Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Novotný před bitvou o vše: Pokud Nory neporazíme, jsme pitomci

Jiří Novotný v reprezentačním dresu | foto: ČTK

14 2013
Stockholm (Od našeho zpravodaje) - Byli na kolenou, díky Švýcarům však povstali a teď mohou zachránit zpackané mistrovství. Hokejisté Česka před sebou mají utkání s Norskem, ve kterém musí zvítězit. Pokud se to nepovede, nedostanou se poprvé v historii do čtvrtfinále.

"A to bychom si opravdu mohli říct, že jsme pitomci," nezastírá kapitán národního týmu Jiří Novotný.

Ovšem proti Norům se vám tolik nedaří: v roce 2010 památná prohra, loni výhra až po nájezdech. Je to varování, abyste nic nepodcenili?
To nehrozí. Za sebe i za celý tým můžu říct, že nic nepodceníme. Všichni víme, jak velký by to byl neúspěch, kdybychom nepostoupili. Díky Švýcarům jsme dostali obrovskou šanci napravit dosavadní průběh turnaje, tak toho musíme využít.

Vzpomínáte, jak si před třemi lety v Německu vzal proslov Jágr a nastartoval tým k cestě za zlatem?
Něco tam proběhlo, já ale hlavně doufám, že jsme se z těch našich problémů už oklepali. A taky, že se k nám už konečně přiklonilo štěstí. Teď nám přijely dvě kvalitní posily (Židlický a Plekanec), které nám hrozně moc pomůžou.

Vidíte v tom zápase s Norskem určitou paralelu?
Jo, v Německu to bylo stejné. Nás teď budou posouvat dál jenom vítězství, nic jiného. Musíme na ně vlítnout. Norové svou kvalitu mají, ale jestli k tomu přistoupíme jako v zápase s Kanadou, tak nemám strach.

Věříte, že vás výkon proti Kanadě nakopne, i když jste prohráli?
Byl to náš nejlepší výkon na šampionátu. Cítili jsme to my hráči, viděli to tak i ostatní. Změřili jsme síly asi s nejsilnějším týmem, který tady byl. Škoda, že jsme za stavu 1:1 neproměnili vyložené šance, jinak by Kanada prohrála.

Máte Nory nastudované?
Je to hodně kvalitní a bruslivý soupeř, který hraje takový urputný hokej. Nebude to nic lehkého. S nimi to jsou vždycky dost vyrovnaná utkání.

Viděl jste jejich zápas se Švýcarskem?
Byl jsem zrovna s rodinou, takže jsem to moc nesledoval. Manželka měla zápas na telefonu, a když jsem se jí poprvé zeptal, vedlo Švýcarsko 2:0. Měl jsem ohromnou radost. Všichni jsme byli šťastní, že to dopadlo a máme o co hrát.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze