Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sobotka: Světový pohár stihnu. A NHL? Návrat nevylučuju

Sobotka po Finsku: Tohle byl náš nejlepší zápas | foto: Sobotka po Finsku: Tohle byl náš nejlepší zápasiDNES.cz

31 2016
Hokejista Vladimír Sobotka, jeden z klíčových centrů Česka pro Světový pohár, se po dvou letech v Rusku nejspíš vrátí do NHL. A nemusí to být v dresu St. Louis, kde má ještě jeden rok platnou smlouvu. Ještě důležitější však je, že se na prestižní turnaj v Torontu stihne do září stoprocentně připravit.

Sobotku v průběhu sezony trápilo vážnější zranění zad, kvůli kterému musel dokonce podstoupit operaci, a černé scénáře nevěstily nic dobrého: hrozilo, že se nestihne dát dohromady. To by pro výběr trenéra Josefa Jandače nebyla pozitivní zpráva, zvlášť když zdravotní problémy trápí i dalšího centra Davida Krejčího.

„Já budu ale stoprocentně v pořádku,“ říká Sobotka.

Opravdu?
Jo, určitě, neměl by nastat žádný problém. Záleží jen na mně, jak budu natrénovaný za ty tři měsíce, které do Světového poháru scházejí. Záda mě už ale vůbec netrápí, ty jsou v pohodě.

Problémy v Rusku

Sobotka o tom nechce mluvit, ale zprávy z Ruska hovoří o tom, že měl v Omsku neshody s vedením klubu. To ho podezíralo, že si své zranění vymýšlí, a nutilo ho nastupovat, přestože se kvůli bolesti zad nemohl téměř hýbat. I proto musel strávit čtyři týdny po sezoně na Sibiři a trénovat, údajně kvůli tomu, aby nemohl hrát na mistrovství světa.

Zdá se logické, že i tohle je důvod, proč 28letý útočník, který čelil také nevoli fanoušků Avangardu (křičeli na něj „simulante“ nebo „zabijeme tě“), nyní uvažuje o návratu do NHL.

Co vám vlastně přesně bylo?
Musel jsem na operaci s plotýnkou, tu vyčistili a už by to mělo být dobrý. Mám za sebou tři týdny rehabilitace a už jsem začal trénovat.

Kvůli zranění jste měl nějaké problémy v klubu i s fanoušky Omsku. O co přesně šlo?
Byly tam problémy, ale to je věc, kterou nechci komentovat. Nechci nikoho urazit. Nezlobte se.

Jak dlouho vás zranění trápilo?
Měl jsem ho zhruba tři měsíce. Celou tu dobu jsem se s tím léčil, ale nebyli schopní mi pomoct. Dostával jsem injekce do zad, nic nepomáhalo. Bolest mi vystřelovala i do prstů a já si kvůli ní nemohl natáhnout ani ponožky. Nakonec všechno vyřešila operace, kterou jsem podstoupil v Praze v Motole.

Asi se vám ulevilo i kvůli tomu, že je ve hře váš návrat do NHL. Na amerických webech se píše, že ho brzy oznámíte. Co je na tom pravdy?
Nic oficiálního zatím není, je to v jednání. Návrat do NHL ale nevylučuju.

St. Louis, kde máte ještě na rok smlouvu, zřejmě nebude mít dost peněz, aby udrželo všechny své opory. Je to důvod, proč byste jim teď přišel vhod?
Tohle já teď neřeším. Nemám strach, že by o mě neměl zájem někdo jiný. A jestli mají peníze, nebo nemají, to sám ani nevím. Nevím, co bych na tohle měl říct.

Takže to mám chápat tak, že je možnost, že byste šel v NHL i do jiného klubu?
Možnosti tam jsou. Dlužím St. Louis rok a uvidí se. Třeba vezmou nový hráče a vytrejdujou mě kolem draftu. Třeba, ale kdo ví, co bude. Sám nemám žádné informace, takže sám nevím. Pokud ale bude chtít jiný klub převzít mou smlouvu a St. Louis s tím bude souhlasit, můžu jít jinam.

Fotogalerie

V Omsku vám z tříleté smlouvy zbývá ještě rok, měl jste v ní však klauzuli, že po každé sezoně můžete odejít do NHL. Už uzrála doba?
Tohle je další těžká otázka, kterou teď nechci rozebírat. Zatím nevím o své budoucnosti skoro nic - jestli budu v Americe, nebo jestli zůstanu v Rusku. Nechci řešit problémy, co byly. Chci to ještě nechat být a uvidíme, jak se všechno vyvrbí.

Dobře, a jak se těšíte na Světový pohár a na to, že si po dvou letech zahrajete zase za mořem?
Já už se těším hlavně na hokej, až si stoupnu na brusle. Pro mě je to velká motivace.

Jaké dáváte Česku šance? Prestižní zámořský The Hockey News tipuje, že skončí poslední.
Já bych se jako poslední nikde neviděl, to říkat nebudu. Nevím, myslím si, že máme dobře poskládaný tým, ale vím, že to bude těžký.Najdete na iDNES.czmobilní verze