Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ručinský o týmu: Jsme silní v brance i v útoku. O obraně víme všichni

Martin Ručinský v roli manažera české hokejové reprezentace v ohni mediálního zájmu. | foto: ČTK

28 2016
Je to jeho první velká funkcionářská role – a hned tak významná. Hokejová legenda Martin Ručinský jako generální manažer pomáhá skládat tým pro Světový pohár. „Nad nominací jsme strávili strašně moc času a jsme s ní absolutně spokojení,“ řekl bývalý útočník o finálním seznamu 23 jmen.

Už dlouho hokejové Česko neskládalo tým takto detailně. „Jen ve středu jsme všechno probírali asi šest hodin. Zleva, zprava, zeshora, zezdola. Na všechny hráče, co připadali v úvahu, jsme koukali vážně podrobně,“ líčí Martin Ručinský.

I v rámci kolektivního díla patří ke klíčovým postavám; pro zářijový Světový pohár v Torontu je generálním manažerem. „Nominace rozhodně není žádný výstřel od boku. Stojíme si za ní a hráčům věříme. Jenom si přeju, aby byli v září všichni zdraví a v plné síle,“ vyhlíží Ručinský velký hokejový svátek.

Jak těžce, či případně lehce se rodila poslední sedmička nominovaných, po níž je tým kompletní?
Každý z nás členů realizačního týmu napsal svoji sestavu, pak jsme si sedli a probírali všechna jména. Proč tam je tenhle, proč tenhle naopak není, jak kdo může pomoci mužstvu a jaký může mít příspěvek... Na spoustě jmen jsme se shodli. A když ne, přišla diskuze.

Bylo to někdy tak těsné, že by se třeba hlasovalo?
Nehlasovali jsme, vůbec ne. Veškeré informace ke konkrétním hráčům jsme dali Pepovi Jandačovi (hlavnímu trenérovi). Když jsme se neshodli, poslední slovo měl on a rozsekl to. I to se stávalo, ale jen velmi zřídka.

V čem je tým nejslibnější?
Kde budeme silní, v pořádku a absolutně konkurenceschopní, to je brankářský post. Máme tři vynikající gólmany, co chytají v NHL a všichni měli výbornou formu: Mrázek, Neuvirth i Pavelec. To je opravdu kvalita. I náš útok ji má. Jsou tam hráči, co patří ke špičce NHL, i výborní kluci do oslabení; zkrátka dobrý mix. Tak jsme k nominaci přistupovali.

Ale je tu i potenciální slabina, že?
Všichni víme, že náš problém je v téhle době v obraně. Beků je strašně málo a když už, tak jsou většinou praváci. Momentálně tu není ani jeden typu Marka Židlického na přesilovku. V tomhle prostoru nás bude bota tlačit asi nejvíc. Ale kluci, co v nominaci jsou, hráli výborně, sledoval jsem je celou sezonu.

Židlického jste zkoušeli přemlouvat?
S Markem jsem se bavil už v průběhu sezony, jak to vidí. Sám mi řekl, že neví, co se bude dít a jestli bude vůbec dál hrát hokej... A pokud ano, jestli se vůbec připraví. Pak už jsme to ani moc neřešili.

ZAZÁŘIL. Jiří Hudler si v rozhodujícím souboji s Vancouverem připsal čtyři body...
Marek Židlický přihlíží buly v podání Patrika Eliáše.

Muži, kteří chybějí: v nominaci nejsou ani útočník Jiří Hudler, ani bek Marek Židlický.

Řekl byste, že jeho absence může tým nakonec bolet třeba i víc než omluva Jaromíra Jágra?
Takovou kvalitu na přesilovce od jiného obránce nemáme. Doufejme, že se do téhle role někdo dostane a odehraje turnaj podobně, jako by jej odehrál Marek. Na druhou stranu David Krejčí - hlavně doufám, že bude zdravý! - hraje stejnou pozici v Bostonu. A výborně. I Voras (Jakub Voráček) tam může nastupovat, určité alternativy máme.

Může někdo z donominované sedmičky zasáhnout i do prvních dvou útoků?
Třeba Aleš Hemský má určitou vazbu nejen s Radkem Faksou z Dallasu, ale taky s Davidem Krejčím. Já třeba na Aleše koukám jako na hráče, co většinou přijel na nároďák, začínal jako 13. útočník nebo někde vzadu – a končil pomalu jako nejlepší hráč v první lajně. On je tenhle typ.

Všech sedm nových tváří hraje v NHL. Tohle byla klíčová věc?
I před první nominací jsme avizovali, že chceme, aby byli hráči na NHL zvyklí. Je to úplně jiný hokej a kluci vám to sami potvrdí: hřiště je malé, hra se hodně zrychlí, je v ní daleko víc kontaktu. Každému z Evropy chvilku trvá, než se přizpůsobí. Světový pohár je krátkodobý turnaj: tři přípravy, pak tři zápasy ve skupině. Chceme být připravení co nejlépe. Proto máme hráče, co jsou na úzké kluziště zvyklí a vědí, o co jde a co čekat.

Je někdo, komu to vyloženě nominaci zajistilo?
Takhle jsme nepřemýšleli. Ale Dmitrij Jaškin je na užší kluziště stavěný: silný, šikovný na puku, výborný kolem branky, v rozích. Typ hráče, jakých tolik nemáme. Jemu to určitě pomohlo.

Jak vypadá stav klíčového centra Davida Krejčího pět týdnů po operaci kyčle?
Ve čtvrtek jsme si volali. Já měl kdysi úplně stejný problém a za tři měsíce jsem byl v plné zátěži, mohl jsem hrát v kontaktu. Podle Davida jde vše podle plánů, snad s Bostonem vůbec nebudeme muset mluvit. Pevně v to věříme.

Pokud by se musel omluvit, připadá v úvahu místo něj Jiří Hudler?
Je to varianta, určitě.

V týmu se sejdou Jaškin a Roman Polák, kteří se v NHL nedávno porvali...
Zaregistroval jsem, ale nepřikládám tomu žádnou váhu. V play-off je všechno na hraně. Nevím, co si udělali, ale nemyslím si, že by mezi nimi panovala nevraživost. To je hokej, vyřešili to jako dva chlapi. Za mě asi už uzavřená věc.

Jak těžké bude tým sladit za pár dnů společné přípravy?
Tak to ale budou mít všichni. Kluci jsou navíc zvyklí z NHL, kde se kolikrát sestavou hodně točí a lajny se promíchávají. My jsme samozřejmě nominaci dělali i tak, aby v útocích panovala určitá chemie, aby si kluci na ledě vyhověli. Představu načrtnutou máme, ale zatím bych o ní nemluvil.

„Jágra jsem nepřemlouval. Takhle se bavit nechci“

Martin Ručinský měl jednu z klíčových rolí i v misi, která nakonec skončila neúspěchem: ve snaze získat do nominace Jaromíra Jágra. „Naťukli jsme to tuším v říjnu, v listopadu. Nechtěl jsem ho tím moc zatěžovat, Jarda se soustředil na sezonu. Tak jsme se domluvili, že ho nebudeme nominovat do první várky, dáme si čas a uvidíme, jak sezona dopadne,“ líčí Ručinský. Jágr s Floridou došel do 1. kola play-off, omluvil se i z MS. „Řekl jsem mu svůj názor, ale absolutně ho nepřemlouval; ani bych se takhle bavit nechtěl,“ říká Ručinský. „Spíš jsme se bavili jako dva kamarádi a bývalí spoluhráči. Má přes léto věci na Kladně a přece jen mu je 44 let. Přípravu uzpůsobuje NHL, celou by ji musel překopat, absolutně ho chápu. Jenom jsem mu poděkoval, že o tom vůbec uvažoval. Nic se mezi námi nemění.“Najdete na iDNES.czmobilní verze