Slovenští hokejisté se už po patnácti vteřinách zápasu s USA radovali z gólu

Slovenští hokejisté se už po patnácti vteřinách zápasu s USA radovali z gólu Branka Radivojeviče. | foto: Reuters

Slováci porazili USA, ve čtvrtfinále vyzvou vítěze skupiny Finsko

  • 136
Cesta za obhajobou stříbrných medailí se otevřela, hokejisté Slovenska si na světovém šampionátu zahrají čtvrtfinále. Ve svém posledním vystoupení v helsinské skupině porazili v existenčním utkání Američany 4:1 a proklouzli na čtvrtou příčku.

Svěřencům českého trenéra Vladimíra Vůjtka hodně pomohl skvělý úvod, už za čtyři minuty vedli 2:0 a získali potřebný klid. I Američané měli o co hrát, v tabulce se mohli posunout na první příčku a v play-off se vyhnout Rusku i domácím Finům.

Jenže neuspěli, Slováci zápas zvládli a už je z hlediska postupu nemusely zajímat další duely. V utkání, v němž o nic nešlo, pak Němci zdolali Francii v prodloužení.

Večer se pak rozhodovalo o čtvrtfinálovém soupeři Slováků. Stalo se jím Finsko, které se sice proti Lotyšsku trápilo, ale nakonec vyhrálo v prodloužení a vybojovalo první místo ve skupině.

Slovensko - USA 4:1

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Do klíčového duelu vstoupilo Slovensko šťastně a po chybě amerického brankáře Bishopa se už v 15. vteřině ujalo vedení. Gólman Tampy Bay zaváhal při rozehrávce za brankou, trefil brusle napadajícího Kopeckého a Radivojevič snadno doklepl puk do prázdné branky.

Slováci vzápětí sice nevyužili přesilovku při vyloučení Oshieho, ale ve čtvrté minutě překvapil Bishopa střelou z úhlu Bartek. Snížit mohl Bjugstad, ale minul. Američané se neprosadili ani při Jurčinově trestu a pak Staňa dvakrát vychytal Stapletona.

V druhé části v oslabení při Bližňákově vyloučení málem zvýšil Miklík. V polovině utkání ještě více uklidnil Vůjtkův tým obránce Vydarený, který v početní výhodě zužitkoval přihrávku Záborského. Vzápětí se hnali Slováci do další šance, ale Haščák pokazil přečíslení tří na jednoho nevydařenou přihrávkou.

Naději Američanů na obrat a útok na první místo v tabulce vykřesal 46 sekund před koncem druhé části Kristo, který střelou z pravého kruhu sebral Staňovi čisté konto.

V závěrečném dějství si však Slováci hlídali náskok a Američané jim navíc nabídli i dvě přesilovky, při té druhé v 56. minutě dokázal Staňu ohrozit Gionta. V čase 57:43 sáhli Američané k power-play, ale inkasovali, když se 84 vteřin před koncem trefil do prázdné branky osmnáctiletý Daňo. Nejmladší hráč turnaje si připsal ve čtvrtém duelu premiérovou trefu.

Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Rantala (Fin.) - Dědulja (Běl.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc C. Smith (USA) 10 min. Využití: 1:0. Třetiny: 2:0, 1:1, 1:0. Diváci: 9 262.

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Bartek (41. L. Hudáček) - Daňo, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain - C. Smith, P. Stastny, Moss - S. Gionta, Thompson, Carter - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - Bjugstad, Palushaj, B. Butler - Kristo. Trenér: Joe Sacco.

Lotyšsko - Finsko 2:3 po prodl.

Díky dvoubodovému zisku, o němž v čase 63:46 rozhodl útočník Antti Pihlström, vyhrálo Finsko skupinu a ve čtvrtfinále narazí na Slovensko.

Úvod patřil domácím, Korpikoski ale pálil těsně vedle a Salminena vychytal ve dvou krátce po sobě jdoucích přesilovkách lotyšský gólman Gudlevskis. Trochu jako blesk z čistého nebe tak působil úvodní gól Lotyšů - na konci rychlého brejku a přečíslení dvou na jednoho byl precizně zakončující Meija.

Odpověď domácích však na sebe nenechala dlouho čekat. Korpikoskiho přihrávku už o 59 vteřin později zužitkoval Salminen a konečně uspěl v minisouboji s Gudlevskisem. Finové hráli ještě před přestávkou další dvě přesilovky, cestu k vedoucí trefě ovšem nenašli.

Na začátku druhého dějství se připomněl Granlund, na gólovou radost si však musel počkat až do 31. minuty, kdy se parádně trefil pod horní tyč. Seveřané se tak dočkali prvního úspěchu až v šesté početní výhodě. Ve 37. minutě se radovali ze třetí trefy po Salminenově teči bruslí, jenže videorozhodčí byl proti a stav 2:1 se neměnil.

Třetí třetinu zahájil slibnou příležitostí Cipulis, na druhé straně neuspěl Hagman. Finové doplatili na svůj vlažnější přístup v 57. minutě, kdy padající Meija dokázal přihrávkou před brankoviště najít Jekimovse a ten i v tísni prostřelil gólmana Raantu.

V prodloužení si Lotyši zkusili půlminutovou přesilovku po trestech v krátkém sledu na obou stranách v závěru základní hrací doby. Sice neuspěli, ale Finy poté nadlouho uzamkli před Raantou a domácí se štěstím odolávali.

Branky a nahrávky: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Dřerinš) - 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Mikael Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström (Savinainen, Mäntylä). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek - Hunnius (oba Něm.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 8:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.289. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:1.

Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Džerinš, Meija, Jekimovs - K. Jass, Štals, Berzinš - Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Mikael Granlund, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Francie - Německo 2:3 v prodl.

Němci porazili ve svém posledním vystoupení na světovém šampionátu Francii 3:2 v prodloužení. Duel, který po výhře Slováků nad Američany již nemohl nijak významně ovlivnit skupinu v Helsinkách, rozhodl svým druhým zásahem kapitán vítězů Christian Ehrhoff. Němci skončí ve skupině pátí, jen těsně za postupovými pozicemi do vyřazovacích bojů.

Přesně po minutě hry musel za držení na trestnou lavici Baxmann a po povedené souhře Francouzů otevřel skóre Desrosiers. Zvýšit mohl Raux, jenže jeho rána skončila na brankové konstrukci. Druhá polovina první části se nesla ve znamení přesilovek a stihli se v ní proti pravidlům provinit hned čtyři hráči Francie.

I díky tomu zaznamenali Němci za první dějství 17 střel. V 17. minutě Nikolai Goc pálil pouze do tyče. O chvilku později musel soupeř do tří a přestože 27 vteřin tohoto oslabení Francouzi ubránili, v klasické početní výhodě už se do horního rohu trefil z mezikruží Ehrhoff.

Nedisciplinovanost málem přišla Francouze draho i na začátku druhé dvacetiminutovky po prohřešku Bertranda, ale svůj tým podržel gólman Huet. Také díky němu mohl dorážející Roussel vrátit v 35. minutě Francii vedení.

Již po 84 sekundách třetí třetiny bylo znovu vyrovnáno, když přečíslení tří na dva zakončil úspěšnou dorážkou Wolf. Francouzi měli poté několik náznaků dalších šancí, německý gólman Zepp byl ovšem pozorný. Bezchybně si vedl i Huet, a tak dospěl zápas do prodloužení.

To ale nemělo dlouhého trvání - v čase 61:05 získal za Huetovou brankou kotouč Marcel Goc, předložil ho Ehrhoffovi a ten zamířil zblízka přesně pod horní tyčku.

Branky a nahrávky: 2. Desrosiers (Besch, Y. Treille), 35. Roussel - 18. Ehrhoff (Ullmann, Greilinger), 42. M. Wolf (Hördler), 62. Ehrhoff (M. Goc). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Morrison (USA). Vyloučení: 7:2, navíc Roussel (Francie) 10 min. Využití: 1:1. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1 - 0:1. Diváci: 5 062.

Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Ritz, Raux, Bertrand. Trenér: Dave Henderson.

Německo: Zepp - Ankert, Ehrhoff, Baxmann, Hördler, N. Goc, M. Müller, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Pietta - Greilinger. Trenér: Pat Cortina.

MS 2013 - skupina Helsinky

Poř. Klub Z V VP PP P S B
1. Finsko 7 4 2 0 1 23:14 16
2. Rusko 7 5 0 0 2 29:14 15
3. USA 7 5 0 0 2 24:16 15
4. Slovensko 7 3 0 1 3 18:17 10
5. Německo 7 2 1 1 3 13:16 9
6. Francie 7 2 0 1 4 13:21 7
7. Lotyšsko 7 2 0 1 4 14:25 7
8. Rakousko 7 1 1 0 5 18:29 5
,

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.