Pěkné sobotní odpoledne. Čeští hokejisté mají před sebou předposlední krok: v semifinále mistrovství světa vyzvou Finsko. Průběh zápasu můžete sledovat v tradiční on-line reportáži.
V české sestavě nechybí útočník Sobotka, jenž nedohrál čtvrtfinále po střetu s americkým kapitánem Abdelkaderem.
Češi se po čtvrtfinále přesunuli z menší haly Čižovka do Minsk Areny, kde šampionát vyvrcholí. Po přestěhování si chválili kvalitnější led, ale nelíbilo se jim vedro v kabině, kde nejsou okna ani klimatizace.

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Bulanov (RUS) - Dahmen (SWE), Semjonov (EST)

Finové v boji o postup do čtvrtfinále museli spoléhat na prohru Lotyšska se Švýcarskem. Loňští vicemistři světa jim opravdu pomohli, pak Finsko vyřadilo vítěze skupiny A Kanadu.
0:01
0:10
Lehterä po úvodním buly pronikal do útočného pásma, ale Češi ho zastavili u mantinelu.
0:50
Jágr se v útočném pásmu za bránou otočil s pukem, přihrál na modrou Jordánovi a jeho nahození před Rinnem tečoval Červenka. Finský brankář zasáhl.
1:30
Protiútok Finska skončil nepřesnou přihrávkou v útočném pásmu.
2:03
Kolář přihrál křížem přes střední pásmo Sekáčovi, který si postrčil kotouč do útočné třetiny, ale Finové ho sevřeli u mantinelu.
2:34
Kovář při dobruslování za pukem do rohu útočného pásma nabral velkou rychlost, podpořil ho ještě Vondrka, ale Češi se v útočné třetině neudrželi.
3:06
Z protiútoku zakončoval Tomi Sallinen. Salák na brankovišti chytil puk.
3:16
Další finská příležitost už byla výraznější. Lehterä se uvolnil v rohu útočného pásma, přihrál před bránu nepokrytému Pakarinenovi, ale ten zblízka trefil Saláka.
3:38
Po vhazování v útočném pásmu pálil Němec od modré, puk proletěl vedle Rinneho brány.
4:30
Němec tentokrát v akci ve vlastní třetině. Před Salákem zblokoval nahození od modré.
4:55
Sekáč při rozehrávce podklouznul, ale i v pádu dokázal poslat zpětnou přihrávku do vlastní třetiny.
5:49
Úmyslný ofsajd českého týmu.
6:11
Vondrka za bránou napadal Rinneho rozehrávku, ale od českého útočníka se puk odrazil do ochranné sítě. Vhazování ve střední třetině.
6:21
Finové v obranném pásmu zachytili Vitáskovu přihrávku a spěchali do brejku, ale Češi se stihli vrátit před Saláka.
7:25
Immonen v útočném pásmu u mantinelu dělal problémy Jordánovi, jeho následné nahození minulo Salákovu bránu.
7:44
Palola střílel z dobré pozice z mezikruží nad bránu. Navíc se ještě nabízela přihrávka na lépe postaveného Immonena.
8:57
Lehterä (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Hietanen a Kontiola
Stav zápasu Česko - Finsko 0:1

Češi v posledních střídáních hráli téměř bez puku a teď na to doplatili. Lehterä v útočném pásmu přebruslil Vitáska, natlačil se před Saláka a bekhendovou střelou otevřel skóre.
9:13
Vyloučen hráč Jokinen (Finsko), 2 min. za držení protihráče
Trest za faul na Jágra.
9:36
Na Jágrovu přihrávku před bránu si sjížděl Němec, ale promáchl.
10:20
Další Jágrovu přihrávku tečoval Červenka, ale puk proklouzal brankovištěm těsně vedle.
11:13
Finové jsou v pěti.
11:54
Zaťovič před bránou v souboji s Hietanenem nedokázal ohrozit Rinneho.
12:33
Jokinen navzdory špatnému zpracování přihrávky na pravém křídle dokázal vystřelit, Salákovu bránu minul.
13:11
Jágr v útočném pásmu vybruslil podél mantinelu až na modrou a nahazoval puk na Rinneho. Češi se k teči nedostali.
13:41
Rinne kryje puk před Sobotkou.
13:50
Hertl udělal útočný faul za Rinneho bránou, Finové mají výhodu.
14:25
Vyloučen hráč Hertl (Česko), 2 min. za držení protihráče
15:10
Češi zatím nedovolili Finům rozehrát přesilovkovou kombinaci.
15:40
Až teď se Finové usadili před Salákem a zahrozil především Jokinen. Obránce Jordán zblokoval jeho bezprostřední zakončení nad bránu.
16:30
Když už Hertl skákal z trestné lavice na led, nebezpečně střílel Lehterä. Minul vzdálenější tyč.
17:09
Nebezpečná přihrávka Tomiho Sallinena před bránu na lépe postaveného spoluhráče neprošla, následné nahození od modré pak Salák pohlídal.
17:40
Jágr prošel přes modrou čáru do útočného pásma, další klička před Rinneho bránu už mu nevyšla.
18:36
Po Klepišově nahození od mantinelu Rinne ještě stihl vyklepat puk z lapačky a rozehrát.
19:10
Další lehké české nahození. Tentokrát z hokejky Zaťoviče, Rinne přerušil hru.
19:42
Finové před přestávkou mohli zvýšit náskok. Na pravé straně se otevřel prostor před Salomäkim, finský útočník pálil a Salák vykopnul puk betonem.
20:00
Češi po opatrném vstupu do zápasu inkasovali z hokejky Lehteräho, který v deváté minutě využil svou rychlost, protlačil se před obránce Vitáska a bekhendem zakončil s odrazem o tyč. Co vymyslí čeští trenéři o pauze?
20:01
20:35
Finové vstoupili do druhé třetiny zakázaným uvolněním.
20:39
Vyloučen hráč Kontiola (Finsko), 2 min. za krosček
21:11
Novotný se dvakrát dostal do dobré střelecké pozice. Poprvé minul, podruhé puk k Rinnemu neprošel. Pak ještě dorážel Jágr, ale neprostřelil klubko těl.
21:38
Po Jágrově přesilovkové výzvě Němec nedosáhl na dorážku.
21:55
Finové vyhodili.
22:50
Kolářovo nahození od modré skončilo v Rinneho lapačce. Finští obránci odtlačili Červenku, který původně chtěl tečovat puk.
23:10
Finové přežili oslabení a sami zahrozili! Palola dostal přihrávku z rohu před Saláka, ale český brankář se roztáhl na brankové čáře a puk vyrazil špičkou hokejky.
23:48
S další střelou Hauly zpoza obránce Salák neměl problém.
24:31
Češi po vyhraném vhazování ve vlastním obranném pásmu okamžitě spěchali dopředu, ale Klepišova pohotová přihrávka na Hertla neprošla.
25:14
Obránce Jordán podpořil český útok. Vyhrál osobní souboj nad Kontiolou, vyjel zpoza brány, ale Rinne u bližší tyče nenechal žádný volný prostor.
26:00
Sekáč přihrál na útočnou modrou Němcovi, produktivní český obránce udělal dva rychlé kroky a střílel. Do Rinneho náruče.
26:25
Vyloučen hráč Palola (Finsko), 2 min. za podražení
Zbytečný zákrok Paloly na útočné modré.
26:48
Finové dvakrát vyhodili.
27:25
První minuta v početní výhodě se českému týmu vůbec nepovedla. Rozehrávka vázla.
27:45
Jágr si protáhl střídání a přihrávkou přes brankoviště hledal dorážející spoluhráče. Sobotka puk netrefil.
27:59
O chvíli později už Jágr střílel a na dorážku do poloprázdné brány se chystal Novotný. Jenže Haula ho ubránil a následný závar Finové přežili.
28:25
Finové v pěti.
29:42
Zaťovičovi v útočném pásmu nevyšel pokus o individuální průnik.
30:27
Vyloučen hráč Zámorský (Česko), 2 min. za hru vysokou holí
Útočný faul českého obránce.
30:33
Finové okamžitě po vhazování rozestavěli přesilovkový vzorec.
31:02
Immonen (Finsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Kontiola
Stav zápasu Česko - Finsko 0:2

Finové si dali záležet s kombinací, v několika dobrých pozicích místo zakončení ještě přihrávali a nakonec se dočkali. Kontiola z levého kruhu nahrál k tyči Immonenovi, který prostrčil puk mezi betony Saláka.
31:28
Puk po zblokované finské přihrávce ve středním pásmu skončil v hledišti.
31:41
Ofsajd Finska.
32:10
Nejprve Červenka před bránou netrefil skákající puk, po něm zakončil Kolář, ale z levého kruhu přestřelil.
33:10
Salák zachránil český tým! Chytil Huhtalovu teč i pohotovou dorážku zblízka.
34:00
Jokinen v útočném pásmu obral o puk Jágra, ale zblízka bekhendem nepřekonal Saláka.
34:13
Klepiš v útočném pásmu vyhrál vhazování přesně pro Zaťoviče, který okamžitě střílel a trefil Rinneho.
34:50
O chvíli později Zaťovič tečoval před bránou střelu od modré a puk proletěl těsně vedle.
35:28
Vondrkův pokus od modré zblokovala finská obrana do ochranné sítě.
36:10
Pakarinen už se chystal na střelu při přečíslení 2 na 1, ale na poslední chvíli se k němu vrátil Vondrka.
37:03
Před Tomim Sallinenem se na chvíli otevřel prostor v útočném pásmu, ale Němec ho vytlačil mimo střeleckou pozici.
37:40
Vyloučen hráč Červenka (Česko), 2 min. za sekání
37:55
Vitásek podél mantinelu dopravil puk do útočné třetiny.
38:20
Jormakka už se rozjížděl do sóla na Saláka, ale rozhodčí správně odpískali ofsajd. Finský útočník při přebírání puku stál oběma nohama v útočném pásmu.
38:35
Komarov si nebezpečně sjížděl před Saláka. Kdyby byl u tyče o vteřinu dřív, zakončoval by do poloprázdné brány.
39:38
Salák u své levé tyče lapačkou přikryl puk. Za dvě vteřiny se vrátí vyloučený Červenka.
40:00
I druhou třetinu vyhráli Finové 1:0. Češi nejprve nevyužili dvě přesilovky, a pak sami inkasovali během trestu Zámorského. Immonen u tyče trefil prostor mezi Salákovými betony.
40:01
40:10
Sobotka nahazoval z nevýhodného úhlu, Rinne u tyče zasáhl.
40:38
Další Sobotkova snaha. Český útočník střílel z hranice kruhů zpoza obránců, Rinne vyrazil puk betonem.
40:58
Komarov ohrozil Saláka! Po vybruslení zpoza brány pálil, český gólman podklouznul, ale puk ho trefil do hrudníku.
41:40
Immonenovu střelu švihem vyrazil Salák betonem.
42:10
Trenér Růžička poněkolikáté v utkání promíchal sestavu, ale v úvodu třetí třetiny působí česká hra poněkud chaoticky.
43:40
Trable s rozehrávkou přes střední pásmo trvají.
44:04
Pomohla až rychlá přihrávka podél levého mantinelu, ze které mohl těžit zakončující Hudler, ale bekhendem z mezikruží minul.
44:54
Vyloučen hráč Rolinek (Česko), 2 min. za nedovolené bránění
45:02
Vondra vyšťouchnul puk pryč z vlastního pásma.
45:40
Zvládl to i Kindl po otočce za českou bránou.
46:20
Češi zatím zvládají oslabení bez problémů.
46:54
Vyloučený Rolinek se vrací do hry.
47:35
Poté, co k Rinnemu doklouzal puk, finský brankář stihl rozehrát a Češi se o usazení v útočném pásmu musí pokoušet dál.
48:31
Vyloučen hráč Jágr (Česko), 2 min. za sekání
Čas utíká, Češi potřebují vstřelit minimálně dva góly, ale teď je čeká další oslabení.
48:41
Češi mohli snížit v oslabení! Zaťovič získal puk a ujížděl do přečíslení 2 na 1. Jenže zakončujícímu Rolinkovi střela nesedla.
49:37
Finové při přesilovce dokonce poslali puk na zakázané uvolnění.
49:53
Komarov si troufnul na velké sólo. Vyhnul se třem protihráčům, jen zakončit už zblízka nestihl.
50:31
Češi jsou v pěti a mohou se prát o naději.
51:09
Spolupráce mezi Jágrem a Sobotkou vypadala velmi nadějně, ale česká osmašedesátka u tyče nedotlačila puk za Rinneho.
52:20
Češi si nerozuměli při rozehrávce ve středním pásmu a Finové získali vhazování před Salákem.
52:45
Novotný clonil před finským brankářem, ale Rinne si i tak našel cestu k Vondrkově nahození.
53:40
Herlovu střelu z levého kruhu Finové zblokovali.
54:15
Červenka získal puk v rohu útočného pásma, jenže následná přihrávka před bránu byla nepřesná.
55:10
Češi už pochopitelně riskují, z čehož teď mohl těžit Palola. Finský útočník však zblízka zakončil brejk do Salákovy náruče.
55:29
Další vhazování před českým brankářem.
56:02
Jágrův průnik Finové na obranné modré čáře zastavili.
56:53
Kindlovu střelu od modré vyrazil bezchybný Rinne.
57:20
Finové dostali puk do středního pásma.
57:53
Finové jsou v defenzivě velmi pečliví, nedávají protihráčům žádný prostor.
58:32
Salák odjel z české brány na střídačku. Češi to zkoušejí v šesti.
58:52
Němcovu střelu Rinne chytil do lapačky.
58:52
Trenér Růžička gestem ukázal: "Oddechový čas, prosím!" Stihnou Češi proměnit poslední pokyny ve dva góly?
59:04
Závěr před Rinnem Češi nevyužili.
59:20
Další ohromně nepřehledná situace u finského brankoviště. Za Rinneho zaskakoval i obránce Ohtamaa a Hertl neuspěl.
59:49
Lehterä (Finsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Komarov
Stav zápasu Česko - Finsko 0:3

Je rozhodnuto. Lehterä dovezl puk do prázdné brány.
Zlatý víkend české hokejisty nečeká, semifinále se jim nepovedlo a Finsku podlehli 0:3. V neděli od 15.30 hodin vyzvou Švédsko v souboji o bronz.
Češi si nedokázali poradit s finskou defenzivou, sami inkasovali v každé třetině jednou.
Dnešní program v Minsk Areně končí finskou hymnou. Také z on-line reportáže je to vše, pěkný večer.

4. 5. 2023 18:20Finsko–Česko 3:2
11. 2. 2023 12:00Finsko–Česko 6:1
15. 12. 2022 17:30Finsko–Česko 2:3
12. 11. 2022 15:30Finsko–Česko 2:5
24. 5. 2022 19:20Finsko–Česko 3:0
7. 5. 2022 12:00Finsko–Česko 1:3
28. 4. 2022 17:30Finsko–Česko 2:1
16. 12. 2021 18:00Česko–Finsko 2:3