Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Špaček: O Jágra na Světový pohár stojíme. Novou smlouvu si zaslouží

ROZCHECHTANÍ. Jaromír Jágr a Jaroslav Špaček, který se spolu s Martinem Strakou loučil v exhibičním duelu s kariérou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

6 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Když nebojoval o Stanley Cup hrál hokejista Jaromír Jágr za Česko na mistrovství světa od roku 2009 pokaždé. Letos do milovaného Ruska nedorazí. Ale vedení národního týmu doufá, že by se 44letý útočník mohl v září objevit na Světovém poháru. Snad pomůže, když si teď Jágr prodloužil angažmá na Floridě o další sezonu.

Ze šampionátu v Moskvě se sice Jágr omluvil, potřeboval po konci play-off relaxovat, reprezentační tlak by z něj vysál všechny zbytky energie.

Ale třetí nejproduktivnější hráč v dějinách NHL poskytl jakousi naději. Že by se snad k účasti na obnovené velkolepé akci, kde se sejdou na zámořském ledě před startem nového ročníku ti nejlepší z nejlepších, mohl nechat přemluvit.

„Stojíme o něj,“ přiznal Jaroslav Špaček, reprezentační asistent a někdejší Jágrův spoluhráč, v rozhovoru pro iDNES.cz a deník Sport. „V tom duchu jsem s ním mluvil na Floridě, ale nechtěl jsem ho moc zatěžovat, protože se připravoval na play-off.“

Fotogalerie

Nová smlouva by Jágrovi mohla usnadnit rozhodování, ne?
Otázka je, jak se bude cítit on sám. V přemlouvání je teď zainteresovaný manažer Martin Ručinský s hlavním trenérem Pepou Jandačem. My všichni věříme, že když se Jarda bude cítit dobře, tak do toho půjde. Nominace se blíží, musí se jednat dobře. Jarda teď odpočívá a užívá si, což jsme viděli v médiích. Jsme rádi, že se připravuje na Světový pohár. (smích)

Na přípravu na novou sezonu teď má dost času, takže by mohl pojmout Světový pohár jako test připravenosti. Co myslíte?
Jasně, na přípravu je času dost. Hrál jenom jedno kolo play-off, má pět měsíců do další sezony. Teď se může soustředit i na odpočinek, regeneraci. Jarda ví, jak se má připravit. Chodí na led dřív, už na začátku srpna. Tak uvidíme.

Co říkáte na to, že podepsal nový kontrakt s Panthers takhle brzo?
Nejsem překvapený, podával skvělé výkony celou sezonu, Když to nešlo Barkovovi s Huberdeauem, tak je zvedl. Jarda prostě táhl Floridu. Smlouva je přiměřená, zaslouží si ji. Je jedno, kolik mu bude let. Když jsem ho viděl na inspekční cestě, tak opravdu nevypadal, že by strádal.

Někteří fanoušci se diví, že mu vedení rovnou nenabídlo víceletý kontrakt.
Je pro něj jednodušší podepsat roční smlouvu. Je finančně zajištěný, není na něj takový tlak. Jiní hráči třeba v 35 letech potřebují a chtějí podepsat pětiletý kontrakt. On šel po návratu z Ruska vždycky po roce, je takhle spokojený. Když se mu dál bude dařit a zůstane zdravý, může se pak s Floridou dohodnout znovu.

Není tak trochu paradoxní, že spousta mladších hráčů se stresuje o svou budoucnost až někdy do léta a veterán Jágr má jasno už teď?
Značí to, že vedení Panthers chce tým postavit kolem něj, mají podepsanou celou první lajnu. Teď si vyřešili jednoduše a rychle Jardu a můžou se soustředit na další hráče, výměny, draft.

Nedávno se v prestižním The Hockey News objevila kritika směřující na Jágrovy výkony v play-off, opírající se hlavně o argument, že Jágr zase nedal gól. Jaký je váš názor?
To je těžké. My jsme měli v Plzni Dominika Kubalíka, který nedal gól v semifinále, kdyby se trefil, tak bychom třeba přes Spartu postoupili. Play-off je prostě jiné než základní část, je o maličkostech. Soupeři se připravují na jednotlivé hráče, hrají proti nim celou dlouhou sérii. V sezoně hraješ každý zápas proti někomu jinému, v tom je to jednodušší. Ale Jarda šance na gól měl, vytvářel si je, což bylo pro tým také důležité. Jenom mu tam nic nespadlo.

Jenže Jágr neskóroval ve Stanley Cupu už 37 zápasů, naposledy se trefil na jaře 2012. To je hodně dlouhá doba, ne?
Samozřejmě. On sám to ví, píše se o tom. Na psychice to nepřidá, ale věřím, že se s tím srovná a znova Floridu potáhne.

Veronika Kopřivová a Jaromír Jágr (24. února 2016)
Jaromír Jágr se svou přítelkyní Veronikou

Už jste to nakousl v úvodu rozhovoru - na kolik pomáhá k Jágrově pohodě vztah s Veronikou Kopřivovou? Právě na společné fotce s ní oznámil fanoušků podepsání nové smlouvy.
Vztah mu pomáhá, sám určitě být nechce. Když jsem Jardu viděl po zápase na Floridě, tak tam byla i jeho slečna a z něj vyzařovala obrovsky pozitivní energie. Byl silný, cítil se v pohodě, věřil si.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze