízí hlavně boj o puk ve středním pásmu.
18:23
Obě defenzivy zatím pracují bezchybně, moc šancí teď nevidíme.
19:20
Po střele Armii z pravé strany se bude vhazovat před Driedgerem, který puk ukryl ve své výstroji.
19:32
Graves zahrál zbytečný icing.
20:00
První třetina nabídla svižný hokej, ale málo šancí. I proto na první gól zatím čekáme.
Střely na branku v 1. třetině: 7:9.
20:00
20:34
Hietanen byl zcela volný na modré čáře. Jeho tvrdou střelu Driedger vůbec neviděl, přesto se skóre nemění. Puk letěl mimo.
22:07
Sallinenovo nahození odehrál Driedger do rohu.
22:49
Střelecky aktivní Armia střílel z otočky, ale trefil jen Holdena.
23:25
Vyloučen hráč Friman (Finsko), 2 min. za hákování
První přesilovku v utkání mají Kanaďané.
24:00
Cozens (Kanada) vstřelil branku (7. gól na mistrovství) , asistence Barzal a Severson
Stav zápasu Finsko - Kanada 0:1

Kanada jde do vedení. Sérii rychlých přihrávek přivedla puk na Cozense, který z levého kruhu z první otevřel skóre.
24:38
Finsko chce rychle odpovědět, usadilo se v útočném pásmu a střílí ze všech pozic.
25:29
Z ostrého úhlu to zkoušel Sanheim, puk skončil na boční síti.
26:55
Armia v dobré pozici netrefil puk.
27:13
Při akci dva na jednoho Lammikko netrefil přihrávku.
27:59
Comtois se obtočil kolem branky, aby zakončil nepřesně.
29:30
Anderson dvakrát během krátké chvíli tvrdě přirazil soupeře k mantinelu.
30:42
První kanadská lajna zatlačila soupeře v pásmu. Duboisovi nevyšla střela, po ráně Gravese zasahoval Olkinuora.
30:51
Armiova teč po rychlém kontru těsně minula levou tyčku.
31:22
Vyloučen hráč Holden (Kanada), 2 min. za podražení
Finové si poprvé zahrají v početní výhodě.
32:17
Granlund z pravé strany vyprášil Driedgerovy betony.
32:35
V pokračujícím náporu se zblízka neprosadil z dorážky Manninen.
33:09
Vatanen pálil z první od modré, Whitecloud puk srazil do ochranné sítě.
36:07
Cozens mohl zvýšit, puk mířící do branky srazil Ohtamaa. To byla velká šance pro Kanadu na zvýšení skóre.
36:43
Finsko je v pěti.
37:00
Při finské akci tři na dva Driedger vyrazil střelu Lammikka.
37:29
Pokka pálil od modré bez přípravy, jenže vedle.
38:36
Sallinen z dorážky trefil tyčku!
40:00
Kanada využil přesilovku a díky tomu vede.
Střely na branku ve 2. třetině: 7:9, celkem: 14:18.
40:00
40:47
Vyloučen hráč Roy (Kanada), 2 min. za nedovolené bránění
Roy zasáhl v brankovišti Olkinuoru.
42:42
Vyloučen hráč Gregor (Kanada), 2 min. za podražení
Finsko bude hrát 5 vteřin pět na tři, pak bude pokračovat klasická přesilovka.
44:08
Vyloučen hráč Sillinger (Kanada), 2 min. za hru vysokou holí
Vyloučení po útočném forčekinku, který nebyl faulem. Heiskanena trefila vlastní hůl. Finsko bude hrát 35 vteřin pět na tři.
44:08
Finsko si vzalo oddechový čas.
44:13
Granlund (Finsko) vstřelil branku (4. gól na mistrovství) , asistence Heiskanen a Lehtonen
Stav zápasu Finsko - Kanada 1:1

Finsko bleskově využilo dvojnásobnou výhodu. Heiskanen vystřelil nepřesně, puk se odrazil od zadního mantinelu ke Granlundovi, který do odkryté klece srovnal.
44:13
Driedger se při přesunu v brance zranil, bude střídat.
44:13
Střídání Střídání brankářů hostů. Z branky odešel Chris Driedger, nahradil ho Matt Tomkins
44:13
Pokračuje finská přesilovka, potrvá ještě minutu a 55 sekund.
45:57
Granlund (Finsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství) , asistence Lehtonen a Hartikainen
Stav zápasu Finsko - Kanada 2:1

Velký přesilovkový obrat! Granlund z pravého kruhu zápěstím prostřelil Tomkinse a zajistil domácím vedení. Puk šel na rameno.
46:20
Kanada má necelých 14 minut, aby se z gólového šoku otřepala a alespoň srovnala.
46:49
Stadionem zní mohutné Suomi.
46:58
Střely na branku ve třetí části jsou 6:1 pro Finy.
47:43
Rajala zkoušel Tomkinsovu pozornost nahozením ze středního pásma.
48:07
Finové chtějí navýšit skóre, na Tomkinse pálil z pravé strany Vatanen.
48:58
Whitecloudovo tečované nahození minulo branku.
51:35
Finové výborně brání a nedovolují Kanaďanům, aby si vytvořili souvislejší tlak.
52:37
Barzalovu snahu zabrzdil Pokka, který vyhodil puk do středního pásma.
53:22
Finové hrají jednoduše a pokud to jde, vyhodí puk z vlastního obranného pásma.
54:04
Armia (Finsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství) , asistence Lammikko
Stav zápasu Finsko - Kanada 3:1

Pojistku přidává Armia, který vymetl pavučinky v pravém horním růžku.
55:29
Finská defenziva je opravu vynikající a nedovoluje soupeři, aby si vytvořil nějaký tlak.
56:57
Lindell v dobré pozici přestřelil branku.
57:18
Armia mohl přidat další gol, ale z dobré pozice netrefil.
57:36
Kanada hraje bez brankáře.
57:48
Whitecloud (Kanada) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Barzal a Anderson
Stav zápasu Finsko - Kanada 3:2

Při hře šest na pět snížil Whitecloud. Z pravého kruhu přesně mířil ke vzdálenější tyčce.
57:48
Celou situaci posoudí videorozhodčí.
57:48
Gól platí, šlo teprve o druhou kanadskou střelu na branku ve třetí třetině.
57:48
Tomkins se vrací do branky.
58:00
Tomkins je opět na střídačce.
58:36
Comtois (Kanada) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Barzal a Batherson
Stav zápasu Finsko - Kanada 3:3

Neuvěřitelné! Kanada podruhé ve vyřazovací části dokázala v závěru smazat dvougólové manko. Zblízka vyrovnal Comtois, který využil přihrávku Barzala.
58:36
Tomkins je pochopitelně zpět v brance, míříme k prodloužení.
59:30
Cozensova střela nadělala Olkinuorovi problémy.
60:00
Finále se bude prodlužovat. Finsko sice otočilo skóre na 3:1, ale Kanada při power play dvakrát skórovala a srovnala výsledek.
Střely na branku ve 3. třetině: 12:4, celkem: 26:22.
Zápas sleduje 11 487 diváků.
60:01
Bude se hrát tři na tři tak dlouho, dokud nepadne gól.
60:32
Kanaďané najeli do pásma, ale sami z něj vyjeli.
61:07
Barzal si najel do první šance v prodloužení, z pravé strany trefil boční síť.
61:31
Lindell na druhé straně z podobné situace úplně minul.
62:12
Tomkins vyrazil střelu Lehtonena do ochranné sítě.
63:17
Tomkins ramenem vyrazil střelu Rajaly.
64:15
Heiskanen objel branku a málem puk zasunul do branky, na poslední chvíli ho zastavil Chabot.
65:01
První pětiminutovka prodloužení nenabídla žádné bezhlavé útočení, přestože se hraje tři na tři.
65:36
Vyloučen hráč Chabot (Kanada), 2 min. za hákování
Finové hrají přesilovku čtyři na tři.
65:54
Tomkins zasáhl lapačkou proti Manninenovi.
66:42
Manninen (Finsko) vstřelil branku (6. gól na mistrovství) , asistence Granlund a Heiskanen
Stav zápasu Finsko - Kanada 4:3

Finsko má vytoužený titul z domácího prostředí. Z pravého kruhu rozhodl Manninen.
Kanada doplatila na vyloučení. Kvůli nim přišla ve třetí třetině o náskok a v oslabení inkasovala také rozhodující gól v prodloužení.
Střely na branku v prodloužení: 5:0, celkem 31:22.
Finsko má svůj čtvrtý titul mistrů světa. Předtím se radovalo v letech 1995, 2011 a 2019.
Suomi letošní mezinárodní sezonu ovládlo, protože už v únoru vyhrálo olympiádu a nyní je mistrem světa.
3 nejlepší hráči turnaje: Olkinuora - Lehtonen - Červenka.
All Stars mistrovství světa: Olkinuora – Lehtonen, Jones – Dubois, Červenka, Manninen.
Nejlepší hráči finále: Granlund - Barzal.
Příští mistrovství světa v roce 2023 se uskuteční opět ve Finsku a také v Lotyšsku. Z letošního šampionátu je to vše. Hezký večer.

29. 5. 2022 19:20Finsko–Kanada 4:3
18. 12. 2021 9:00Finsko–Kanada 0:0
26. 5. 2019 20:15Kanada–Finsko 1:3
22. 5. 2016 19:45Finsko–Kanada 0:2
22. 5. 2014 19:00Kanada–Finsko 2:3
16. 2. 2014 18:00Finsko–Kanada 1:2
17. 5. 2012 12:00Kanada–Finsko 0:0
11. 5. 2012 19:15Finsko–Kanada 3:5