Dobrý den z švédského Stockholmu, konkrétně legendární haly Globen, dnes známé jako Aviici Arena. Českou reprezentaci dnes čeká předposlední duel před blížícím se mistrovství světa.
Premiérově se představí další posily z NHL. Tým Kariho Jalonena dnes posílí Dominik Simon z Anaheimu a dvojice ze San Jose, obránce Radim Šimek a centr Tomáš Hertl.
Poslední duel těchto soupeřů šel do nájezdů. V Ostravě byli úspěšnější nakonec Finové.

Sestavy a rozestavení

Rozhodčí: Harnebring (SWE), Eriksson (SWE) - Lundgren (FIN), Jonsson (SWE)

Tak jako minulý týden se proti sobě staví dva Jalonenové na střídačkách. Jen pro osvěžení připomenu, že nejde o příbuzné, trenéři mají jen stejná jména.
Do sestavy Finska přibylo pár jmen, nejvíc na pohled zaujme kapitán Marko Anttila, dlouhán, kterého přezdívají strašidlo.
Vše už je připraveno. Rozhodčí Eriksson už avizuje vhazování.
0:00
Utkání začalo.
0:13
Obě první formace zahajují duel. Na buly uspěl David Krejčí, rozehrávka našeho národního týmu ale končí zakázaným uvolněním.
0:25
Češi se ale hned probojovali do útoku a střelu z pravé strany od modré čáry si připisuje Filip Hronek.
0:40
Na led už naskakuje druhá formace, kterou vede Tomáš Hertl. Ten se do národního týmu vrací po sedmi letech.
1:15
Simon přebruslil Frimana a předložil dobrý pas bekhednem před Olkinuoru. Špačkovi ale chyběl krůček.
2:10
Zohorna vybojoval puk proti Nurmimu u pravého mantinelu a vyzval Ščotku na modré čáře, ten se ale neosmělil k ráně. Český útok ale pokračuje v tlaku s pukem na holi v útočném pásmu.
2:50
První formace si vybojovala vhazování před soupeřem brankáře. Olkinuora raději nahození schoval v lapačce.
3:50
Šílenou minelu předvedl kapitán Anttila, kterému Bjornine předložil totální přihrávku před prázdnou branku. Anttila ale trefil jen beton Vejmelky, který byl mimo svoje brankoviště.
3:50
Vyloučen hráč Krejčí (Česko), 2 min. za hákování
4:12
Češi musí ale bránit přesilovou hru, Krejčí si počínal nedovoleně. Černoch ale zahajuje oslabení výborně vyhozením.
4:52
Finové už jsou před Vejmelkou, zatím ale hledají, kudy k Vejmelkovi. Filppula kombinuje zatím s Ojamäkim kolem české čtveřice.
5:45
Češi jsou kompletní. Šimek s Hronkem raději ještě čekají, až dostřídají také útočníci do původních formací.
6:35
Mäenelanen kličkoval kolem Hronka, jenže na obránce Detroitu nevyzrál, jen nahodil a sražený puk českým bekem nakonec končí v ochranné síti. Hra je přerušená komerční pauzou.
6:50
Aaaltonen vystihl českou rozehrávku, Finové ale nic nevymysleli a iniciativu s pukem chce převzít naše čtvrtá formace. Získala útočné pásmo, puk ale končí opět mimo hřiště, Olkinuora nahození Zohorny vyrazil nad sebe.
7:40
Sallinen s Lammikkem trápili Blümela s Krejčím v útočné třetině, jejich kombinaci ale nakonec pardubický křídelník dokázal překazit.
8:35
Čároví nyní pískají zakázané uvolnění Česka. Upískli se ale, nahození kotouče Kundrátek prováděl až za červenou čarou.
9:10
Palmu vyzval Filppulu u levé tyče Vejmelkovy klece. Kapitán výběru Filppula ale dostal puk na bekhend a vyjel s ním z střeleckého úhlu.
9:48
Vyloučen hráč Krejčík (Česko), 2 min. za zdržování hry
Krejčík vyhodil puk přes mantinely, zdálo se že plexisko líznul, rozhočí ale kontakt neviděli a tak jej musí vyloučit.
10:00
Aaltonen dostal nabito na pravý kruh a pálil z první mezi ruku a tělo Vejmelky. Ten ale svoji levici přitiskl k trupu včas a puk vyrazil do ochranné sítě.
10:38
Finové dále kombinují v přesilové hře. Lehtonen tentokrát pálil jako obránce z osy hřiště. Ránu ale neumístil dobře a ze zadního mantinelu ji navíc jako první sebral Sklenička, kterému se podařilo vyhodit.
11:29
Finové teď ztrácí hodně času. Skvělou práci odvádí Ščotka s Jordánem.
12:01
Krejčík už skočil na led a hned jel podpořit útok. Chtěl přihrávat napravo najíždějícímu kolegovi, jenže nepřehodil hůl bránícímu Seppälämu.
12:56
Nevýrazná pasáž následuje po konci přesilové hry. Češi se snaží třetí formací nabourat rytmus finských střídání, nepřesný pas ale zastavuje snažení Špačkovy řady.
13:51
Krejčí uspěl na vhazování proti Filppulovi a Češi se tak mohou usadit v útočném pásmu.
14:04
Sklenička je v posledních zápasech k nezastavení a tak se nelze divit, že na levé straně dostal puk a hned jej chtěl posílat na Olkinuoru, kotouč ale nedoputoval na branku Finů, byl sražený dříve.
15:08
Nurmi s Vatanenem a Seppäläm zakládají další útok, oba týmy ale poctivě brání.
15:45
Vrána naboural pravidelné ppostupné útoky, nabral rychlost podél pravého hrazení a zakončoval sám střelou na pravé rameno Olkinuory. Pěkná akce ale skončila na rameni finského muže s maskou.
16:43
Hertolva trojice teď předvedla výborné střídání. Po Vránově akci následoval ještě závar, kdy mezi kruhy dobře bojovali jak Špaček, tak i Hertl. K zakončení ale scházel větší klid na holích a troška času od obránců soupeře.
17:36
Vhazovat se bude před Olkinuorou. Ale až po komerční pauze.
17:43
Finové vybojovali puk a šli rychle do útoku. Sklenička ale srazil nahození soupeře mimo hřiště svou holí a tak se znovu hra přeruší. Tentokrát se bude vhazovat před Vejmelkou.
18:00
Špaček se Stránským opět získali pásmo, puk ale létá jen po prknech bez možnosti střely.
18:20
Vyloučen hráč Palmu (Finsko), 2 min. za sekání
Stránského atakoval Palmu ve středním pásmu a rozhodčí budou vylučovat.
18:10
Hronek však přesilovku začne za Vejmelkou, Finové hned vyhodili.
18:30
První přesilovku vede dnes Krejčí. Na ledě jsou Hronek, Hertl, Simon a Vrána.
19:18
Elitní řadě ale trvalo dlouho usazení se v třetině před Olkinuorou. Hronek pak musel bojovat o kotouč u modré čáry, což sice zvládl, ale Češi tím přišli o hodně času.
20:00
Skončila první třetina.
První třetina je za námi a popravdě toho moc nenabídla. Na střely mezi tři teče vedou Češi 5:2, Finové zase měli více vyložených šancí. Obzvlášť Anttilova tutovka křičela gólem, finský obr ale tentokrát selhal. Po přestávce bude ještě pokračovat přesilovka Česka, zbývá však jen dvacet vteřin.
Na Českém týmu je viděl zásadní finský rukopis Kariho Jalonena. Oba týmy hrají prakticky stejně, používají stejná založení útoku.
Hráči už jsou opět v hale, Palmu na trestné lavici, může se tedy začít druhé dějství.
20:00
Začala druhá třetina.
20:05
Krejčí na vhazování proti Bjonrinenovi neuspěl. Finové vyhazují.
20:13
Češi se pak dopouští zakázaného uvolnění a tím přesilová hra skončí.
20:35
Blümel už v plném počtu hráčů na ledě vzal situaci na sebe a zkusil Olkinuoru z levého kruhu. Fin ránu vyrazil pravým betonem do rohu.
21:28
Na steč vyrazil Nenonen, brzy ale přišel o puk.
21:31
Trest týmu (Finsko), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
Finové hráli v šesti a čároví si toho po chvíli všimli.
21:40
Krejčí s Vránou už vymýšlí.
21:54
Hronek si sjel až k pravé tyči a právě tam mířila přihrávka z pravého kruhu z hole Krejčího. Obránce ale puk netrefil.
22:38
Na ledě už je druhá přesilová formace vedená Špačkem.
23:04
Špačkova řada je pohyblivější, chybí jí ale pro změnu lepší rozestavení pro přesilovku.
23:40
Finové jsou kompletní.
24:03
Skvělý forčeking vystrašil Olkinuoru, který špatně rozehrál a mazal rychle zpět do branky. Do napadání se zapojili i obránci Ščotka s Jordánem a Češi nutí Olkinuoru k přerušení.
24:22
Krejčí vyhrál buly před vlastní modrou a může jít s Červenkou a Blümelem do útoku.
25:00
Krejčí byl před brankou Olkinuory chvilku osamocen, Blümelovi se ale nepodařilo propašovat mu tam od pravého mantinelu puk.
25:38
Vrána dostal kotouč na modré čáře u levého mantinelu a prostrčil jej hned do středu Hertlovi. Ten pálil zápěstím z mezikruží, Olkinuora ale byl povyjetý a neměl s jeho pokusem problém.
26:18
Finové ale vzápětí odpověděli kontrem Filppuly. Jeho řada dlouho okupovala útočnou třetinu a Hertlově komandě už pořádně tuhly nohy. Finové pak ale špatně kombinovali a puk se snadno dostal k Vejmelkovi. Ten přeruší hru a následovat bude také komerční pauza.
26:35
Od modré čáry po buly nahazoval Saarijarvi. Vejmelka ale nemusel nahazovat, přihrávka byla vysokým obloukem, nikoliv ostrým projektilem mezi tři tyče.
27:20
Oba týmy prostřídávají. Ščotka musel hasit nepovedenou rozehrávku Černocha, kterou dostal do jízdy Mäenelainen. Obránce ale zasáhl pohotově a bezchybně.
28:25
Finové si nerozuměli v rozehrávce a Hronek může jet dopředu.
29:04
Šimek nabil Krejčímu, který si sjel až k modré čáře, aby měl klid na ránu. Krejčí střílel z osy. Olkinuora ale máchl lapačkou, jako by věděl dopředu, kam rána poletí.
29:45
Smejkal vypíchl puk pro Vránu a oba ujeli do útoku dvou na jednoho. Vrána ale místo obvyklé střely přihrával zpět Smejkalovi, čímž slibně se rozvíjející akci zazdil.
29:56
Simon dojížděl ránu od pravého mantinelu z hole Stránského a jen málo chybělo, aby dorážel odražený puk.
30:35
Češi jsou teď jednoznačně iniciativnějším týmem. Už se zase rovnají k útoku všech pěti v jedné řadě.
31:25
Hietanen dostřídával, a tak zpětný pas Aaltonena po získání pásma na modrou čáru nenašel svého adresáta včas.
32:30
Krejčí změnil rytmus nahozením puku do útoku místo krátkých přihrávek. První formaci se tak povedlo usadit se před Olkinuorou.
33:19
A to platí i pro druhou formaci, která pokračovala s pukem. Musil nakonec zakončoval nahozením od modré čáry, které Olkinuora schoval ve výstroji. Následuje komerční pauza.
33:23
Hertl se snažil prokličkovat mezi kruhy, Lammikko jej ale před branku nepustil a Kundrátek musí rychle pro puk do středního pásma.
34:10
Hertlova řada se ale vrátila před Olkinuoru a Vrána si připsal střelu z pravé strany. Tu Olkinuora srazil vysoko nad branku. Následuje další reklamní přestávka.
Druhá formace vedená Hertlem se zdá být zatím nejnebezpečnější letkou zápasu. Ani ona ale zatím nenalezla recept na výborné brankáře.
34:34
Češi rozjíždějí útok opět krátkými přihrávkami. Finové ale tento styl dobře znají a tak se Ohtama s Mäenelainenem rychle dostali na kotouč.
35:24
Hietanen udržel pásmo a Nenonen byl v mezikruží rázem s pukem sám. Střela na lapačku však Vejmelku nerozhodila. Ten si poté připsal další skvělý zákrok levým betonem proti střele Ojamäkiho.
36:37
Blümel (Česko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Šimek a Hronek
Stav zápasu Finsko - Česko 0:1

Zohornova akce znamenala získání pásma a následně první formace dokončila útočné snažení. Hronek naznačil střelu od modré, pálil však Šimek. Olkinuora vyrazil jen před sebe a Blümel dorazil do poloodkryté klece.
37:06
Smejkal (Česko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Hertl a Musil 8
Stav zápasu Finsko - Česko 0:2

Stavidla se protrhnula. Hertl protáhl puk podél pravého mantinelu a nametl jej do mezikruží. Smejkal to viděl a dojel si pro kotouč, který z první poslal do pravého růžku Olkinuorovy klece.
37:31
Hra pokračuje vhazováním před Vejmelkou. Špačkova řada ale získala rychle puk a podél levého mantinelu už spěchá dopředu Simon.
38:30
Flek vybojoval kotouč a nabíjel zpět na modrou Černochovi. Tomu se ale střílet nechtělo a rozehrávku pokazil.
39:10
Finové jsou otřesení, Sallinen se však nyní dostal před Krejčího a odzbrojil jej.
39:50
Lammikkova řada se pak dostala i do kombinace v útočném pásmu, Češi ale stažení do bloku nepustili soupeře do zakončení.
40:00
Skončila druhá třetina.
Češi trošku přidali pod kotlem a Finové na to nedokázali reagovat. Pohlednost hokeje nahoru příliš nešla, skóre však ano. Hodně se rozjíždí druhá formace v čele s Hertlem. To je pro národní tým ve směru k mistrovství světa skvělá zpráva.
Češi také vedou na střely 17:7. To je velká změna oproti první třetině.
40:00
Začala třetí třetina.
40:05
Finové uspěli na vhazování, nahození ale seberou čeští obránci.
40:28
David Krejčí už pomalu ožívá a jeho přihrávka od pravého mantinelu před branku na hůl Červenky byla naprostou lahůdkou. Před Červenkou ale Blümel spadnul a povalil i Olkinuoru s jedním z obránců. Červenkova hůl byla navíc zablokovaná.
41:49
Další dobré střídání druhé formace. Hertlova řada ale už střídá, aby neprodlužovala zbytečně svůj pobyt na ledě.
43:09
Lammikko míchal s pukem za brankou Vejmelky a vyhlížel Seppälu, sjíždějícího od modré. Kotouč k němu však nedoputoval.
43:58
Blümel natáhl ke střele po přiklepnutí od Červenky. Pardubický kanonýr ale tentokrát Olkinuoru nepřekvapil, rána na pravou tyč skončila pohodlně v lapačce ostříleného brankáře.
44:50
Finové i přes dvougólovou ztrátu nehýří ofenzivním snažením. Špačkova řada tak opět získává pásmo a Finové jen stínují.
45:45
Saarijarvi zakládá útok dlouhou přihrávkou Sallinenovi na levou stranu. Ten hned za modrou čarou pálil, Vejmelka si tak po nějaké době mohl sáhnout na puk.
46:39
Mäenelanen nabil Bjorninenovi nejíždějícímu na střed a centr první formace se hned opřel do střely. Puk však skončil v ochranné síti, protože se do rány položili čeští beci.
46:50
Bjorninenova řada zůstává na ledě. Anttila ale přišel o puk díky skvělé práci Hronka.
47:15
Hronek počkal na dostřídání svého týmu, pak nastřelil puk na Vránu do jízdy a šel střídat také. Češi si nechtějí nijak komplikovat práci.
48:31
Palmu (Finsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Armia
Stav zápasu Finsko - Česko 1:2

Jenže to jim dlouho nevydrželo. Palmu zůstal za obránci sám, Armia vypíchl rozehru Čechů, poslal puk dopředu Palmuovi a ten kličkou do forhendu po naznačení bekhendové kličky nedal Vejmelkovi šanci.
49:17
Finsko ožilo a Palmu je opět na ledě. Krejčího formace ale výborně vytlačila Finy z pásma.
49:58
Hronek vyzval Krejčího do ofenzivy, centr Olomouce zkoušel stahovačku mezi nohama, tu mu ale Pokka nezbaštil.
50:25
Finové byli v dalším protiútoku. Vejmelka ale výborně sáhl do souhry tří Finů a přerušuje hru. Následuje komerční pauza.
51:00
Anttila vyháčkoval Musila a Vejmelka pak musel před finským obrem puk rychle odpálit pryč. Brankář Arizony ale vše zvládl.
51:37
Puk je na střídačce českého národního týmu. Vhazovat se bude ve středním pásmu.
51:53
Vhazování před Vejmelkou ovládl Špaček a Češi tak mohou rychle zaútočit.
52:10
Olkinuora byl zbytečně povyjetý a Špačkův rychlý výpad jej dost překvapil. Třetí formace ale nedokázala poslat puk do pootevřených vrátek za Olkinuorou a centr třetí formace jen orazítkoval vnější lem klece.
53:45
Sallinen střílel z otočky z mezikruží a Vejmelka jeho pokus jen vyrazil Finové hodně zvýšili útočné snažení.
54:10
Krejčího formace pak rychle mířila na druhou stranu a Červenka se snažil najít Blümela křižnou přihrávkou. Tu si ale Olkinuora sebral. Následuje komerční pauza.
54:18
Češi se snaží udržet puk co nejdál od Vejmelky. Hertlova řada nyní jen posílá puky po mantinelech.
54:35
Finové se pak dopouští ofsajdu.
54:49
Anttila nemá dnes svůj den, střelu z voleje nedokázal usměrnit mezi tři tyče.
55:08
Zakázané uvolnění Finska vrátí hru před Olkinuoru.
55:18
Šimek se probíjel s pukem i za pomoci fotbalových triků mezi kruhy. Obránce San Jose ale nakonec o puk přišel.
56:18
Olkinuora namazal Černochovi před brankou a centr měl velmi dobrou šanci skórovat. Jeho ránu ale Olkinuora nakonec dokázal zastavit vyrážečkou a napravil tak svoje zaváhání.
57:09
Ohtamaa začíná další útok až za Olkinuorou, Finům čas hodně letí.
57:31
Pokka nezkrotil skákající pas na modré čáře a Suomi budou muset opět zakládat útok ze středního pásma.
57:59
Češi stojí v pěti na své modré čáře.
58:20
Vatanen má napřaženo na modré čáře, Lehtonen to ale chtěl vzít na sebe a vjel do skrumáže před Vejmelkou, čímž se připravil o možnost zakončení.
58:48
Vyloučen hráč Sallinen (Finsko), 2 min. za sekání
Finsko už byl v šesti útočících mužích bez brankáře, jenže rozhodčí si všímají nedovoleného zákroku.
58:48
Oddechový čas si bere Jukka Jalonen. Začnou ale ve čtyřech a hodně daleko od Vejmelky.
58:48
Hertl uspěl na vhazování a Češi se tak staví do přesilovkového formátu.
59:39
Krejčí (Česko) vstřelil branku (1. gól v sezóně)
Stav zápasu Finsko - Česko 1:3

Finsko pak získalo puk a šlo do risku pěti proti pěti bez gólmana. Rozehrávka od vlastní modré se jim nepovedla, puk se odrazil ke Krejčímu a ten tefil ze středního pásma opuštěnou klec.
Konec utkání.
Češi vítězí nad olympijskými šampiony a Karel Vejmelka ve své premiéře zapisuje hned výhru. Moc práce neměl, šlo na něj jen 12 střel.
Mänelainen z Oulu je vyhlášen nejlepším hráčem Finska, český národní tým oceňuje Jiřího Smejkala.
Druhý zápas, druhé vítězství a hlavně další kvalitní výkon v přípravě má za sebou na Švédských hrách výběr Kariho Jalonena. Zítra jej opět od dvanácti hodin čekají Švýcaři, jako náhradník vyloučených Rusů z turnaje Euro hockey tour.
Děkuji za sledování, zvu Vás k zítřejšímu přenosu a přeji příjemnou sobotu!

Vzájemné zápasy

4. 5. 2023 18:20Finsko–Česko 3:2
11. 2. 2023 12:00Finsko–Česko 6:1
15. 12. 2022 17:30Finsko–Česko 2:3
12. 11. 2022 15:30Finsko–Česko 2:5
24. 5. 2022 19:20Finsko–Česko 3:0
7. 5. 2022 12:00Finsko–Česko 1:3
28. 4. 2022 17:30Finsko–Česko 2:1
16. 12. 2021 18:00Česko–Finsko 2:3
13. 11. 2021 17:00Finsko–Česko 4:2
3. 6. 2021 19:15Finsko–Česko 1:0
12. 5. 2021 20:00Česko–Finsko 2:1
13. 2. 2021 12:00Česko–Finsko 2:3
17. 12. 2020 12:30Česko–Finsko 3:4
7. 11. 2020 16:30Finsko–Česko 0:2
8. 2. 2020 12:30Finsko–Česko 1:3
12. 12. 2019 18:30Česko–Finsko 4:3
9. 11. 2019 16:30Finsko–Česko 2:3
2. 5. 2019 17:30Finsko–Česko 3:2
9. 2. 2019 12:00Finsko–Česko 1:3
13. 12. 2018 17:30Finsko–Česko 3:4
10. 11. 2018 16:30Finsko–Česko 3:0
28. 4. 2018 12:00Finsko–Česko 5:2
19. 4. 2018 19:00Česko–Finsko 3:1
13. 12. 2017 18:30Česko–Finsko 3:2
8. 5. 2017 20:15Finsko–Česko 3:4
27. 4. 2017 18:30Finsko–Česko 2:3
11. 2. 2017 12:00Finsko–Česko 1:7
15. 12. 2016 17:30Finsko–Česko 4:2
5. 11. 2016 16:30Finsko–Česko 3:5
17. 12. 2015 18:30Česko–Finsko 0:3
7. 11. 2015 17:00Finsko–Česko 2:1
14. 5. 2015 20:15Česko–Finsko 5:3
20. 12. 2014 16:00Česko–Finsko 2:3
6. 11. 2014 17:30Finsko–Česko 2:1
24. 5. 2014 17:45Česko–Finsko 0:3
4. 5. 2014 12:30Finsko–Česko 2:1
3. 5. 2014 16:00Finsko–Česko 0:0
19. 12. 2013 18:30Česko–Finsko 2:0
9. 11. 2013 15:30Finsko–Česko 3:2
29. 8. 2013 17:00Finsko–Česko 3:1
25. 4. 2013 18:00Česko–Finsko 3:2
9. 2. 2013 13:30Česko–Finsko 0:3
13. 12. 2012 17:30Finsko–Česko 3:2
9. 11. 2012 17:30Finsko–Česko 0:1
20. 5. 2012 15:00Finsko–Česko 2:3
28. 4. 2012 14:00Česko–Finsko 2:3
11. 2. 2012 12:00Česko–Finsko 0:7
17. 12. 2011 15:00Česko–Finsko 5:1
12. 11. 2011 16:00Finsko–Česko 4:0
4. 5. 2011 20:15Finsko–Česko 1:2
21. 4. 2011 18:10Česko–Finsko 2:1
12. 2. 2011 12:00Česko–Finsko 2:3
16. 12. 2010 17:30Finsko–Česko 2:3
13. 11. 2010 15:30Finsko–Česko 5:0
20. 5. 2010 16:15Finsko–Česko 1:2
1. 5. 2010 12:00Česko–Finsko 1:4
25. 2. 2010 4:00Finsko–Česko 2:0
17. 12. 2009 17:30Česko–Finsko 2:1
7. 11. 2009 15:30Finsko–Česko 2:1
29. 4. 2009 20:15Finsko–Česko 4:3
Advertisement