Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


My z Evropy mluvíme anglicky. Experiment na ledě začíná

Anže Kopitar má být kapitánem evropského týmu na Světovém poháru. Co ukáže? | foto: AP

7 2016
Kdo chce chytit kouče Ralpha Kruegera za slovo, najde si spoustu příležitostí. Jenže on to má opravdu těžké, a tak musí krátce po sobě použít tyto dvě formulace: „Prací trenérů bude, abychom všechny národnosti propojili, ale aby hráči zároveň mohli reprezentovat své vlastní země." Že to nejde? Jenže přesně tohle v příštích dnech a týdnech bude mít jakožto šéf Týmu Evropy za úkol. Na Světovém poháru má sloučit teoreticky neslučitelné.

Světoběžník Krueger povede velký experiment - jelikož v zámoří usoudili, že hokejově menší státy nemají sílu na důstojnou účast, vytvořili z nich jakýsi amalgám.

„V první řadě budou kluci hrát za své země,“ vrací se Krueger k nevyhnutelným protikladům. Ale nejspíš je to zároveň jediná aspoň trochu životaschopná cesta. Idea, že by Chára, Kopitar, Vanek, Zuccarelo a spol. najednou zahodili své kořeny a v divných dresech a bez pořádné hymny vytvořili semknutou skupinu, se od začátku zdála naivní.

Hokejisté Týmu Evropy proto dostanou na rukávy národní vlajky. Národní cítění si ponechají. Jen pochopitelně museli najít společnou řeč, a tak Krueger pro NHL.com líčil: „Před šatnou zněla slovenština či němčina, v ní už jen angličtina.“

Jenže pomalu vyvstávají jiné problémy - ryze hokejové. I pokud přistoupíme na to, že Tým Evropy proti USA, Česku a Kanadě bude vystupovat jednotně, v mnohém pokulhává už jeho soupiska.

Gólmani? Po zranění Dána Andersena zbývá duo z New York Islanders tvořené Slovákem Halákem a německým objevem poslední sezony Greissem. Zdánlivě solidní, ale po Halákově zranění nejisté. Doplní je další Němec - Philipp Grubauer z Washingtonu.

Obrana? S tou českou jasně nejzranitelnější na Světovém poháru. Chárovi je 39 let, Streitovi 38, německé duo Seidenberg a Ehrhoff je aktuálně bez angažmá. Nic moc.

Útok? Do Top 50 se v bodování poslední sezony v NHL vešli pouze slovinský úkaz Kopitar (13.), Nor Zuccharelo (37.) a švýcarský bek Josi (39.). Rovněž žádná sláva. Třeba Francouz Bellemare je v nominaci asi proto, aby přidal další národnost. „V NHL užitečný útočník pro třetí nebo čtvrtou lajnu, jinak ničím zajímavý,“ píší The Hockey News.

Mužstvo má rozhodně vhodného kouče, aspoň tedy co do životopisu: Krueger se narodil v Kanadě německým imigrantům a vedl nejen jejich původní vlast, ale i Švýcarsko.

Má i zjevného lídra: Anže Kopitar patří k absolutní špičce v hokejové univerzálnosti a poprvé dostane na mezinárodní akci i pořádné parťáky. Právem se stal kapitánem. Jenže až dorazí, což je další problém; nejen Slovinci hráli olympijskou kvalifikaci pro hry 2018.

Výchozí pozice se nezdá zrovna zářná. Krueger i hráči ale věří, že velký experiment ještě nutně nemusí skončit velkým průšvihem.Najdete na iDNES.czmobilní verze