Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zkusit Jágra a dál? Jandačova éra se pomalu rozbíhá

16 2016
Jeho předchůdci zvládli leccos: vyhrát olympiádu, přivézt do vlasti zlato z mistrovství světa, slyšet v zámoří potlesk Kanaďanů... Josef Jandač, budoucí šéf hokejistů, dostane příležitost ke všemu. Jaká může být jeho éra?

Jeho „volební období“ zatím bude čítat jen dva roky, na tak dlouho určil výkonný výbor hokejového svazu Josefa Jandače reprezentačním koučem. Přesto jej čekají dva obrovské vrcholy: začne v září Světovým pohárem v Kanadě. Tedy akcí, jež ožívá po dlouhých 12 letech. No a v únoru 2018 se koná zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu; přesně dvacet let od Nagana a navíc v sousední zemi...

Ale postupně: jaké mají být klíčové záležitosti éry Josefa Jandače?

Zkusit Jágra

Hned v den zvolení Jandač řekl: „Nevím, jestli se tomu dá říkat přemlouvání, ale spíš se ho zeptám, jak přesně myslel rozhodnutí skončit v národním týmu.“ Ano, při současné formě JJ se nabízí, aby jej kouč JJ oslovil pro Světový pohár v Torontu. Byť nejslavnější z Čechů v NHL ohlásil loni v Praze definitivní konec reprezentační kariéry, s nadsázkou lze tvrdit: „Do žen, melounů a Jágra nevidíš.“ Jágr se již z „reprezentačního důchodu“ několikrát vrátil; do zámoří brzy zamíří současní (a asi i budoucí) členové realizačního týmu Kalous se Špačkem. Mít, či nemít Jágra na soupisce není jednoduché rozhodnutí – hlavně kvůli tomu, jakou roli mu přisoudit. Jandač tak začne zostra.

Kouč Josef Jandač na střídačce Sparty.
Josef Jandač

Vybrat elitu pro Toronto

Do 1.března musí účastníci Světového poháru ohlásit 16 jmen včetně dvou gólmanů – vybírat z nejlepších je sice příjemné, zároveň to však skýtá mnoho otázek. Chce kouč Jágra a kam? Kývne na to brzy 44letý veterán?

Čtěte v sobotní MF DNES: Obsáhlý rozhovor s trenérem hokejové reprezentace Vladimírem Vůjkem, který po sezoně předá štafetu Josefu Jandačovi.

A dál: koho mít jako jedničku v brance? Jsou tu osvědčený Pavelec, ale i rozjetý mladík Mrázek, další muž z NHL Neuvirth... Nebo sáhnout do Evropy po Salákovi či Kovářovi? Tím nic nekončí: povolat veterány, či víc vsadit na budoucnost a zkusit Nestrašila, Pastrňáka? Na posledním Světovém poháru se Česku tleskalo po slavné (byť v prodloužení prohrané) semifinálové bitvě s domácími. Aby na to Jandač navázal, musí pro postup ze skupiny předčit buď Kanadu, či USA!

Hledat evropské jádro

Začíná se to dít v probíhající Euro Hockey Tour – tým vedený Vladimírem Vůjtkem (a s asistentem Jandačem) se snaží opakovaně sázet na podobná jména, šanci dostávají třeba plzeňský mladík Kubalík či zástupci rozjeté Mladé Boleslavi... Vzhledem k tomu, že pro světové šampionáty je „evropská kostra“ stále nutná, je i toto úkolem nového kouče a jeho štábu. V tomto směru by se mělo cílit na mladší, perspektivní.

Uspět na olympiádě

Rok 2018 = rok zimních her. A pozor, Jandač může zažít zvláštní situaci: NHL se stále nerozhodla, zda své hvězdy do Jižní Koreje (ne)pustí. „Finální verdikt padne do jednoho roku,“ uvedl loni v listopadu komisionář ligy Gary Bettman. Kdy přesně, to se neví: „Bylo by možná praktické dát si deadline do přesného data, ale není třeba máme čas.“ V případě, že zámořští hráči budou volní, nastane situace a la Světový pohár, tedy hledání mixu mezi zkušenostmi a mládím, mezi NHL a druhou stranou Atlantiku. Pokud by však poprvé od Nagana 1998 borci z NHL povolení nedostali, byl by o to důležitější předchozí bod; Jandač a spol. by na nejprestižnější turnaj najednou museli jen s těmi, kteří zrovna budou působit v Evropě.

Velké úkoly, velké možnosti, velké výzvy... Vzhledem k tomu, že „oťukávání“ Jágra se pravděpodobně rozběhne co nejdříve, a dokonce už 1. března padne první velké rozhodnutí, platí: Jandačova éra pomalu, ale jistě začíná.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze