Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč je zázrak Matthews v Curychu? Má tu nejlepší podmínky, tvrdí kouč

Marc Crawford, trenér hokejistů Curychu. | foto: Profimedia.cz

24 2015
Mezinárodní trenérská kapacita pomohla přitáhnout do Curychu pravděpodobnou budoucí superhvězdu NHL. Marc Crawford komandoval Kanadu na olympiádě, dovedl Colorado ke Stanley Cupu a teď v Curychu koučuje tým ZSC Lions, do něhož v létě z USA překvapivě přestoupil útočník Auston Matthews.

Zřejmě se stane jedničkou příštího draftu do NHL. Přirovnávají ho Toewsovi či Kopitarovi. Před vstupem do nejslavnější ligy udělal osmnáctiletý Auston Matthews naprosto průlomový tah. Odešel ze Severní Ameriky do Evropy a hraje ve Švýcarsku.

Do Curychu jej nalákal roční plat 400 tisíc dolarů nebo též přítomnost uznávaného odborníka Marca Crawforda. „Austonova přítomnost přitahuje pozornost ke švýcarské lize a ZSC. Budou ho sledovat ze zámoří,“ řekl Crawford v rozhovoru pro iDNES.cz. „Má talent, jsme nadšení, že ho máme. Naším cílem je, aby se den po dni zlepšoval. Věřím, že se mu to u nás podaří.“

Jak dlouho Austona znáte?
Asi rok a půl. Zviditelnil se v americkém týmu do 17 let, kde patřil ke špičce. Minulý rok byl nejlepším hráčem výběru do 18 let. USA vyhrálo mistrovství světa a jeho zvolili nejužitečnějším hráčem. Hrálo se ve Švýcarsku a já ho viděl ve třech zápasech. Mezi svými vrstevníky naprosto dominoval. Udělal na nás skvělý dojem.

Auston Matthews
Auston Matthews

Auston Metthews

Jaká byla vaše role v jeho angažování?
Je to výjimečný hokejista. Kdyby se narodil o dva dny dřív, byl by teď asi v kempu Buffalo Sabres nebo Arizona Coyotes jako dvojka či trojka posledního draftu. Do jeho kategorie nespadá mnoho hráčů. Po minulé sezoně hledal výzvu a zvažoval možnosti. My jsme se mu snažili vysvětlit, že jsme ta nejlepší varianta. A přesvědčili jsme ho. Připravujeme se kvalitně. Máme hodně času na tréninky. Nestrávíme moc času na cestách. Ta nejdelší cesta nám v lize zabere tři hodiny.

Mohl jít do kanadské juniorky nebo do americké univerzitní soutěže. Prospěje mu, že si ve Švýcarsku zvykne na dospělý hokej?
Ano, nastupuje tu proti starším, silnějším a zkušenějším soupeřům, což mu pomůže v růstu. Vyzkouší si Ligu mistrů. Na přelomu roku bude hrát na mistrovství světa juniorů. Pravděpodobně v listopadu nastoupí za USA na Německém poháru a na konci sezony se zúčastní šampionátu dospělých. Všechny tyhle věci mu zpestřují program, který by v zámoří neměl.

Jaké jsou podle vás jeho největší přednosti?
Skvěle čte hru. Má šikovné ruce. Je velice, velice silný bruslař. Musí se učit jako ostatní mladí kluci. Vytváří si určité zvyky, které mohou být dobré i špatné. Ale každopádně se potřebuje pořád zlepšovat.

Má na to správnou povahu?
Maká na sobě. Pokouší se udělat všechno, co po něm žádáte. Chce se učit. Hodí se do našeho týmu i ligy. Soutěž má vysoké tempo, snažíme se v něm i trénovat. Držíme se taktiky, která se používá v NHL. Díky tomu se Auston leccos naučí. Seznámí se s odlišným stylem hry. Nabídli jsme mu hodně pozitiv.

V zámoří se vyskytly pochyby, zda na širším hřišti neztratí jeho projev intenzitu. Co vy na to?
Toho bych se nebál. Člověk si sám řídí své nasazení, svou oddanost hře. Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte být odhodlaný vyhrávat souboje o kotouč, závodit se soupeři a přetlačovat se s nimi. Já si navíc zakládám na tom, aby hráči makali naplno. Snažím se z nich vyždímat maximum. Takže nemám strach, že by u nás Auston nějak zvolnil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze