Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sobotka v hokejovém zajetí na Sibiři. Dostane se z něho?

Český útočník Vladimír Sobotka (vpravo) v reprezentačním dresu, archivní foto | foto:  Michal Růžička, MAFRA

5 2016
Zrovna ho obklopovali novináři, když rozhovor nečekaně zahájil on sám: „Hlavně se mě neptejte, kde budu hrát. Nevím to.“ Hned po pár vteřinách tak bylo jasné, že zašmodrchaná situace Vladimíra Sobotky ohledně jeho angažmá stále nemá řešení. Dál mu platí kontrakt v ruském Omsku, on sám i jeho agenti by ale chtěli, aby se po Světovém poháru vrátil do NHL.

Do St. Louis, odkud před dvěma lety prchnul. Jenže copak se lze vyhnout otázkám na budoucnost, když Omsk už započal novou sezonu KHL, zatímco útočník Sobotka trénoval před Světovým pohárem v „utajení“ se Spartou?

„Už jsem z toho unavený. Pět měsíců se to řeší, já to poslouchám a pořád je to 50 na 50. Ale snažíme v Rusku nějak domluvit, ovšem já s tím nic nemohu udělat. Nechávám to na agentech,“ vypráví Sobotka.

Vše začalo během jarního play-off. Sobotka v něm kvůli bolavým zádům odehrál jen dva zápasy. Jenže po vyřazení Omsku si od fanoušků vyslechl nařčení, že jen simuloval. Klub si ho vychutnal po svém, když ho odmítl pustit léčit se do Česka a měsíc ho držel v sibiřském „zajetí“. Tehdy poprvé 29letý útočník vážně uvažoval, že v Rusku skončí. „Řešil jsem, co bude dál. Pak jsem dostal svolení odjet a psychika šla nahoru.“

Přetlačují se Matthias Plachta (vlevo) a Vladimír Sobotka.
Švéd Anton Rodin chvátá za pukem, vyráží za ním i Vladimír  Sobotka.

Následovala operace zad, kterou dnes považuje za vysvobození. „Nemohl jsem se ohnout, zatímco teď je bolest minimální.“

Jenže zároveň začala hra agentů, jak ho z Ruska dostat. Před pár dny dokonce Petr Svoboda, jeho zástupce, řekl, že Sobotka na 100 procent bude hrát v NHL. Samotného hráče tím ale překvapil, i proto mu volal.

„Asi tomu věří, když to říká. Už jsem ale vůči článkům imunní, protože jeden den vyjde, že jsem už v Americe, druhý, že mě Rusové nepustí. A jestli si dokážu představit, že bych se vrátil do Omsku? Dokážu. Můžu být uražený, jak chci, ale nemůžu jít jinam, když jsem vázaný smlouvou.“

Omsk dokonce zvažoval, že Sobotkovi zatrhne start na Světovém poháru. Však sám hráč přiznal že měl vážné obavy, že „se šprajcnou, protože to není v mých rukou“.

Nakonec ale v neděli byl na srazu týmu v hotelu Hilton, kde úspěšně podstoupil i lékařské prohlídky. Bolest už ho nesvazuje, úlevy v tréninku nemá. Vyléčit se stihl i díky vstřícnosti Omsku, protože ačkoliv je s klubem ve „válce“, tak na něj vedení s rychlým návratem nenaléhalo. „Věděli, že potřebuji nějakou rehabilitaci, trénink. A já bych stejně první zápasy sezony nestihl.“

Premiéra tak přijde ve čtvrtek v Rusku - jak paradoxní - kde reprezentace hraje přípravu. Těší se, použije i oblíbenou frázi, že Světový pohár na úzkém kluzišti bude pro něj novou výzvou. Podstatné ale pro něj je, aby se z turnaje v Torontu nevracel do Evropy. Aby odletěl do Missouri.

I když... „Jaké je mé přání? To nemůžu říct, protože jsem vázaný smlouvou.“

Tak asi tak...

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze