Titulky slovenských médií křičí do světa zprávu o obrovském překvapení, o senzaci, o šoku pro hokejový svět a o pohádce.
Podobně hodnotí semifinálovou výhru Evropanů 3:2 v prodloužení také jinde ve světě. Třeba zámořské zpravodajské portály přirovnávají cestu výběru (zbytku) Evropy k příběhu o Popelce.
Ano, také dívka umouněná od popela původně nebyla vítaná na honosném plese, ale pak všechny - už jako nádherná princezna - okouzlila.
Ani s uměle vytvořeným projektem pořádající zámořští bossové zprvu zřejmě moc nepočítali. Vznikl vlastně pouze kvůli výdělečné činnosti. Nyní si „evropská Popelka“ vychutná finálový tanec s Kanadou.
Slovenská média: Je to i náš tým, držme mu palce
Vzhledem k absenci vlastního národního týmu si „nechtěný“ Tým Evropy osvojili na Slovensku tamní novináři i většina fanoušků s typickou vášní a zaujetím.
Třeba deník Šport referát o zápase opatřil titulkem „Senzácia!“, ještě před soubojem se Švédy stejný list v komentáři nabádá slovenskou veřejnost: „Je to i náš tým, držme mu palce.“
Podle topky.sk Slováci ve spolupráci s evropskými kolegy „zavreli ústa všetkým neprajníkom“. Pravda.sk zase hlásí, že „rozprávka pokračuje“.
Příště Česko-Slovensko?Ani nadšené oslavy nečekaného postupu Týmu Evropy do finále Světového poháru by neměly přehlušit problémy slovenského hokeje. A tamní odborníci si to uvědomují a přemítají, jestli by na příštím zámořském turnaji složili Slováci tým, nebo kolik míst by v dalším „národnostním mixu“ dostali. Po konci Čechů v základní skupině (a jejich dlouhodobé výkonnosti) se také objevily spekulace, že na příštím Světovém poháru by mohl startovat společný česko-slovenský tým. |
Bulvární Nový čas láká čtenáře na článek o dvougólovém střelci Tomáši Tatarovi takto: „Tato slova se budou fanouškům dobře číst.“
Jaká? Jedná se o Kreugerovo vyjádření o detroitském útočníkovi, který utkání se Švédy v prodloužení rozhodl: „Tomáš ukázal hokejového ducha a táhl nás za vítězstvím. Když ho vidíte bojovat na ledě proti všem hráčům, kteří jsou vyšší a těžší než on, je to fascinující. Našli jsme způsob, jak být úspěšní a slouží to ke cti tomuto týmu. Těší mě, že hráči z různých zemí dostali možnost se porovnat s nejlepšími, možná poprvé v životě. V prodloužení se naplno projevila víra v jeden tým a ta nás posunula dál.“
V evropském mužstvu vyčnívají (hlavně pod dojmem povedené neděle) slovenští hokejisté.
A v mysli některých tak ožívají vzpomínky na olympijský turnaj ve Vancouveru, kde před šesti lety sahalo Slovensko po bronzu.
„Ani nejsem překvapený, jak se evropskému mužstvu daří. Důležité je, že se dostal do pohody brankář Jaro Halák. Evropani fungují jako tým, což je pro mnoho lidí překvapení. Vnímám to jako reakci na zpochybňování kvality před turnajem,“ prohlásil někdejší reprezentační kouč Slovenska Ján Filc pro deník Šport.
V televizním pořadu Hospodárských novin Filc chválil i obrannou dvojici Andrej Sekera, Zdeno Chára, která se vhodně doplňuje, útočník Marián Gáborík podle něj příjemně překvapil všechny a Marián Hossa pracuje pro celý tým. „Atmosféru pozitivně ovlivnili Peter Bondra a Miroslav Šatan,“ zmínil Filc legendy slovenského hokeje, kteří se jako manažeři podíleli na složení Evropy.
Jaký rozdíl oproti květnu 2015, kdy se Gáborík, Tatar a spol. na mistrovství světa v Ostravě pod trenérem Vladimírem Vůjtkem trápili. Slovenští reprezentanti (včetně beka Sekery) propadli i na letošním šampionátu v Petrohradu s koučem Zdeno Cígerem.
Slovenská média proto s trochou národní hrdosti nyní citují slova legendárního Wayna Gretzkého, který Tým Evropy se také pochválil.
„Myslím, že lidi chtěli ve finále proti domácím vidět USA nebo Rusko, ale tohle je něco nového. Je to jako s rodičovstvím, moji rodiče ke mně přistupovali jinak než potom já k vlastním dětem. Je potřeba jít s dobou,“ říká pětapadesátiletý Kanaďan o námitkách na finále Světového (dříve Kanadského) poháru bez tradice a bez náboje.
„Tým Evropy si zaslouží být ve finále. Trenér Krueger odvedl se svým týmem skutečně pozoruhodnou práci. Nevěděli jsme, co od nich máme čekat. Kapitán Anže Kopitar je skutečně prvotřídní hráč. Řadím ho mezi pět nejlepších v NHL, takže je skvělým vůdcem evropské družiny,“ dodal Gretzky.
Co by nejlepší hokejista všech dob říkal, kdyby Evropané přemohli v Torontu i domácí Kanadu? A co by se psalo o fungující „hokejové unii“ na Slovensku?
Podívejte se, jak hokejisté z Týmu Evropy slavili postup do finále