Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Edmontonu všichni chtěli, abych reprezentoval, vypráví obránce Šmíd

Obránce Ladislav Šmíd před odletem českých hokejistů na MS. | foto:  Dan Materna, MAFRA

1 2013
V Edmontonu hraje první obranu a i pro hokejovou reprezentaci by měl být defenzivní jistotou. Ladislav Šmíd se připojil k národnímu týmu a těší na své první mistrovství světa po pěti letech. "Turnaj bude velice kvalitní. Jsem rád, že tady můžu být," řekl sedmadvacetiletý zadák.

Jak dlouho jste se rozhodoval, jestli na šampionát přiletět? 
Z mé strany tam žádné váhání nebylo. Prezident i generální manažer v Edmontonu měli zájem, abych reprezentoval, i trenér chtěl, abych jel. Takže jsem byl brzy rozhodnutý.

Edmonton celkem pravidelně dodává hodně hráčů do několika reprezentací. Čím to je, že vedení Oilers se k šampionátu staví mnohem pozitivněji, než třeba jiné celky NHL?
Klub byl hodně let mimo play-off a vedení chce, aby v tomhle období sezony jeho hokejisté o něco hráli. Aby byli v zápřahu. Kdybychom se příští rok dostali do play-off, tak aby ti kluci byli v tomhle období zvyklí hrát velké zápasy.

Kanada má v kádru Eberleho, Halla, na šampionátu budou i další hráči Oilers. Jak jste se před odletem hecovali?
Bude tam hodně našich kluků, i Američan Jeff Petry, co se mnou hraje v obraně, dokonce i kustodi Oilers jedou za Kanadu, takže hecování bylo hodně. Doufám, že Kanaďany porazíme, abych se mohl vrátit. Oni mají mladý a hodně kvalitní tým, ale to my taky.

Loni byl na šampionátu ve Stockholmu edmontonský útočník Aleš Hemský, letos tam jedete vy. Co vám k tomu říkal?
Ať se snažím, ať bojuju a ať hraju, na co jsem zvyklý v Edmontonu. Byl zklamaný, že nemůže přijet, měl nějaké zranění nohy. A mě to taky mrzí, protože Hemák je skvělý hráč i skvělý kluk do kabiny.

Jaká byla nálada v Edmontonu, poté, co se tým znovu nedostal do play-off?
Obrovské zklamání. Deset dvanáct zápasů do konce sezony jsme byli na osmém místě a měli jsme šanci udělat play-off. A pak jsme prohráli šestkrát po sobě. Samozřejmě, každý je z toho už unavený, že jsme sedm let nepostoupili. Tohle léto všichni očekáváme velké změny, přišel nový manažer, takže se tam asi bude spousta věcí měnit. Uvidíme. Já věřím tomu, že příští sezonu budeme mít lepší tým a že budeme mít šance se do play-off dostat.

Na Stockholm!

Za sebou máte porci téměř padesáti zápasů, které šly rychle po sobě. Jak se cítíte fyzicky?
Bylo toho hodně. Tělo je trošku unavené, ale tři dny jsem teď nic nedělal, takže jsem si odpočinul a těším se na první společný trénink.

Jaký je pro obránce přechod na velký evropský led?
Pro mě je to po půl roce, díky bohu, že ne třeba po třech letech. Myslím, že je to trošku těžší pro brankáře, ale my beci si na to za pár tréninků nebo zápasů zvykneme a bude to v pohodě.

Sledoval jste dění okolo národního týmu v posledních dnech?
Jo, hodně jsem se zajímal, sledoval jsem to na internetu a psal jsem si s Martinem Hanzalem, Ondrou Pavelcem, s Jirkou Tlustým. Všichni jsme to sledovali a psali si, že se těšíme. V Brně odehráli kluci slušný turnaj (České hry), i když jim to tam moc nepadalo. Snad si to šetřili do Švédska.

Góly se budou hodně čekat od hráčů z NHL, co myslíte?
Jestli zrovna ode mně, to nevím, ale od Vorase (Jakuba Voráčka) a Tlusťocha určitě. Oba měli výbornou sezonu, tak doufám, že si dokážou vzít formu i na mistrovství a že nám hodně pomůžou.

Letos je v českém týmu hodně defenzivních beků i dobrých bránících útočníků jako je Tlustý, Hanzal, Novotný, Hubáček... Bude právě obrana největší devizou reprezentace?
Všechno začíná s dobrou defenzivou. Nemůžeme hrát hurá hokej, i když máme výborné útoky, které mají spoustu talentu. Začínat to bude od brankáře přes dobrou obranu, pak se dá udělat úspěch.

Vy jste si zahrál na mistrovství světa v letech 2007 a 2008. Jak na ty turnaje vzpomínáte?
Je to akce, na které je spousta kvalitních zápasů i hráčů, bojuje se o každý metr. Je to víceméně takové play-off. Jeden zápas a jste venku, nebo můžete vyhrát medaile. Myslím, že tu máme skvělou partu a silný tým. Ale musíme jít krok za krokem a od začátku pomalu budovat mužstvo.

Berete šampionát i jako náhradu za play-off NHL?
Samozřejmě, je to taková náplast. Zvlášť když máte za sebou 48 zápasů v 98 dnech, tak zamrzí, že nejste v play-off. Ale tohle bude velice kvalitní turnaj a já jsem rád, že tady můžu být.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze