Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Plekanec před startem MS: Já a hvězda? Jsme tady jako tým

5 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Při absenci českých hvězd z NHL patří jméno Tomáše Plekance k nejvýraznějším posilám výběru Vladimíra Vůjtka na mistrovství světa v Moskvě. Zkušeného centra z Montrealu lze zařadit mezi ty hráče, které se vyplatí na šampionátu sledovat.

Když se Plekanec při cestě z tréninkové arény zastavil u českých novinářů a typicky potichu a s rozvahou odpovídal, na otázku, zda se ho Rusové obávají jakožto největší hvězdy českého týmu, se jenom pousmál.

„Ne, vůbec ne. Jsme tady jako tým, nemáme žádné hvězdy v týmu. Musíme utvořit hlavně dobrou partu, dobře bránit, forčekovat, útočit. Máme kvalitní gólmany, kteří mají formu. Od toho se bude náš úspěch odvíjet,“ tvrdí poctivý reprezentant. Srdcař. Třiatřicetiletý Plekanec zažije už deváté mistrovství světa, ani jednou si nepřivezl zlato.

„Organizace a zázemí je naprosto parádní, samozřejmě cesta na zimák trvá déle, ale s tím jsme počítali a budeme si muset zvyknout.“

Je pro vás tenhle turnaj něčím jiný? Vidíte mezi šampionáty nějaký rozdíl?
Vždycky je to jiný tým a jiný turnaj. Rozdílů je hodně, ale pořád je to mistrovství světa a musíme být na pátek dobře připravení.

Hned na úvod vás čekají Rusové s největší hvězdou Pavlem Dacjukem.
Určitě patří mezi největší hvězdy, ale oni mají spoustu talentovaných hráčů. Každé jméno je talent od boha. Jsme na to připravení, víme, že budou technicky skvěle vybavení. My musíme dobře bránit a dobře hrát, přinutit je k chybám, abychom nehráli jen vzadu, ale dobře forčekovali a uvidíme, co z toho bude.

Potkal jste už Alexeje Jemelina, vašeho spoluhráče z Montrealu?
Ne. Slyšel jsem, že jsou Rusové někde zavření.

Myslíte, že vám může pomoct, že budou domácí pod tlakem natěšených fanoušků?
Uvidíme, buď ten start pro ně bude dobrý a oni se budou cítit v pohodě, nebo budou hrát mizerně a znervózní. My samozřejmě budeme rádi, když dobře začneme a dostaneme je pod tlak. Těžko předpovídat, oni jsou určitě natěšení, hrají doma. Pro nás to loni bylo stejné.

Jak se vůbec hráč vyrovnává s tlakem domácího publika? Vy jste to taky loni pocítil, i když jenom na dva zápasy o medaile.
Nevím, jestli je to tlak. Rusové se na to můžou spíš těšit. Hrajou doma před svými rodinami, fanoušky, naopak to berou třeba pozitivně a záleží na nich, jakou mají atmosféru. To já nevím a je mi to jedno. Pro nás je důležité, abychom se připravili a dobře začali.

Trenér Vladimír Vůjtek říkal, že má raději začátek proti silným soupeřům. Co vy?
Odpovím stejně jako na předchozí otázky. Někdy je to dobrý a někdy zase ne, záleží, jak se na to člověk podívá. Určitě může být výhoda, když se nám zápas povede, pak to pro nás bude super. Když se nepovede, bude to horší a musíme se připravit na další zápasy. Ale my koukáme jen na první třetinu, ta bude pro nás strašně důležitá. Pak budeme pokračovat.

Co na soupeře platí?
Celkově asi dobrá obrana, potřebujeme, aby ztráceli puky a znervózněli. Když nedají ze začátku gól, tak to začnou tahat každý sám. Na druhou stranu, když dají rychlou branku, tak se pak těžko zastavují, protože jejich sebevědomí stoupne obrovským způsobem.

A taky se občas v ruském týmu velké individuality pohádají a je z toho malér.
To nevím, byly turnaje, kde měli hvězdy a bylo to naprosto v pohodě. Vyhráli nebo byli ve finále s přehledem. Jak jsem říkal, každý šampionát je jiný. Nejde spoléhat na to, že budou mít hodně hvězd a budou rozhádaní, to určitě ne. Naopak mohou být spokojení a mohou se těšit na cestu za zlatem.

Vzpomínky na cestu za zlatem mohou problesknout i českým fanouškům. V roce 2010 byli na soupisce také čtyři hráči z NHL jako teď, mužstvo se taky nevěřilo a Jaromír Jágr pronesl slavný burcující proslov...
Já bych to nesrovnával. Máme v týmu výborné kluky, kteří mají za sebou skvělé sezony v Evropě. Odehráli výborně přátelské i turnajové zápasy. Jsme tady jako jeden tým, nemáme tady žádné hvězdy, ale spoléháme na to, že budeme hrát dobře jako jeden tým.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze