Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek: Zvykejte si na tým bez Jágra, šance Česka to nesnižuje

Vladimír Vůjtek byl hlavním koučem národního týmu na mistrovství světa, teď už je na trenérském odpočinku | foto: ČTK

24 2016
Hokejový trenér Vladimír Vůjtek dopředu tušil, že Jaromír Jágr odmítne nabídku reprezentovat Česko na Světovém poháru. "Turnaj by narušil celý jeho plán a přípravu na novou sezonu v NHL. Je to jeho rozhodnutí, které se musí respektovat. A fanoušci si musí zvykat, že národní tým bude hrát bez Jaromíra."

Bude jeho absence ztrátou, nebo naopak šancí posunout se dál?
V tuto chvíli je to určitě ztráta, protože Jarda i letos ukázal, že je naším nejlepším hráčem v NHL. Na druhou stranu se už národní tým musí naučit hrát bez něj. Musí se projevit další hráči jako lídři týmu.

Koho byste vy osobně viděl, že by měl tuhle roli převzít? Má to být takhle vůbec v českých podmínkách postavené?
Nemá. Spíš by to mělo být postavené na kolektivu. Ale i lídři by se v týmu měli objevit. Nejlepší je, když vznikne z kolektivní práce, jsou tam typy jako Plekanec, Krejčí, Voráček... Tihle kluci by měli převzít zodpovědnost včetně mladších jako Palát, který už hraje perfektně. Vyčnívat by měli třeba i Polák, Šustr a další.

Zmínil jste Krejčího, ale ten kvůli zranění o Světový pohár nejspíš přijde. Podobně je na tom Sobotka, nekomplikuje se Jágrovým odřeknutím složení útoku?
To už se komplikovalo před mistrovstvím světa. Samozřejmě, každé zranění komplikuje situaci, ale tak to v hokeji bývá a patří to k němu. Trenéři o všem vědí dlouho dopředu a mohou se připravit. Na druhou stranu není účast Sobotky s Krejčím na Světovém poháru vyloučená úplně, můžou se ještě uzdravit. To samé platí i pro Andreje Nestrašila.

Dá se říct, že se Jágrovou absencí zmenšují šance Česka na úspěch?
Já bych to tak úplně neviděl. Jarda samozřejmě bude chybět jako lídr týmu, ale když se hráči dají dohromady a vytvoří se výborná parta, tak můžou uspět právě díky ní a vyrovnaností všech formací.

Na velkých turnajích hraje roli také tlak od fanoušků a médií. Jágr by tohle všechno nesl na svých bedrech, teď to budou zvládnout hráči, kteří na to nejsou třeba až tak zvyklí. Nebude to pro ten tým těžší?
Já myslím, že ne. Oni ti kluci už také něco zažili, i na mistrovství na nich nebylo poznat, že by byli vyjukaní. Vždycky se vytvoří lídr, který mužstvo táhne. My je máme. Kabina se vždycky točí kolem tří, čtyř hráčů. A pokud ho vedou správným směrem, tak přijde úspěch.

Dodělává se zbytek nominace: mělo by na její složení vliv, kdyby jel Jágr?
Já myslím, že by to vliv nemělo, akorát by jeden musel zůstat doma. Tak bych to řekl. Pro jednoho by nebylo místo.

Říkal jste, že jste nečekal, že Jágr pojede. Stejně to vnímal předpokládám i pan Jandač a ostatní trenéři, že?
Samozřejmě, celý trenérský tým předpokládal, že Jarda nepojede. Ale rozhodnutí bylo na něm, takže se muselo počkat.

Je Jágrovo rozhodnutí jeho definitivním koncem v reprezentaci?
Já myslím, že je. Ale záleží na něm a jeho výkonnosti. Ale když letos nehrál na mistrovství světa a nepojede ani na Světový pohár, tak to asi konec je.Najdete na iDNES.czmobilní verze