Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tolik Plekanců ještě Toronto nevidělo. Světový pohár pobláznil město

UŽ SE TO BLÍŽÍ. V Torontu se schyluje k zahajovacímu utkání Světového poháru. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Toronto (Od našeho zpravodaje) - Půlka září. Slunce nelení a blankytně modrá obloha se promítá do vlahým větříkem lehce zčeřeného jezera Ontario. Touto dobou obvykle v Torontu sílí očekávání, zda místní Maple Leafs procitnou a vyprostí se v NHL z nuzného sklepení. Utopisté sní o povstání klubu, který naposledy získal Stanley Cup v pravěku před rozšířením soutěže, přesně v roce 1967. Skeptici se jim posmívají a raději se předem smiřují s další trudnou sezonou.

Tentokrát je však leccos jinak. Utopisté a skeptici se sice dál přou o to, zda se Leafs pod novým vedením a s novou hvězdičkou Matthewsem zmátoří. Zároveň městem, v jehož centru kvapně rostou další a další mrakodrapy, vibruje vzrušení ze Světového poháru.

„Jste reportéři? Píšete o turnaji?“ vyzvídají mladík s dívkou ve výtahu obřího bytového domu na York Street. „Bude to pecka, ne? Ještě zkusíme sehnat lístky.“

Toronto má pověst hokejové Mekky. A teď se jí opravdu stalo. Sletěli se sem nejlepší hráči, trenéři, manažeři, komentátorské celebrity i hordy fanoušků.
Hned po přistání do očí praští reklamy na cokoli, jež nějak odkazují na hokej. Třeba: „Na našem novém mobilu můžete nepřetržitě sledovat Team Canada.“

Budovu vlakového nádraží Union Station zdobí obří vlajky osmi týmů, které se zúčastní naleštěné galashow. A na nich jejich hlavní hvězdy. Ovečkin, Crosby, Kane... A Plekanec! Tolik Plekanců.

Na autobusech, které pořadatelé připravili pro novináře, zůstal ještě obrázek Krejčího. Ten v českém mužstvu nakonec chybí, neboť se nestihl uzdravit po operaci kyčle.

Jinak ale z poutačů u zahrádek restaurací i na plakátech v okolí arény Air Canada Centre shlíží podmračený český kapitán.

Aby se v Torontu objevilo tolik fotek útočníka konkurenčních Montreal Canadiens, to se dosud nepřihodilo. Ostatně ani bek Karlsson, švédský „poster boy“ z Ottawa Senators, tu obyčejně není dvakrát oblíbený. Letos však Toronto prožívá trochu jiné září. Světové září.

Poprvé se akce NHL a hráčské asociace NHLPA koná na jednom místě. A asi nikde jinde by nebudila takovou pozornost jako tady. Organizátoři dokonce po vzoru mistrovství světa vybudovali fanzónu, v níž můžou návštěvníci sledovat přenosy na obřích obrazovkách nebo si vyzkoušet různé hokejové atrakce.
Slavnosti mají dodat lesk vystoupení rockových kapel Killers a Green Day.

Čilý cvrkot panuje od čtvrtka rovněž v hale Leafs, kde mužstva trénují a zároveň se točí na setkáních se zástupci médií. Hlavní pódium je připravené pro tiskovky. U dalších patnácti stolků slogem přepychové sešlosti se střídají superstars.

Ovečkin slibuje, že poletí na příští olympiádu do Koreje, i když NHL ostatní hráče nepustí. McDavid vysvětluje, proč v přípravě neskóroval. Chára líčí, jak se Tým Evropy stmeluje. A to je teprve předehra, milé Toronto. V sobotu se rozpoutají skutečné boje na ledě.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze