Příjemný páteční večer, vítejte u sledování on-line reportáže ze šlágru dnešního programu na mistrovství světa mezi Ruskem a Finskem.
Ruští hokejisté budou chtít napravit dojem po včerejším trapasu, kdy podlehli Francii 1:2. Byla to pro ně potupná porážka, navíc tím skončila jejich série 13 výher na mistrovství světa.
Ani Finové však nejsou neomylní. Podlehli Spojeným státům americkým 1:4 a při startu turnaje ztratili také bod s Němci, které porazili 4:3 až v prodloužení.

Rozhodčí: Croft (USA), Vinnerborg (SWE) - Morrison (USA), Wilmot (CAN)
Počet diváků: 12 383

Hráči nastoupili na modrou čáru, teď zazní hymny.
Nejprve ruská.
A nyní také finská.
0:01
0:40
První ruský útok skončil bez zakončení, za vlastní brankou rozehrává Hietanen.
1:04
Tjutin, jediný ruský hráč bez kanadského bodu na šampionátu, se hned pokusil změnit svou statistiku. Střílel z levé strany do gólmana.
1:40
Mozjakin po levé straně najel do útočného pásma, za brankou udržel kotouč v souboji s obráncem a po spolupráci s Petrovem mohl střílet. Puk neprošel.
2:50
Pozorný musel být i ruský gólman Varlamov. Zaměstnala ho čtvrtá finská pětka.
3:22
Kontiola (Finsko) vstřelil branku (4. gól na mistrovství) , asistence Aaltonen a Lepistö
Stav zápasu Rusko - Finsko 0:1

To byla šlupka! Ke Kontiolovi se odrazil puk před brankoviště a finský útočník ho nekompromisně napálil do pravého horního rohu.
5:00
Finové potvrdili, že začátky zápasů jim jdou. Znovu dali první gól.
6:20
Pesonen číhal s pukem za ruskou brankou, nakonec mohl zakončovat Aalotonen.
10:40
Bělov napřáhl na pravém kruhu, ale netrefil branku.
11:11
Od modré pálil také Medvěděv. Dobrý zásah Raanty.
11:52
Finsko je kompletní, muselo přežít ještě jednu střelu od modré.
12:01
Dosud největší šanci si Rusové vytvořili až po přesilovce! Kokarev nabral mimořádnou rychlost, z levé strany se protáhl před branku a trefil tyč.
13:01
Raanta zastavil puk za vlastní brankou ve snaze pomoci svým obráncům, ale Rusové zůstali v útočném pásmu a Medvěděv střílel od modré.
14:10
Korpikoski si poklepáním hokejky o led vyžádal přihrávku, dostal ji a z hranice levého kruhu střílel přes obránce. Puk na branku neprošel.
15:25
Finská výhoda.
15:58
Vyloučen hráč Děnisov (Rusko), 2 min. za držení protihráče
Finové dlouho drželi útočné pásmo před i po faulu Děnisova. Teď si za odměnu zahrají přesiovku.
16:14
Pesonen před brankou tečoval střelu od modré. Mimo.
16:50
Rusko vyhazuje.
17:15
Salminen hezky pronikl pravou stranou, posílal puk před branku, ale přihrávku zblokoval Birjukov.
17:30
Mantyla nestihl puk v útočném pásmu. Ofsajd Finska.
18:01
Savinainen střílel z pravé strany, když už byl vyloučený Děnisov na ledě. Pokus na branku neprošel.
20:00
Šlágr dnešního programu nabídl zajímavou první třetinu, v níž otevřel skóre bombou zblízka Kontiola. Jak zareagují Rusové po přestávce?
Už by se mělo hrát, ale začátek druhé třetiny brzdí příliš vody na ledě.
Čtveřice rozhodčích se i proto radí ve středovém kruhu.
Už se bude hrát.
20:01
20:37
Lepistö skvěle vybruslil při napadání Rusů, pronikl až do útočného pásma, kde přenechal puk Aaltonenovi a jeho střela se otřela o tyč.
21:50
Medvěděv ztratil puk v rohu obranného pásma, z čehož těžil střílející Savinainen. Trefi gólmana.
22:17
Vyloučen hráč Pihlström (Finsko), 2 min. za podražení
22:30
Sražené nahození Medvěděva od modré skončilo v ochranné síti.
22:42
Vzápětí Medvěděv předal puk na modré Tjutinovi, který minul.
23:37
Radulov (Rusko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Kovalčuk
Stav zápasu Rusko - Finsko 1:1

Třetí využitá přesilovka Rusů na turnaji přináší vyrovnávací gól proti Finsku. Kovalčuk stříel z levého kruhu, puk se odrazil k Radulovovi a ten ho snadno zametl do branky.
25:10
Finové snad minutu kombinují v útočném pásmu, ale zatím bez vážnějšího zakončení.
25:38
Z vlastního pásma vykopnul puk až Radulov, kterému chyběla hokejka.
26:45
Finové jsou jednoznačně aktivnější a už mohli znovu vést. Po Hagmanově střele zůstal puk těsně před brankovou čárou.
27:21
Kontiola (Finsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství) , asistence Lepistö
Stav zápasu Rusko - Finsko 1:2

Finské peklo v útočné třetině končí gólem. Kontiola krásně usměrnil do branky nahození Lepistöho. Rusové v obranném pásmu vůbec nestíhali.
28:24
Teď vymýšlejí zase Rusové, ale při přechodu do útočného pásma je zastavil ofsajd.
28:50
Pihlström si vybruslil z rohu na levý kruh a jeho střela šla do náruče Varlamova.
29:05
Kokarev si dojel do útočného pásma pro vlastní nahození, pak ještě poslal puk na branku. Raanta nemusel zasahovat.
29:54
Vyloučen hráč Aaltonen (Finsko), 2 min. za hákování
Faul Aaltonena v útočném pásmu byl zbytečný.
30:07
Kovalčukovu střelu z podobného prostoru jako při gólové situaci Raanta znovu vyrazil, tentokrát do šťastnějšího prostoru.
30:30
Finové vyhazují.
31:54
Rusové si v závěru přesilovky vytvořili tlak, ale série střel nebyla moc nebezpečná.
32:50
Střela Pěrežogina z levého křídla šla na zadní tyč, ale minula ji.
33:40
Trochu přísněji odpískané zakázané uvolnění Finů, kteří si mohou odpočinout při komerční přestávce.
33:57
Zblokovaná střela Rjasenského, který dnes místo obvyklé pozice v obraně nastupuje v útoku, šla do ochranné sítě.
34:27
Vyloučen hráč Birjukov (Rusko), 2 min. za hákování
34:57
Finové po vhazování obsadili útočné pásmo, kombinaci zakončoval střelou od modré Hietanen.
35:33
Pesonen se dostal k zajímavé střele, ale z mezikruží minul.
36:00
Aaltonen (Finsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Pesonen
Stav zápasu Rusko - Finsko 1:3

Teď už byl však Pesonen mimořádně přesný. Milimetrově přihrál z pravého kruhu na levý k Aaltonenovi, který zakončil za přesouvajícího se Valramova.
36:30
Další finská šance! Měl ji Salminen, ale zblízka netrefil odkrytou část branky.
37:34
Vyloučen hráč Hytönen (Finsko), 2 min. za podražení
37:49
Neuvěřitelný zákrok Raanty. Zakopnul, a proto u pravé tyče chytil střelu Radulova.
38:40
Korpikoski nejprve našetřil pár vteřin v útočném pásmu, ale pak Radulov vrátil puk před finskou branku.
39:36
Vyloučen hráč Melart (Finsko), 2 min. za zdržování hry
Ruská přesilovka bude pokračovat díky vyhození Melarta.
39:54
Hra přerušena kvůli strkanici v rohu obranného pásma Finů. Aktivní byli hlavně Anisimov a Väänänen.
39:54
Vyloučen hráč Väänänen (Finsko), 2 min. za hrubost
39:54
Vyloučen hráč Anisimov (Rusko), 2 min. za hrubost
40:00
Rusové mají zaděláno na druhou porážku v řadě. Finové je v prostřední třetině přehrávali a především druhý gól Kontioly byl vrcholem kombinačních možností domácího týmu.
40:01
40:01
Pokračuje ruská přesilovka.
40:25
41:00
Raanta po tvrdé střele od modré vyrazil puk jen před sebe, kde Radulov trestuhodně promáchl.
41:36
Domácí jsou kompletní.
41:55
Další práce pro Raantu po střele Bělova od modré. K dorážce už se Rusové nedostali.
43:14
Kokarev je ve čtvrté formaci ruského týmu hodně aktivní, Raanta zneškodnil jeho střelu z levého kruhu.
43:31
Další práce pro Raantu. Tentokrát po střele Nikulina z otočky.
44:12
Nikulin dvakrát pálil od modré. Poprvé Raanta vyrazil puk do rohu, podruhé už ho chytil a nepustil.
44:50
Rusové zřejmě těží z přesilovky v úvodu třetí třetiny. Nadále mají více ze hry.
45:34
Kokarev nabral velkou rychlost ve středním pásmu a vyslal jedenáctou ruskou střelu ve třetí třetině. Byla opět neúspěšná.
46:55
Radulov se ve středním pásmu vyhnul dvěma protihráčům a nahodil puk před Raantu.
47:06
Vyloučen hráč Hietanen (Finsko), 2 min. za hákování
47:30
Hartwall Arena poprvé ve třetí třetině mohla jásat. To když domácí vyhodili.
48:50
Raanta září! Rusové si hodně dávali záležet s kombinací, zakončoval až Těreščenko zblízka a finský gólman se skvěle roztáhl na čáře.
49:06
Finové jsou kompletní.
50:01
Parádní představení pro parádní návštěvu. Přišlo 12 383 diváků.
51:10
Finové úspěšně zastavují ruské útoky ještě před modrou čárou.
51:52
Kovalčukova střela z pravého kruhu šla mimo.
52:20
Kokarev na pravé straně motal hlavu svému strážci, dokázal poslat puk před branku, ale tam ho nikdo netečoval.
53:00
Obraz hry ve třetí třetině jasně vystihuje poměr střel. 17:3 pro Rusko.
54:12
Zatímco Hartwall Arenou obíhá mexická vlna, domácí hokejisté se brání ve vlastním pásmu. Nutno podotknout, že v defenzivě jsou zatím brilantní.
55:15
Finové poněkolikáté vyhazují tak, aby z toho nebylo zakázané uvolnění.
56:20
Domácí dojeli nahození v útočném pásmu, ale volný Hytönen před brankou nezpracoval přihrávku.
56:48
Vyloučen hráč Hagman (Finsko), 2 min. za nedovolené bránění
56:48
Vyloučen hráč Medvěděv (Rusko), 2 min. za krosček
57:30
Varlamov odjel z branky, Rusové to zkoušejí bez gólmana.
58:12
Kovalčuk (Rusko) vstřelil branku (6. gól na mistrovství) , asistence Těreščenko a Nikulin
Stav zápasu Rusko - Finsko 2:3

Ještě to bude drama. Rusové rozjeli v útočném pásmu kombinaci, střelu od modré Raanta jen vyrazil a Kovalčuk zakončoval do poloprázdné branky.