Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spokojený Vůjtek: Nechceme se stěhovat. Teď dumá, jak doplní tým

Josef Jandač (vpravo) v diskuzi s Vladimírem Vůjtkem | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

12 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Jak je na mistrovství světa zvykem, trenér hokejového mužstva Vladimír Vůjtek napumpoval do hráčů sebevědomí. Ale že by dali Češi v utkání s Norskem „sedmičku“? „To jsem nečekal, spíš jsem se trochu obával. Ale první dvě třetiny jsme sehráli na hranici možností,“ řekl zkušený kouč se spokojeným úsměvem. Pak mluvil i o případných posilách z NHL.

„Viděl jsem, jak Norové hráli s Kazachstánem. Hráli velmi dobře, bruslili, technicky byli taky dobří. Ale my jsme jim takový pohyb neumožnili, bylo to tím, že jsme dobře bruslili a přistupovali k soupeřům. Nedali jsme jim prostor,“ zhodnotil Vůjtek čtvrteční vítězství 7:0.

Věřil jste, že český tým po tom skvělém startu přece jen dva dny nepřibrzdí? Nebál jste se toho?
Já věřil, že na ty výkony navážeme. Během volna jsme si oddechli, potrénovali. Dva dny pauzy nám přišly velice vhod. Ukázali jsme, že jsme svěží.

Těší vás, že jste dokázali k dobrému výkonu povzbudit i obránce Radima Šimka, který byl před utkáním hodně sebekritický?
Četl jsem to a trošku mě to překvapilo, že se tak vyjádřil. Jeho výkon nebyl takový, jak on ho komentoval. Byl o hodně lepší.

Poprvé na turnaji se gólově prosadila i třetí formace, dokonce byla u čtyř gólů. Za to jste taky rád, že?
Samozřejmě. My už si před zápasem říkali, že by nám třetí a čtvrtá lajna měla gólově trošku pomoct. Ta třetí dala čtyři góly, čtvrtá si taky vypracovala šance. Bohužel ten gól nemůžou pořád dát. Jarůšek se každý zápas dostane do tří šancí, teď dal tyčku, šel sám na branku, ale pořád mu to tam nepadá. Doufejme, že se to obrátí.

Spekuluje se, že byste mohl povolat Radka Faksu s Alešem Hemským z Dallasu a zařadit je právě do třetí formace. Teď vám asi Zohorna s Kousalem hodně zamotali hlavu, ne?
Nevím, kdo tak spekuloval (usměje se). My jsme o tom nespekulovali, neměli jsme je zařazené do žádné lajny. Třetí útok dosud nehrál na turnaji špatně, jen se proti silným soupeřům nedokázal prosadit střelecky. Proti Norsku to prorvali, věříme, že budou dávat góly i dál.

Dobře, odhlédněme od novinářských spekulací a přání fanoušků. Je pro vás těžké rozhodnout, jestli někoho z NHL povolat, když tým vyhrává a funguje?
Ale taky musíme říct, že jsme zatím bez zranění, Kousal nehrál ve třetí třetině z preventivních důvodů a měl by být připravený na Kazachstán. To je naše velká výhoda. Jenže v dalších zápasech, které jdou rychle po sobě, určitě nějaké šrámy přijdou. Takže čím širší kádr budeme mít, tím lépe.

Takže počkáte, jestli ještě v noci na pátek vypadne San Jose a podle toho se rozhodnete? Na soupisce máte už jen dvě volná místa, ve hře mohou být pak až čtyři hráči.
Musíme zvážit, jestli vzít dva, nebo jen jednoho. Nechceme mužstvo narušit. Taky je otázka, jestli kluci přijedou, nemusí je z klubu pustit. Navíc San Jose třeba postoupí. Jsou to spekulace dopředu, my spekulovat dopředu nechceme.

Existuje varianta, že by počet zámořských posil byl nula?
Chtěl bych jednoho hráče. Ale musíme myslet na ty zdravotní prohlídky. Před mistrovstvím jsme chtěli deset jiných hráčů a nepřijel ani jeden. Že ze Stanley Cupu vypadli a jsou volní, ještě neznamená, že přijedou. Zvažujeme všechny varianty. Ideální by bylo, kdyby přijel obránce a útočník.

Myslel jste v závěru na to, že Dominik Furch může vychytat druhou nulu? Hráči říkali, že chtěli hrát pro něj.
Jestli jste si všimli, poslední tři a půl minuty jsem odehrál na třetí a čtvrtou lajnu, takže jsme spíše šetřili klíčové hráče, aby se nám nezranili. Ale kluci se kvůli brankářovi snažili udržet čisté konto.

Máte čtvrtou výhru, míříte do čtvrtfinále. Takže už je pro vás cílem hrát o co nejlepší umístění ve skupině vzhledem k schůdnějšímu soupeři?
Ještě jsme nepostoupili definitivně, ale předpokládáme, že se do něj dostaneme. Takže samozřejmě, o umístění nám jde. Jde o stěhování do Petrohradu, a když jsme tak blízko, bylo by škoda to pustit. Nechceme cestovat. (Pokud by skupinu vyhráli Rusové, stačí k setrvání v Moskvě českému týmu i druhé místo. Jinak musí vyhrát, Rusové tady zůstanou automaticky - pozn. aut.)

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze