Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitánem na SP bude Plekanec, start opor Krejčího a Hertla je nejistý

Skvělá obrana a Furch, zahráli jsme výborně, chválil Plekanec | foto: Skvělá obrana a Furch, zahráli jsme výborně, chválil PlekaneciDNES.cz

29 2016
Tomáš Plekanec dostal přednost před Jakubem Voráčkem a povede hokejovou reprezentaci na Světovém poháru jako kapitán. Trenér Josef Jandač však stále nemá jasno, jestli bude moct na prestižní akci v Torontu počítat s Davidem Krejčím. Nejistá je situace také kolem Tomáše Hertla.

David Krejčí je klíčovým hráčem českého týmu, ovšem už delší dobu se léčí z operace kyčle. Podle generálního manažera Martina Ručinského probíhá jeho léčba podle plánu, rozhodující však bude stanovisko Bostonu.

Ten se definitivně rozhodne možná do konce tohoto týdne. Krejčí je už pár týdnů v zámoří, kde podstoupil řadu podrobných vyšetření a od tohoto týdne bude na ledě trénovat naplno. Čeká se, jak bude kyčel reagovat na maximální zátěž.

Boston je hodně opatrný, protože Krejčí patří k jeho nejdůležitějším hráčům. „Jsem s Davidem neustále v kontaktu a rehabilitace probíhá podle plánu. Rozhodně není pozadu, spíš bych řekl, že má časový náskok. Ovšem rozhodující bude stanovisko Bostonu,“ nezastírá Ručinský.

Český program

Oficiálně začíná příprava hokejové reprezentace na Světový pohár tuto neděli, kdy se všichni hráči budou hlásit na srazu v Praze. Každého bude čekat oficiální a povinná zdravotní prohlídka. Ve středu mužstvo odletí do Petrohradu, kde ho ve čtvrtek čeká první přípravné utkání proti Rusku. S ním bude hrát hned příští sobotu odvetu v pražské O2 areně. V neděli hokejisté odletí do Pittsburghu, kde je čeká generálka s výběrem severoamerických hráčů do 23 let. Světový pohár začne pro český výběr 17. září duelem proti Kanadě.

Ten spolu s koučem Jandačem už na sto procent nemůže počítat s Andrejem Nestrašilem, jenž byl jejich prvním náhradníkem. Ten se stihl dát dohromady po složitém zranění zad a už měl i povolení Caroliny případně nastoupit na Světovém poháru. Vedení klubu však na poslední chvíli svůj záměr změnilo.

Krejčího by tak případně mohl nahradit dosud opomíjený Jiří Hudler, případně Radim Vrbata. Vedení reprezentace však nechce otevřeně přiznat, který z hráčů připadá v úvahu. „Jsme v kontaktu se všemi a máme přehled o tom, jak se připravují. Ale zatím se konkrétněji vyjadřovat nebudeme,“ pravil Jandač.

A Ručinský dodal: „Chceme počkat, až se vyřeší situace kolem Krejčího. Moudřejší budeme možná do konce tohoto týdne.“

Nepříjemná je také situace kolem Tomáše Hertla, jenž si během finále Stanley Cupu poranil vnitřní postranní vazy v kolenu. Slávistický odchovanec se sice cítí dobře, ale i u něj bude rozhodující stanovisko zaměstnavatele, tedy San Jose, kam v neděli odletěl na zdravotní prohlídku.

„Tomáš je zdravotně v pohodě, vše by mělo proběhnout bez problémů. Spíš má strach, jak se bude po té delší pauze cítit na ledě, aby nebyl poloviční. Jinak trénuje naplno, necítí bolest a nic ho neomezuje,“ popisuje Ručinský.

Spekulace vyvstaly ještě u Vladimíra Sobotky, který sice patří Omsku, ale touží po návratu do NHL a v Rusku nehraje, byť KHL už začala. „Vláďu je oficiálně hráčem Omsku a my ho uvolnili podle regulí Mezinárodní hokejové federace. Tím je garantované jeho uvolnění na Světový pohár. Nepředpokládám žádné potíže,“ řekl Jan Černý, který se v reprezentaci stará o organizaci.

Národní tým také představil oficiální dresy, ve kterých bude na turnaji hrát. A tak zbývá rozřešit, kdo bude dělat Plekancovi zástupce kapitána. Očekává se, že by to měl Voráček a... „Krejčí. Proto ta jména zatím nebudeme oficiálně zveřejňovat, dokud nebude jasno, jestli bude moct jet,“ poznamenal Jandač.Najdete na iDNES.czmobilní verze