Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Světový pohár jsem nedoufal. Bude to frmol, těší se Jordán

Obránce Caroliny Michal Jordán. | foto: Thomas Gažda

30 2016
Na své první mistrovství světa v Bělorusku odjížděl v roli čekatele. O dva roky později se Michal Jordán zařadil mezi stabilní obránce hokejové reprezentace. Pevnou pozici zlínského odchovance v národním týmu podtrhla čerstvá nominace na zářijový Světový pohár.

„Je to jeden z mých splněných snů. Hraje se v Kanadě, bude to strašně moc sledované. Budou tam nejlepší hráči, hodně prestižní akce. Bude příjemné zažít atmosféru Světového poháru,“ těší se 25letý zadák Carolina Hurricanes na hokejový svátek.

Obnovení Světového poháru oznámila NHL loni v lednu. Dělal jste si tehdy naděje na účast?
Rozhodně ne. Kvalitních hráčů máme hodně. Jsem rád, že jsem dostal vůbec šanci v nároďáku. Jel jsem na třetí mistrovství světa v řadě, parádní zážitek, moc si toho vážím.

Bude to frmol, že?
Přijedou ti nejlepší, Kanada, Rusko... Výběr mladých hráčů ze zámoří – to bude rachot, všechno výborní bruslaři. Super turnaj a pro fanoušky skvělá podívaná.

Už se během sezony projevovalo, že se Světový pohár blíží?
NHL ho hodně propagovala. Dělali různé reklamy, už to bylo na mantinelech. Tím, že je to hodně dlouho dopředu stanovené, tak se můžou připravit. A jak je vidět na zápase hvězd nebo na Winter Classic, tak to mají zmáknuté. NHL ví, že musí svoji značku propagovat. Zaostávají za americkým fotbalem, basketbalem. Je to akce, která může hokej více zpopularizovat.

Jak moc se změní příprava na sezonu?
Hlavně intenzita tréninků bude jiná. Musím do toho skočit po hlavě, čas na přípravu se hodně okrouhá. Většinou jsem se chystal tři a půl měsíce. Musím to projednat s kondičním trenérem a nastavit nějaké mantinely.

V Carolině vám končí kontrakt. Může vám Světový pohár pomoci k lepšímu angažmá?
Doufám, že ano, i když je Světový pohár těsně před sezonou a kluby už budou mít týmy hotové. To už chci mít jasno, kde budu příště hrát.

A co mistrovství světa, to vám pomohlo?
Rozhodně. Zvláště po sezoně, která nebyla ideální. Nevím, jestli se nebudu vracet do Evropy, a pro evropské týmy byl šampionát šance, aby mě jejich zástupci viděli. Může to být velké plus pro angažmá v Evropě.

Z posledního roku v Carolině jste hodně zklamaný?
Je to tak. Dostal jsem poprvé jednocestnou smlouvu, představoval jsem si to jinak. Byly tam nějaké problémy s trenérem. Věřím, že jsem nekonfliktní typ. Nevím, co za tím bylo. Jednu chvíli jsem nehrál 27 zápasů a netuším proč. Proto se hodně rozmýšlím, kam povedou moje další kroky.

Carolinu jste už zavrhl?
To ne. Nějaká možnost tam je. Ještě neleží nabídka na stole, ale prý to budou projednávat. Po těch těžkých letech už bych si chtěl zahrát pořádný hokej. Na jednom místě a celou sezonu. V minulé bylo hodně stresu, hokej jsem si moc neužil. Ale na mistrovství už to bylo parádní a v dobré atmosféře bych chtěl pokračovat i v dalších letech.

Jak jste nesl období, kdy jste nehrál?
Bylo to těžké. Nedalo se dělat vůbec nic. Mohl jsem jít cestou odporu, stížností, ale tím bych si moc nepomohl. Makal jsem každý den, chodil do posilovny, byl pozitivní v kabině, abych to nepřenášel na spoluhráče. Na zimáku to nebylo tak hrozné, šlo o dobu, kdy jsem byl mimo. Trápil jsem se a nemohl přijít na to, proč to tak je.

Jezdil jste s týmem na tripy?
Normálně jsem fungoval. Když byl zápas, měl jsem posilovnu. A když jsem skončil, šel jsem se dívat na zápas.

Dostal jste na konci sezony nějaké vysvětlení?
Nikdo se se mnou nebavil a už se to asi nikdy nedozvím. Mrzí mě přístup lidí z klubu. Pořád chodí kolem horké kaše. Mám rád, když mi to řeknou na rovinu. Kdybych měl pocit, že hraju špatně, tak to skousnu. Ale tím, že jsem měl začátek sezony dobrý, jsem to nechápal.

V těžké době vám pomohlo narození dcery, že?
To mi dalo myšlenky jiným směrem. Mohl jsem se odreagovat. Pak jsem začal více hrát a bylo to optimističtější.

Jak je reálné, že byste zkusil v rámci NHL jiný tým než Carolinu?
Šance je, ale nevím, jestli se mi chce čekat do 1. července, kdy se otevírá trh s volnými hráči. Může se stát, že mi nikde nedají jednocestnou smlouvu. Řešíme to s agentem, jestli bude nabídka, na kterou se vyplatí počkat. Nebo to podepsat v Evropě. Doufám, že to dobře dopadne.

Z evropských lig preferujete KHL?
Mám rodinu a nepůjdu do Ruska jenom proto, že je to Rusko. Chtěl bych místo, kde bych mohl být s rodinou. Pokud to nevyjde, tak půjdu za méně peněz do Švédska, nebo Švýcarska, kde je život na velmi dobré úrovni. Teď řešíme KHL. Do Švédska nebo Švýcarska se konkrétní nabídka musí řešit hned. Nedají vám volnost na rozhodnutí, v Rusku se může jednání protáhnout.

Jsou místa v Rusku, kam byste nešel?
V Moskvě a Petrohradu je to složité, je tam hodně cizinců. Chabarovsk nebo Vladivostok jsem si říkal předem ne. Je to tam sice pěkné, ale cestování je brutální. Také záleží na tom, jak které týmy platí. Chci se stoprocentně zaměřit na hokej, a ne řešit věci kolem.

Jak vás tak poslouchám, jste silně nakloněný vrátit se do Evropy, že?
Teď to tak vypadá, že spíše ano. Ale zámoří jsem úplně neškrtl. V Carolině změnili pohled o 180 stupňů. Když jsem odlétal, vypadalo to, že mě nepodepíší. Na mistrovství jsem se s nimi bavil – a že budu jeden z těch, které budou řešit. Pokud to půjde, chtěl bych zůstat v NHL. Život v Americe je parádní, rodině se tam strašně líbí. Ale na druhou stranu, když přijde z Ruska velmi dobrá nabídka, nechci ji prováhat.

Figuruje ve vašich vzdálenějších představách i Zlín?
Určitě. Vyrostl jsem tady. I když jsem v útlém věku odešel do zahraničí, za Zlín bych si chtěl jednou zahrát. Mám tady rodinu, spoustu kamarádů.

V letošní sezoně jste měl v NHL jenom jeden bod. Neštve vás, že jste se dostal do škatulky defenzivní obránce?
Na začátku sezony za mnou přišel trenér Peters a říkal mi, že musím jenom bránit. Nechtěl, abych se vůbec zapojoval do útoku. Když jsem začal útočit, hned po mně šel. Pokud hráč cítí, že nemá od trenéra volnost, je to složité a hrajete pod stresem.

Proto jste nehrál v Moskvě přesilovky?
Trenéři poskládali přesilovkové dvojice dobře. Kluci, kteří je hráli, měli výbornou sezonu, hodně bodů. Je logické, že tam dáte hráče, kterým se daří, a ne toho, který měl jeden bod. Doufám, že trenéry přesvědčím, že bych mohl být i bek do přesilovek.

V pondělí startuje finále NHL. Koho tipujete za vítěze Stanley Cupu?
Přál jsem si finále San Jose – Tampa Bay, aby získal pohár někdo z Čechů. Tím, že postoupil Pittsburgh, budu fandit Hertlovi s Polákem v San José. S oběma jsem hrál na mistrovství v Bělorusku, jsou to fajn kluci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze