Vyvolení českého hokeje. Jandač oznámí prvních 16 jmen pro Světový pohár

Josef Jandač na střídačce hokejové reprezentace. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

1 2016
Ten utajovaný e-mail nebude poslán z Česka, nýbrž z italských Dolomit. Právě tam je teď Jan Černý z hokejového svazu na lyžích a v úterý odpoledne zapíše do speciálního formuláře 16 jmen. Ten následně odešle Billu Dalymu, zástupci komisaře NHL, a Mathieu Schneiderovi, jednomu z šéfů hráčské asociace NHLPA.

Zprávu, v níž bude první – a podstatná – část nominace na Světový pohár v Torontu, musí oba dostat nejpozději do 18 hodin středoevropského času. Černý e-mail sice pošle s předstihem, ale tři hokejisty dopíše až „last minute“.

„Od trenérů mám jasných 13 jmen, další tři mi teprve nahlásí,“ říká Černý. A tak ho jeden telefonát s Josefem Jandačem, který právě od zářijového turnaje povede hokejovou reprezentaci, čekal nejdřív v pondělí večer a další – už definitivní – dnes v poledne.

Ve středu odpoledne Jandač svou část nominace, stejně jako dalších sedm účastníků klání, odtajní veřejnosti. Zbývajících sedm míst na soupisce zaplní 1. června.

Po pravdě – nebude to těžká práce, protože doby, kdy v NHL byly desítky Čechů, jsou pryč. Výběr je omezený, a jelikož se v Torontu bude hrát na úzkém kluzišti, je jasné, že hráči z NHL budou ve výběrech dominovat. A dominují i týmu, který sestavila MFDNES (v něm jsou jen tři hráči z KHL a jeden z extraligy).

S Čechy, zvlášť v zámoří, se totiž počítá jen jako s komparzisty pro velmoci Kanadu, Ameriku, Rusko a Švédsko. Jenže i když pozice reprezentace bude o dost skromnější než při minulých Světových pohárech a tým na posledních třech šampionátech nedosáhl na medaili a pohořel na olympiádě v Soči, může Jandač se svým štábem poskládat mančaft se slušnou silou.

„Když se tým semkne, obětuje se jeden pro druhého a bude podpořený vynikajícím brankářem, uspějeme,“ říká Václav Prospal, Jandačův asistent.

Mrázek, Neuvirth a kdo další?

Právě výběr brankářů je ze všech tří postů nejsnazší. MF DNES jako jedničku vidí Petra Mrázka, vedle něj Michala Neuvirtha. Mínusem je, že oba postrádají větší zkušenosti z velkých mezinárodních turnajů.

Ty nechybějí Ondřeji Pavelcovi, který se ovšem protlouká těžkou částí kariéry. Po zranění se zvolna vrací do sestavy Winnipegu, jehož naděje na postup do play-off jen živoří. A aby tak předstihl své konkurenty, kteří nejen statisticky náležejí ke špičce NHL, musel by zřejmě zazářit na mistrovství světa. To může mnoha hráčům – těm nenominovaným i těm druhým – Světový pohár přiblížit, případně jejich pozici utvrdit.

Výběr MF DNES

Kdo by měl jet na Světový pohár

Brankáři
Mrázek, Neuvirth, Furch (případně Salák, Pavelec)
Obránci
Polák, Michálek, Kundrátek, Šustr, Gudas, Jordán, Kindl (Nakládal, Rozsíval, Kempný, Mozík)
Útočníci
Voráček – Krejčí – Palát
Jágr – Plekanec – Hertl
Hudler – Hanzal – Pastrňák
Hemský – Sobotka – Frolík
Červenka (Vrbata, Nestrašil, Simon, Kovář)

Otázkou je, zda do Toronta brát tři nejlepší české gólmany, či roli trojky svěřit třeba perspektivnímu Furchovi, aby si prostředí elitního turnaje okoukal. MF DNES volí druhou možnost.

Krize zato panuje mezi obránci. Chybějí tvořiví beci, jako poslední mohykán v létě asi skončí veterán Marek Židlický a náhrada za něj nedozrála. Magazín The Hockey News ho sice do nominace zařadil a počítá, že 39letý hráč bude režírovat přesilovky a skončí až po turnaji, MF DNES však nepředpokládá, že bude chtít v létě kvůli akci dřít.

Obrana je vážně háček, i Jan Černý ze svazu přiznává, že na seznamu, který teď od trenérů má, jsou zapsaní pouze tři. Zbytek se nominuje až v červnu podle formy.

Klidně mezi nimi může být i Jakub Kindl, jemuž snad prospěje přestup z Detroitu na Floridu, kde by měl dostat významnější roli.

Slibně se v KHL i na podnicích EHT ukazuje Tomáš Kundrátek, jenž sedm let působil v zámoří. Největší porci minut by mohl odsloužit Andrej Šustr, na něhož v Tampě čím dál víc spoléhají.

A co útok? Česku chybějí úplné superstars typu Ovečkina, Crosbyho či Kanea, „nároďák“ se však může opřít o čtyři slušné lajny. Jejich pevnou kostru tvoří centři: konstruktivní Krejčí, všestranný Plekanec, statný Hanzal a výbušný Sobotka.

Bude Jágr? To je, oč tu běží

Teď otřepaná, leč podstatná otázka: Kývne na pozvánku Jágr? Nejlepší český střelec současného ročníku NHL do nominace svou výkonností bezpochyby náleží a i The Hockey News tvrdí: „Nevěříme, že skončil. Zvlášť když je dost dobrý na to, aby hrál Utkání hvězd NHL.“

Je jasné, že Jágr v první nominaci nebude, trenéři vyčkávají. Jeho účasti by zřejmě neprospělo dlouhé tažení Floridy ve Stanley Cupu, na něž se teď 44letý mistr soustředí. Na odpočinek a přípravu před další sezonou by mu zbylo málo času. MF DNES však bere v potaz, že mu naopak nesedí dlouhé pauzy, takže by se za určitých okolností mohl nechat přesvědčit.

Pokud by se tak stalo, ještě by vzrostl přetlak na pravé straně, odkud by se pár křídel muselo přesunout nalevo (Pastrňák, Frolík).

Na šampionátech a olympiádách už ani zámořské týmy nestavějí bourací komanda, přesto by se mohlo hodit trochu defenzivnější trio vedené Hanzalem, který v Arizoně běžně zápolí s elitními centry.

Mezi hokejisty z NHL by se rádi vetřeli někteří borci z Evropy. Ale třeba Kovář, tak produktivní v KHL, není zvyklý na úzké kluziště a zběsilé tempo zámořských bitev...

Aby Češi na přehlídce hvězd uspěli, museli by předvést pravý opak toho, čím se pohřbil „Dream Team“ s Jágrem, Reichelem či Nedvědem před 20 lety. V šikovnosti, síle a rychlosti Češi velmoci nepředčí. Jen díky soudržnosti, obětavosti a účelné taktice to mohou dokázat.

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Bývalá rychlobruslařka Erbanová pomůže hokejistům Vrchlabí

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na tiskové konferenci na letišti...

Když loni Karolína Erbanová v pětadvaceti letech nečekaně ukončila rychlobruslařskou kariéru, byl z...

Jsem tu od toho, abych dával góly, uvědomuje si pardubický Tybor

Útočník Radoslav Tybor  na prvním oficiálním tréninku hokejistů Pardubic před...

Poprvé do kabiny pardubických hokejistů vstoupil v lednu roku 2013 a během následujících téměř tří...

Dva roky do vstupu, Seattle se přesto pilně připravuje na NHL

KeyArena rozkládající se pod Space Needle projde rozsáhlou rekonstrukcí za 660...

VIDEO Do premiéry Seattlu v hokejové NHL zbývají ještě dva roky, ale klub začíná naplno fungovat už nyní....

První švédská posila v budějovické historii má dědečka z Frenštátu

Budějovický obránce Niklas Pavel

V Motoru přepsal historii a to ani nemusel vyjet na led. Šestadvacetiletý obránce Niklas Pavel se...

Sparta v přípravě poprvé prohrála, Ambri deklasovalo Vítkovice

Smutek vítkovických hokejistů po čtvrtfinálovém vyřazení od Třince, uprostřed...

Hokejisté Sparty v přípravě na extraligu poprvé prohráli. Pražané nestačili v Chomutově na Soči,...

Další z rubriky

Obrana obra: Nebučte, Chára si zaslouží potlesk, ne výsměch

Jaroslav Halák zasahuje před Coreym Perrym a Jonathanem Toewsem, k puku se...

Kdykoliv se v Air Canada Centre dotkl puku, z publika se ozvalo: „Búúú!“ Zlostné reakce fanoušků v...

Chára po porážce: Můžeme být hrdí. Gáboríka naštvali kanadští rozhodčí

Zdeno Chára oslavuje gól společně s Andrejem Sekerou a Fransem Nielsenem ve...

Torontské publikum zase na slovenského hokejového obra zlostně bučelo vždycky, když se dotkl puku....

Poctivec Fischer obětoval hokeji manželství, v Detroitu ho čeká změna

Jiří Fischer

Toronto (Od našeho zpravodaje) Kdyby se nepřihodila ta děsivá věc, Jiří Fischer by na Světovém poháru stále ještě mohl hrát za...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz