Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Francouz po „debutu“ na MS: Těšil jsem se. A s Furchem jsme v pohodě

8 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Na mistrovství světa už jel dvakrát jako třetí brankář. Před třemi lety ve Stockholmu kuriózně zaskočil jen na půlminuty proti Švédsku, pak odchytal závěr duelu s Norskem. Ale opravdovou premiéru si Pavel Francouz odbyl až na šampionátu v Rusku. S Lotyšskem pomohl ke dvěma bodům po výhře 4:3 na nájezdy.

V roce 2013 zažil úsměvnou komplikaci, protože do akce šel s plným močovým měchýřem, jak později přiznal.

Nyní to tak zábavné nebylo, lotyšský soupeř se po polovině utkání odhodlal k obratu z 0:2 na 3:2. Čechům se podařilo v poslední minutě vyrovnat a v nájezdech vyhrát.

„Ve finále to dobře dopadlo, takže dojmy jsou pozitivní,“ komentoval svůj první start na turnaji Francouz, který nastoupil v masce inspirované Tomášem Vokounem, strůjcem senzačního zlata z MS 2010.

I když už jste atmosféru velkého turnaje zažil, dělalo s vámi něco, když jste nastupoval do utkání na tomhle šampionátu?
Moc jsem se těšil, že tady můžu hrát. Člověku se to jen tak nepoštěstí, každý zápas na světovém šampionátu je takový menší svátek - myslím, že pro každého, i když je třeba na jiném levelu, někdo to zažil víckrát, někdo míňkrát. Ale vážíme si toho, že tady můžeme být.

Váš kolega Dominik Furch zazářil proti Rusku také proto, že měl dost práce a rozchytal se. Pro vás to bylo daleko těžší, že?
Bylo to těžké, musel jsem čekat na pár ošemetných situací. Ale takových zápasů máme před sebou ještě dost, Je dobře, že jsme si hru proti papírově slabším soupeřům vyzkoušeli. Byli jsme nad propastí a podařilo se nám vyrovnat.

Čekali jste takovou dřinu?
Bylo to jako na houpačce, nejdřív jsme si mysleli, že je smeteme. Byli jsme na začátku jasně lepší, podařilo se nám dát dva rychlé góly. Pak se nám nepodařilo skórovat z tutových šancí ve druhé třetině, oni se otrkali se, zvedli se a šli do nás. Bylo z toho pěkné drama až do posledních sekund. Můžeme být rádi, že máme dva body.

Takže to berete jako zisk?
Někdo by mohl říct, že jsme proti Lotyšsku bod ztratili, ale vzhledem k vývoji jsme ve finiši dva body získali.

Co jste si říkal při druhém lotyšském nájezdu, kdy Daugavinš trefil tyčku?
Ulevilo se mi. Takhle dobře provedenou penaltu jsem dlouho neviděl, byl to koncert šikovných rukou. Ke konci jsem se snažil co nejvíc roztáhnout, abych zabral místo na ledě. Věděl jsem, že to nemůže dávat nahoru, ale z opakovaného záběru jsem viděl, že tam ještě místo bylo a dal to naštěstí do tyčky a ne do té skulinky.

Bukartse jste pak něčím vylekal, že vůbec nezakončil?
Čekal jsem, co bude. Spadl mi kámen ze srdce, že mu to ujelo z hokejky do rohu.

Fotogalerie

Česko - Lotyšsko 4:3SN

Jak vlastně působí na gólmany, když se na mistrovství světa střídají po zápase?
Jsme v pohodě. Gólmanská chemie tady funguje nadprůměrně dobře, ať už se to týká mě, Dominika, potažmo Machyho (náhradníka Matěje Machovského) i trenéra gólmanů (Petra Jaroše). Jsme taková menší partička a musím říct, že zatím nemáme problém.

Trenéři se rozhodli, že budou tajit jméno brankáře až do konce šampionátu. Nemůžete aspoň naznačit, kdo bude chytat příště proti Švédům?
Nemůžu. (smích)

Volná neděle vám zřejmě přijde vhod, že?
Zápasy šly rychle za sebou. V pátek jsme přijeli po půlnoci na hotel, člověk se musí ještě navečeřet. Kluci jsou rozjetí ze zápasu, někdo usne třeba až ve tři nebo ve čtyři ráno. Nebylo to pro nás lehké, i když si myslím, že na ledě únava moc znát nebyla. Orazíme si, v neděli lehce potrénujeme, abychom ze sebe dostali ten laktát a budeme se připravovat na další zápas.

Jak usínáte vy? Potřebujete třeba nějakou knížku?
Usínám docela rychle. Mám výhodu, že zavřu oči a spím. Ale je to individuální. Každopádně na tak nabitém turnaji i takové detaily jsou hodně znát.

Podívejte se, jak hodnotili čeští hokejisté utkání s Lotyšskem

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze