Ne, předchozí řádky nejsou bláznivým výplodem unaveného redaktora. Jsou připomínkou toho, co psal referát iDNES.cz 5. května 2004. A varováním, co by se mohlo stát na letošním šampionátu v Bratislavě.
Paralel je až příliš mnoho. Češi ve skupině vyhráli všechno, co se dalo, neztratili jediný bod. V posledním utkání ve skupině se zranil Jaroslav Špaček, letos zase Martin Havlát. Čtvrtfinálový soupeř tehdy přijel z Ostravy do Prahy, letos z Košic do Bratislavy. Byl jím celek USA, za který stejně jako nyní chytal Ty Conklin. Největší hvězdou turnaje byl i tenkrát Jaromír Jágr. A vítěz duelu půjde v semifinále pravděpodobně znovu na Švédy.
Slavomír Lener: Mužstvo je dobře připravenéV roce 2004 vedl neporažený tým, který ve čtvrtfinále padl s USA. Tehdejší reprezentační kouč Slavomír Lener věří, že letos se podobná situace opakovat nebude. Češi v Bratislavě zatím jen vyhrávali. Neztratí ostražitost? Udělal si český tým svou hrou na šampionátu jméno? Vzpomínáte ještě na Prahu 2004? |
"Ta paralela k letošku napadne každého. Ale ve skutečnosti nepřichází v úvahu, to byste takhle museli brát každého soupeře. Někdy se prostě zdá, že se historie opakuje, ale vždycky je to trošku jiné," říká Slavomír Lener, který tehdy vedl národní tým jako hlavní kouč.
Jako kdyby jeli stopadesátikilometrovou rychlostí a na dálnici drtili všechny soupeře silou šestitunky. A za ostrou zatáčkou pak přišel čelní náraz.
Tak se v památně smutný den cítili jeho svěřenci i miliony hokejových fanoušků v zemi. Vzpomínky na Ameriku se vkrádají do hlavy jako nepříjemný sen.
"Já to jako psychologický strašák neberu," tvrdí současný kouč národního týmu Alois Hadamczik. "Hrajeme dobře a já věřím, že si to tým přenese i do čtvrtfinále."
"Dnes je naše mužstvo úplně jiné, má i jiný herní projev. A navíc si věří, že historické momenty na to nemůžou mít vliv," tvrdí Lener, který nyní sleduje reprezentaci jako svazový šéftrenér.
Tým USA však podle něj bude podobně nebezpečný jako před sedmi lety v Praze. "Je stejně nevyzpytatelný. Podívejte se na jejich výsledky. Ale Američani jsou nevyzpytatelní vždycky. Můžou skončit třináctí, nebo klidně hrát o medaili. Jsou to neskutečně ambiciózní hráči, kluci, kteří prošli jejich rozvojovým programem US Hockey. Chtějí se tady ukázat," varuje hokejový odborník.
Podle něj se Češi musí přichystat na jiný styl než ten, kterým dosud hráli jejich evropští soupeři. "V Košicích se hrál úplně jiný hokej než v Bratislavě. Viděli jsme to jasně na videu. Tady se hrálo technicky, tam bojovněji," upozorňuje.
Z českého výběru pamatují na Prahu 2004 čtyři hráči: útočníci Jaromír Jágr, Petr Průcha a Martin Havlát a obránce Martin Škoula. Z toho amerického jen jediný, zato ten nejdůležitější - brankář Ty Conklin. "Jsou tam jisté podobnosti, ale tady máme úplně jiný tým," říká brankář klubu St. Louis Blues.
Minutu po minutěPrůběh zápasu Česko versus USA sledujte od 16:15 on-line. |
Je mnoho důvodů věřit, že Bratislava napíše jiný příběh než před lety Praha. Český tým sice není až takovou galaxií hvězd jako v roce 2004, ale má jich i tak dost a je lépe poskládaný od střelců a tvůrců až po pracanty a dělníky.
Nedrtí protivníky tím, že všechny přehraje ofenzivou. Úspěch přináší spíš přizpůsobivost, kompaktnost defenzivy s ofenzivou a správný výběr systému podle hry soupeře a vývoje zápasu. Nejlepší hráči se obětují pro mužstvo, poctivě se vracejí a brání. "V Praze jsme vedli nad Američany dva nula a mysleli si, že jim dáme dalších pět gólů," vzpomíná Martin Škoula. "Uvědomujeme si, že podobně to nepůjde."
A kdyby, nervy odpusťte, došlo na nájezdy, v dresu s nápisem USA letos není tehdejší žolík Andy Roach.
Česko končí, do semifinále jde podceňované mužstvo USA. Střetne se v něm v sobotu se Švédskem - to jste četli v roce 2004.
Věřme, že ve středu navečer se bude psát: USA končí, do semifinále jde skvělá parta okolo Jágra, Eliáše a Židlického. Střetne se v něm v pátek se Švédskem. Nebo Německem.