Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Máme dobrý tým a dobrou partu, říká před startem MS kouč Hadamczik

Trenér Alois Hadamczik (vpravo) hovoří s útočníkem Jakubem Voráčkem (uprostřed) na prvním tréninku v hale Globen ve Stockholmu. | foto: Šimánek VítČTK

3 2013
Stockholm (Od našeho zpravodaje) - Od konce výluky v NHL věděl, že tohle bude jedna z nejtěžších nominací. Koho ze zámoří získá? A kdo narychlo na šampionát do Švédska přijede? Nakonec kouč českých hokejistů Alois Hadamczik před pátečním úvodním duelem na MS s Běloruskem přiznává: "Jsem mile překvapený, kolik hráčů z NHL jsme sem dostali. Jsem spokojený, protože máme dobrý tým a dobrou partu."

Tým vypadá hodně slušně, že?
Ano. Zprvu se zdálo, že tolik hráčů z NHL nebude. Phoenix se zdál na postup, Ondra Pavelec s Winnipegem taky. Nakonec se ti hráči do play-off nedostali a jsou tady. Škoda jen zranění Červenky, který chtěl na mistrovství hodně dokázat a navíc je zvyklý hrát na evropském hřišti. K úplné spokojenosti nám chybí bek, jako je Marek Židlický, jenže ten je jen jeden. Jinak jsme spokojení.

Zůstaňme u Židlického. Proč je konstruktivních beků jako on tak málo?
On je výjimečný. Je agresivní v soubojích, skvělý na puku a má výbornou střelu. Takových beků je málo a je těžké odpovědět, čím to je. Vlastně do přesilovky takového hráče u nás v republice nevidím. Bohužel.

MS v hokeji

Asi byla nutnost postavit tým na hráčích z NHL, že?
Odpovím trošku zeširoka. Tým z evropských hráčů ze začátku velmi dobře pracoval. Ale s hokejem je to jako s jinou prací – aby v ní byl člověk dobrý a něčeho v ní dokázal, potřebuje praxi. Ano, můžou se v nominaci objevit jeden dva hokejisté bez praxe, jako je třeba Hertl, což je výjimečný talent. Ale další hráči musí projít mezinárodní konfrontací, aby vyrostli. Při utkáních s Německem ten tým z evropských hráčů pracoval dobře, ale rozhodovalo se při lámání chleba. Tam to ti zkušení hráči zvládají, ti nezkušení a bez praxe ne.

Vyjma Eliáše a Židlického, kteří se omluvili kvůli čekání na nový kontrakt, tentokrát z NHL přijeli téměř všichni, jež jste oslovil. Pomohlo, že za půl roku bude nominace na olympiádu?
Nevím, jestli je takový zájem z tohoto důvodu, nikdo z hráčů to nespojoval. Ale spojené nádoby to jsou. Pokud hráči podají mimořádný výkon na mistrovství, lze předpokládat, že – pokud nebudou zranění – se dostanou i na olympiádu.

Je ten tým silnější než loni?
To můžeme porovnat až po mistrovství. Loni tu byli Plekanec, Krejčí, Hemský, rovněž jsme měli skvělé hráče. Byli tady sice oba gólmani z Evropy, ale také obránci, kteří jsou teď zranění jako Krajíček či Němec. Ten tým si musí sednout.
Na této nominaci je zvláštní, že přijede devět deset hráčů přímo na mistrovství a po dvou trénincích nastupují do utkání. Jak zvládneme toto novum, posoudíme, až si to všechno sedne dohromady. Ale cítím, že všichni mají společný cíl, tedy úspěch. To je pro ten tým motivující a zároveň zavazující.

Česko - Bělorusko

Úvodní duel hokejistů na MS sledujte on-line od 16:15

Nakolik týmu chybí vůdčí osobnost, kterou jste chtěl mít v Martinu Strakovi? A kterou byl loni Petr Nedvěd či předtím Jaromír Jágr?
Myslím, že kapitán Jirka Novotný toho zažil hodně, hrál s mnoha kluky a dobře se s nimi zná. Ale vůdčí typy budou i kluci, kteří přijeli z NHL. Voráček zažil úspěšná mistrovství (má zlato a bronz) a všichni dobře vědí, co chtějí. Takže si myslím, že se k Jirkovi najde ještě někdo další, kdo bude vůdčí osobností.

Ve čtvrtfinále zřejmě narazíte na Švédsko či Kanadu. Co o jejich síle soudíte?
Švédové jsou především sehraní. Mají větší počet hráčů z Evropy, kteří už proti nám nastoupili v Brně. To Kanada má hodně individualit a po dvou třech letech na mistrovství přiváží tým, který je nabitý výbornými hokejisty.

Co zbylí soupeři ze skupiny?
Nechci hledat alibi, ale máme hodně silnou skupinu. Dánové či Norové udělali ve vývoji pokrok, spousta jejich hráčů působí ve Švédsku. Jsou houževnatí, bojovní a dobře bruslí. Porazili už Rusko i Finsko. Nemáme lehké soupeře, ale to my víme. Jedeme na vrcholný turnaj, takže musíme být připraveni na sto procent na každé utkání a brát každé vítězství, které přijde.

Je mi jasné, co odpovíte, když se vás zeptám na cíl...
V naší zemi ani nejde říct, že si nejedeme na šampionát pro medaili. Přesto je první metou postup do čtvrtfinále a pak uvidíme.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v Pchjongčchangu vyvrcholí v neděli 25. února.

Předkolo play-off, úterý 20. února - 4.10: USA - Slovensko, 8.40: Slovinsko - Norsko, 13.10: Švýcarsko - Německo a Finsko - KoreaČtvrtfinále, středa 21. února - 4.10: Česko - vítěz USA/Slovensko... celý program

Josef Jandač, Martin Erat, Pavel Francouz, Roman ČervenkaOndřej Němec, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Jan Kovář, Dominik Kubalík

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze