Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jandač po nominaci na Světový pohár: Mužstvu, které jsem vybral, věřím

Trenér Josef Jandač na tiskové konferenci k nominaci české hokejové reprezentace na Světový pohár. | foto: ČTK

27 2016
Má za sebou dlouhé hodiny debat a přemýšlení o konečné nominaci, a teď je přesvědčený: "Mužstvu, které jsem vybral, věřím." Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač však před Světovým pohárem, který se v září uskuteční v Torontu, moc dobře tuší, že uspět bude nadlidský výkon.

Jaký vliv mělo na konečnou nominaci, že nepojede Jaromír Jágr?
Velkou, na druhou stranu by o místo přišel jen jeden hráč. Ale nebudu říkat který. Mnohem těžší bylo rozhodnutí, jestli vzít Jirku Hudlera. Jenže se nám nevešel do prvních dvou formací podobně jako Roman Červenka. Oba jsou zvyklí být vytížení, tuhle roli by nedostali.

Česko nemá v NHL tolik hráčů. Nemůže to být však svým způsobem výhoda: nikdo od vás nebude nic očekávat, takže nemůžete dopadnout špatně?
To já nevím. Pořád si myslím, že jsme fotbalohokejovej národ a pořád máme tendence se pasovat do role favoritů, i když se naše pozice mění. Je těžké si to připustit. Víme, že na Světovém poháru můžeme jedině překvapit. Tým Evropy je takový nečitelný, ale síla Kanady a Ameriky je neuvěřitelná. Mám pocit, že si nás i vybrali jako takový sparring na rozehrání. Tak jim to musíme hodně ztížit.

Nová jména v nominaci

Opravdu se nimi nemůžeme měřit?
Tak víte co, je to turnaj, navíc na začátku sezony, takže všechno může změnit jeden zápas. Kdybychom se s nimi měli měřit pravidelně, tak asi moc šancí nemáme. Ale je to turnaj, tam se může stát cokoli. Bylo by špatné říkat dopředu, že se jedeme jenom zúčastnit, i když to slyším dost často. Ale nechci mít černé brýle. Pokusíme se odvést co nejlepší práci.

Přitom hrozí, že kvůli zranění turnaj nestihnou klíčoví centři Krejčí a Sobotka.
Krejčí je po operaci, ale měl se stihnout dát dohromady. Martin Ručinský, náš generální manažer, měl podobný typ zranění a říkal, že za tři měsíce byl v plné zátěži. Sobotka by to měl také zvládnout, mluvili jsme i s jeho doktorem.

A co Andrej Nestrašil, o kterém jste vážně uvažoval?
U něj jsme se nakonec rozhodli, že ho nevezmeme, byť bych ho v týmu moc rád. Kdyby byl zdravý, tak by jel. Ale byl u něj zdravotní otazník, navíc nebude rozehraný a naskočit do rozjetého vlaku by pro něj bylo těžké. Sám soudně řekl, že ho zájem těší a že by jel hrozně rád, ale že nemůže zaručit, jestli bude v pořádku.

Kolik hráčů jste měl ve hře při dodatečné nominaci?
Z obránců jsem uvažoval o Kundrátkovi, na mistrovství nás překvapili Jeřábek nebo Šimek. Co se týká útoku, tak padala i jiná jména: ať to byli starší kluci jako Vrbata a Fleischmann, tak i další. Zvažovali jsme i hráče z farem jako Simon nebo Vrána. U nich rozhodlo, že nemají zkušenosti z NHL.

Rozhodovali jste týmově, ale byla situace, kdy jste musel něco rozštípnout sám?
Ve většině debat panovala shoda. Nechávali jsme si nějaký prostor, ten poslední konferenční hovor byl více než dvouhodinový. Účastnil se ho Venca Prospal i Jirka Fischer a vše jsme rozebírali do detailu, abychom měli čisté svědomí. Pochopitelně jsem dal hodně na názory kluků, proto jsem si je vybral. Třeba Jirka Fischer má hráče dokonale zmapované. V Detroitu mají i program, kde si nastaví hráče a vyjede mu to každé střídání v jednotlivých zápasech.

Více o Světovém poháru

Hráče jste vybíral i podle toho, aby k sobě pasovali. Bylo to těžké, když není v NHL tolik na výběr?
Postavili jsme první dvě pětky, od toho se všechno odvíjelo. Pak jsme zvažovali sílu soupeřů, která je samozřejmě obrovská. Potřebovali jsme tam dát i nějaké fyzično a hlavně bruslařskou zdatnost. Takže třetí a čtvrtá pětka bude mít úkol ubránit soupeře. I když se nebude dát bránit jedna pětka, protože Kanada s Amerikou budou mít silné všechny čtyři. Budou znepříjemňovat soupeři život.

Dostanou hráči nějaké taháky o soupeřích?
Určité noty samozřejmě vytvoříme dopředu. Máme domluvené i skautování týmů v přípravných zápasech. Jirka Fischer i Venca Prospal dobře znají trenéry soupeřů. Chceme se ale také zaměřit na sebe. Aby to nebylo jen o tom, co bude hrát soupeř. Pokusíme se vymyslet, co budeme chtít hrát my.

Trenér Josef Jandač na tiskové konferenci k nominaci české hokejové...

Měnila by se taktika a strategie, kdyby byl v týmu Jágr?
Spíš by to měnilo celkový pohled na celý tým. Pořád by byly šance, že Jarda něco udělá, vymyslí nebo rozhodne. Soupeři by se na něj připravovali jinak a přinejmenším by obrátil mediální pozornost na sebe. Vždyť loni jsme na mistrovství v Praze po zápase o bronz našli v kabině Američanů celou plachtu popsanou přípravou na Jardu Jágra. Ale říkám, dneska už to jeden hráč nerozhodne.

O kolik to bude těžší, když teď dopadne mediální tlak na všechny?
Musíme se s tím nějak vypořádat. Kluci jsou na něj zvyklí a i já už mám něco za sebou. Jednou Jarda skončit musí, jestli to mělo být loni, nebo třeba ještě odehraje za reprezentaci jeden turnaj. Třeba se nedej bože někdo zraní a jedno místo se otevře a Jarda najednou v srpnu zjistí, že je dobře připravený... Fakt nevím. Ale opakuju, že jeden hráč nerozhoduje. Tým musí být soudržný, musíme se semknout a každý z hráčů bude muset podat životní výkony, abychom měli šanci něco uhrát.

Mohl by Jágra svým způsobem nahradit Voráček?
Jardu Jágra nejde nahradit. Proč bychom měli nahrazovat někoho, kdo je nenahraditelný? On byl výjimečný.

Myslel jsem převzetí vůdce a lídra týmu.
To s tím trošku souvisí. Určitě budeme na Kubu Voráčka spoléhat, je to jeden z klíčových hráčů, kteří tíhu ponesou víc než jiní. Ale budeme mít Tomáše Plekance, měl by být David Krejčí. To jsou hráči, kteří by měli být lídři. Máme Paláta, který hraje výborně a v NHL je jedním z našich nejlepších a nejvíc ceněných hráčů. Ani jeden z nich ale není Jaromír Jágr.Najdete na iDNES.czmobilní verze