Chomutov čeká reprezentační premiéra. V nové aréně přivítá národní tým celek Švédska, který je jeho vůbec nejčastějším soupeřem v historii. Československo a později Česko se se Švédy střetlo celkem 341x s bilancí 180 výher - 33 remíz - 125 porážek.
V prvním turnaji série Euro Hockey Tour, na listopadovém turnaji Karjala, Češi švédský celek porazili 5:2. Dva góly dal tehdy Petr Nedvěd, jenž v sestavě chybí kvůli nedávnému zranění čelisti.
Autor dalších dvou tehdejších gólů Jakub Petružálek v sestavě bude. Hrát by měl s klubovým parťákem z Chabarovsku Petrem Vránou. V prvním útoku se sejde kapitán Tomáš Rolinek s Petrem Průchou a Romanem Červenkou.

Sestavy a rozestavení

Rozhodčí: Levonen (FIN), Salonen (FIN) - Blümel (CZE), Pouzar (CZE)

Před utkáním je na programu ceremionál, při němž bude uvedeno pět jmen do Síně slávy českého hokeje. Prvním z nich je místní a litvínovská legenda Miroslav Kluc, který už je na ledě. Druhým bude trenér Vlastimil Sýkora.
Tři hokejisté budou do Síně slávy uvedeni in memoriam. Jedná se o Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka, kteří v září zahynuli s týmem Jaroslavle při letecké tragédii.
Plaketu přebrali rodinní příslušníci: manželka Lucie Marková, manželka Kateřina Rachůnková a sestra Josefa Vašíčka Markéta Vanek.
Publikum doprovází jmenování hokejistů skandovaným potleskem. Reprezentanti, kteří se chystají na duel se Švédskem, zůstali v kabině. Kouč Alois Hadamczik si to vymínil proto, aby jeho svěřenci nešli do zápasu v přílišných emocích.
0:01
Utkání začalo.
0:05
Průcha (Česko) vstřelil branku (1. gól v sezóně)
Stav zápasu Česko - Švédsko 1:0

Šokující úvod - Česko vede už v páté vteřině! Průcha sebral na modré švédskou rozehrávku, vřítil se mezi kruhy a trefil se nad ramenem švédského gólmana do růžku.
1:03
Vyloučen hráč Kreps (Česko), 2 min. za krosček
Česko se bude muset bránit v oslabení.
2:30
Oslabení se brání dobře, švédská pětka se dosud neusadila v pásmu.
3:03
Až v závěru se Švédové dostali do tlaku. Zackrisson a Axelson se drali před branku a vypracovali si několika dorážkami velkíé šance. Štěpánek odolal i za pomoci Průchy jenž zablokoval hůl střelci do prázdné branky.
3:50
Švédové se důrazně tlačí před branku se všemi třemi útočníky. Češi nestíhají jejich pohyb a Štěpánek musel řešit další dvě šance.
4:12
Český tým byl pod velkým tlakem a Vampola raději vyhodil na zakázané uvolnění.
4:31
Falkova nepříjemná střela z pravého kruhu přes beka mířila těsně nad beton Štěpánka, gólman si však pomohl lapačkou.
5:07
Konečně se dostali do náporu také domácí. Krepsův útok zmáčkl Švédy a Kašpar se projel až před Fastha. Byl však příliš blízko a gólman se stačil složit na zem a puk vyrazit.
6:19
Průcha je při chuti. Tentokrát se prodral do šance z pravé strany, mezi dvěma soupeři si prohodil puk a dostal se do dobré pozice. Zblízka však tentokrát Fastha nepřekonal.
9:00
Divoká hra se spoustou šancí v úvodu utkání se trochu uklidnila, oba týmy už pečlivěji brání modré čáry. Gólmani tak v posledních minutách neměli mnoho práce.
10:24
Lundh tvrdě atakoval Nakládala, obral ho v rohu o puk a nahrál před branku Axelssonovi. Ten byl sám před Štěpánkem, ale gólmana v ukázkovém rozkleku nepřekonal.
11:31
Hezký moment obou soupeřů: po pěklné kombinaci prvního českého útoku se puk dostal k Čáslavovi, který z kruhu tvrdě vypálil. Fasth vytáhl proti střele ukázkový semafor.
12:39
Kreps s Kašparem si vyměnili puk po přechodu modré čáry, ale Krepsova střela mířila vedle.
14:08
Švédové jeli ve třech proti dvěma, Kutlák ale dobře zasáhl a akci zamezil.
14:58
Červenka zbytečně vracel puk dozadu a Češi se pak pod tlakem dopustili zakázaného uvolnění.
15:27
Kostrbatou švédskou kombinaci vyřešil až Štěpánek, který přikryl střelu po ledě.
16:36
Kutlák přiklepl puk Rolinkovi, ten byl však na pravé straně tísněn, a tak jen vystřelil do náruče Fastha.
16:44
Další střela Průchy po Červenkově přihrávce končí po teči obránce v horní ochranné síti.
17:58
Švédové strávili minutu v útočném pásmu, dobrým pohybem a rychlými nahrávkami dělali české obraně problémy. Nepodařilo se jim však vystřelit.
19:00
Persson se málem dostal sám před Štěpánka, ale v poslední chvíli mu uskočil puk.
19:23
Švédové mají znovu navrch a Štěpánek musel řešit střelu od modré, po níž se u jeho branky strhla menší strkanice.
19:45
Vyloučen hráč Krajíček (Česko), 2 min. za podražení
Češi nestíhali švédský pohyb, což vedlo k faulu.
19:57
Švédové si vytvořili v přesilovce hned po buly obrovský nápor. Štěpánek nejdřív parádně vychytal Axelssona, puk se pak odrazil pod něj. Na kotouč ve volném brankovišti pak naskákali jeden švédský a tři čeští hráči, kteří tím zachránili gól.
20:00
Skončila první třetina.
I přes rychlý český gól, který je rpavděpodobně historickým rekordem, měli Švédové v první třetině po většinu času jednoznačnou převahu. Lépe se pohybují, jsou lepší i v osobních soubojích, zachytávají vyhazované puky na útočné modré a důrazně chodí do branky.
Český tým drží nulu jen díky skvělému výkonu Jakuba Štěpánka, který vychytal minimálně čtyři švédské tutovky. Z českých hokejistů se do další větší šance dostal jen Průcha, který po vstřeleném gólu hraje velmi dobrý zápas.
20:01
Začala druhá třetina.
20:45
Ještě minutu se Češi budou bránit ve čtyřech. Po nepřesné švédské nahrávce vyhodili puk.
21:45
Hubáček padl do střely a Kutlák mohl vyvézt puk. Češi vystřídali a jsou v pěti.
21:58
Krajíček naskočil z trestné lavice a dostal puk do jízdy. Obránce najel do pásma a hledal Krepse před branou. Přihrávka však mířila spíš k brankáři Fasthovi.
22:30
Petružálek s Vránou jeli dva na jednoho. Vrána dostal puk, ale Petružálek se před modrou nerozjel, a tak z Vrána střílel lehce tísněn z levé strany. Trefil připraveného Fastha.
23:41
Irgl zkrotil na modré neposedný puk a přes obránce vystřelil. Fasth jeho pokus kryl.
24:02
Češi nesmyslně vraceli puk dozadu tak, až se ze středního pásma dostali pod tlak před vlastní brankou. Po Danielssonově střele se tři bránící hráči nedohodli a zmatek vyřešil až Štěpánek, který skočil po puku a zalehl ho.
25:18
Petružálek dostla puk na modrou a ihned tvrdě vypálil. Fasth však viděl a puk chytil.
26:17
Hraje se v rychlém tempu. Nakládal zastavil nájezd Danielssona, na druhé straně pálil Kutlák, ale jeho střelu tečovali Švédové do ochranné sítě.
28:51
Dlouhou pasáž bez šancí ukončilo tečované švédské nahození, které kryl Štěpánek.
29:49
Axelsson (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Söderberg
Stav zápasu Česko - Švédsko 1:1

Söderberg projel po pravé straně kolem Vampoly a Krajíčka a dostal se tak do situace dvaou na jednoho. Přes Čáslavu ideálně nahrál Axelssonovi, jenž měl lehkou práci - stačilo mu zvednou puk.
31:00
Červenkův křížný pask Krajíčkovi uskočil. Češi se udrželi v pásmu i nadále, ale ke střele se nedostali.
31:17
Sudí odpustili Švédům vyloučení: Falk v souboji trefil Průchu rukavicí do obličeje.
33:00
Diváci v Chomutově rozjeli mexické vlny. Důvodů k oslavám jim však hokejsité dávají málo, rychlejíš a důraznější Švédové je stále většinu zápasu přehrávají.
34:45
Češi střáílejí jen zdálky, jako naposledy Kašpar. Fasth dobře viděl a puk vyrazil.
34:33
Persson (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Ritola
Stav zápasu Česko - Švédsko 1:2

Nahození od modré prošlo klubem těl. Štěpánek ho vyrazil a k puku se dostal švédská kapitán Persson, který ho poslal do poloprázdné branky.
36:41
Sudí přehlédli další faul Švédů, Kašpar byl hákovaný.
37:27
V Chomutově je dost ticho, diváci jsou zaskočení vývojem utkání. Češi se nemohou prodrat před brankáře Fastha, teď jim k tomu však pomohlo zakázané uvolnění soupeře.
38:06
Vyloučen hráč Falk (Švédsko), 2 min. za zdržování hry
Tentokrát už si Češi přesilovku zahrají. Falk vyhodil puk z vlastního pásma na tribunu.
38:44
Průcha posla křížnou přihrávku Červenkovi, ten pálil z kruhu bez přípravy. Fasth se však dobře přesunul.
39:47
A znovu Červenka ze stejné pozice. Rolinek vybojoval pu, který se po Krajíčkově pasu dostal do rpavého kruhu. Fasth měl však víc času se přesunout a útočníka Omsku znovu vychytal.
40:00
Skončila druhá třetina.
Švédové ve druhé třetiny přetavili herní převahu ve dvougólový obrat. Vedení si zaslouží, i ve druhé části byli rychlejší a důraznější než matní Češi.
40:01
Začala třetí třetina.
40:06
Falk je na ledě, Švédové jsou kompletní.
41:01
Švédové krásně sehráli brejk tři na dva a přes Axelssona s Danielssonem se puk dostal až k Söderbergovi, jenž byl sám před brankou. Neměl však moc času na zakončení a Štěpánek ho vychytal.
41:25
Na ledě se poprvé v zápase objevuje třinecký mladík Orsava a hned se dostal ke střele. Tu však srazil obránce Eklund.
41:44
Na ledě je poprvé i Vondrka, kterého kouč Hadamczik zařadil do čtvrté lajny k Petružálkovi s Vránou.
42:25
Švédové vypíchli puk a nakrátko se zjevili ve třech sami před Štěpánkem! Falk se však ukvapil a vystřelil jen do gólmana.
43:01
Červenka povedenou střelu otestoval Fasthovu pozornost.
43:44
Češi se dostali do přečíslení tři na dva. Vampola střílel z druhé vlny, za dorážkou se dral obránce Kutlák, ale Fasth nakonec těžkou chvilku zvládl.
44:01
Češi trochu ožili, lépe bruslí díky a díky Nakládalově pasu se dostal Irgl do další šance. Z levé strany nahrával před branku, ale jen na švédskou hokejku.
45:20
Modrožlutí znovu přidali a dlouho drží puk. Do šance se však nedostali, nikam se neženou.
45:57
Vyloučen hráč Průcha (Česko), 2 min. za podražení
Průcha fauloval ve středním pásmu. Švédsko bude hrát přesilovku.
46:04
Hned po buly Štěpánek vyřešil střelu Kronwalla od modré.
47:00
Po minutovém švédském náporu Češi vyhazují.
47:57
Češi špatně střídali a Švédům nabídli možnost čtyř proti dvěma. Ti ji ale prohospodařili a domácí jsou kompletní.
48:43
Vrána se prosazoval po levé straně, ale jeho střelu srazil Viklund. Domácí se stále nemohou dostat do souvislejšího náporu.
50:00
Deset minut před koncem je obraz hry stále stejný, Švédové jsou lepší a většinou kontrolují hru.
50:26
Vyloučen hráč Bergfors (Švédsko), 2 min. za hákování
Teď však dostali Češi možnost přesilovky.
50:34
Puk po Němcově střele od modré zalehl Fasth. Rolinek se cpal před branku a dostal se do drobné šarvátky s beky soupeře.
51:17
Kostrbatý přechod do útoku vyústil překvapivě až ve střelu Rolinka z kruhu. Pak Švédové znovu vyhodili.
52:26
Až v závěru přesilovky si Češi vynutili tlak. Po Petružálkově střele se dostali k sérii dorážek, většinou je však zblokovali bránící Seveřané.
53:10
Češi ožili, po Vampolově pasu pálil znovu Němec. Irgl se ovšem kdořážce nedostal.
54:02
Orsava se řítil do nadějného brejku, ale míchal pukem tak divoce, až ho zapomněl za sebou.
55:00
Kouč Hadamczik stáhl sestavu na tři lajny. Domácí reprezentanti konečně převzali iniciativu, drží puk a derou se dopředu. Švédská obrana je však dobře zformovaná.
56:17
Ani Švédové však nerezignovali na útok. Persson dostal puk k tyči, ale z úhlu netrefil přesně.
57:00
Českému týmu zbývají na vyrovnaání tři minuty. Irgl individuálně neprošel a domácí to musí zkusit znovu.
57:40
Švédové ujeli do přečíslení, Zacrisson nabil Rosénovi a ten z levé strany střílel do přesouvajícího se Štěpánka.
58:00
Dvě minuty před koncem drží puk hosté a nápor čechů nepřipouštějí.
58:11
Kašparova nepřesná rozehrávka způsobila zakázané uvolnění.
58:50
Perssonovi sjel puk, který se odrazil od brankové kontrukce a málem prošel za záda brankáře Fastha. Švédové tak pomohli českému týmu k buly v útočném pásmu.
58:51
Kouč Hadamczik si vzal oddechový čas, Štěpánek zůstane na střídačce. Češi hrají power play.
59:00
Vyloučen hráč Viklund (Švédsko), 2 min. za krosček
Češi si vynutili talk, Němec vypálil a tři hráči se drali za dorážkou. Viklund přitom fauloval Průchu a Češi budou hrát 6 na 4.
59:30
Švédové vyhodili, ale Češi se znovu procpali do pásma.
59:41
Červenka vybojoval za brankou puk, ale útočníci ho cpali zbytečně z úhlu na branku, místo aby využili volných beků na modré. Další buly před Fasthem.
59:47
Červenka trefil clonícího hráče, Švédové vyhazují.
59:55
Při posledním pokusu o zteč navíc Češi rozehráli nepřesně na zakázané uvolnění. Je rozhodnuto.
Konec utkání.
Švédové zcela zaslouženě v Chomutově zvítězili. Oba celky se přestěhují do Moskvy ke zbytku turnaje Channel One Cup.

Vzájemné zápasy

6. 5. 2023 16:00Česko–Švédsko 4:3
9. 2. 2023 19:00Česko–Švédsko 2:1
18. 12. 2022 16:30Česko–Švédsko 0:4
10. 11. 2022 18:30Česko–Švédsko 1:4
15. 5. 2022 19:20Česko–Švédsko 3:5
5. 5. 2022 19:00Česko–Švédsko 2:1
30. 4. 2022 16:00Česko–Švédsko 9:3
19. 12. 2021 9:00Česko–Švédsko 2:3
10. 11. 2021 19:00Švédsko–Česko 4:1
27. 5. 2021 19:15Švédsko–Česko 2:4
13. 5. 2021 20:00Česko–Švédsko 0:0
13. 5. 2021 20:00Česko–Švédsko 3:2
13. 5. 2021 20:00Česko–Švédsko 0:0
11. 2. 2021 19:00Švédsko–Česko 3:2
20. 12. 2020 9:00Česko–Švédsko 4:1
5. 11. 2020 13:30Česko–Švédsko 3:1
8. 5. 2020 20:20Švédsko–Česko 0:0
6. 2. 2020 19:00Česko–Švédsko 1:2
15. 12. 2019 12:00Česko–Švédsko 1:3
7. 11. 2019 18:30Švédsko–Česko 1:3
10. 5. 2019 20:15Česko–Švédsko 5:2
4. 5. 2019 18:30Česko–Švédsko 3:0
7. 2. 2019 19:00Česko–Švédsko 5:2
16. 12. 2018 12:00Česko–Švédsko 2:3
8. 11. 2018 18:20Česko–Švédsko 2:3
6. 5. 2018 16:15Švédsko–Česko 3:2
26. 4. 2018 19:00Česko–Švédsko 1:3
21. 4. 2018 14:20Česko–Švédsko 3:1
17. 12. 2017 11:00Švédsko–Česko 1:4
8. 11. 2017 18:00Švédsko–Česko 5:3
29. 4. 2017 17:00Česko–Švédsko 8:4
9. 2. 2017 19:15Švédsko–Česko 5:2
18. 12. 2016 11:00Česko–Švédsko 4:1
3. 11. 2016 18:00Česko–Švédsko 6:3
9. 5. 2016 19:15Švédsko–Česko 2:4
19. 12. 2015 18:00Švédsko–Česko 1:3
5. 11. 2015 19:15Švédsko–Česko 6:2
1. 5. 2015 20:15Česko–Švédsko 5:6
18. 12. 2014 18:30Česko–Švédsko 4:6
8. 11. 2014 11:00Česko–Švédsko 3:4
25. 5. 2014 15:30Švédsko–Česko 3:0
11. 5. 2014 19:45Švédsko–Česko 4:3
1. 5. 2014 16:00Švédsko–Česko 2:3
12. 2. 2014 18:00Česko–Švédsko 2:4
21. 12. 2013 16:00Česko–Švédsko 2:1
7. 11. 2013 19:00Švédsko–Česko 6:0
31. 8. 2013 17:00Česko–Švédsko 0:3
4. 5. 2013 20:15Česko–Švédsko 1:2
27. 4. 2013 14:00Česko–Švédsko 0:1
7. 2. 2013 19:00Švédsko–Česko 0:2
16. 12. 2012 15:00Česko–Švédsko 0:4
7. 11. 2012 18:00Česko–Švédsko 3:1
17. 5. 2012 20:15Švédsko–Česko 0:0
17. 5. 2012 20:15Švédsko–Česko 0:0
17. 5. 2012 20:15Švédsko–Česko 3:4
5. 5. 2012 20:15Švédsko–Česko 4:1
26. 4. 2012 18:30Česko–Švédsko 5:3
9. 2. 2012 19:00Švédsko–Česko 1:2
15. 12. 2011 18:20Česko–Švédsko 1:2
10. 11. 2011 19:00Švédsko–Česko 2:5
13. 5. 2011 16:15Česko–Švédsko 2:5
24. 4. 2011 18:00Česko–Švédsko 2:4
10. 2. 2011 19:30Švédsko–Česko 6:1
19. 12. 2010 16:00Česko–Švédsko 4:1
11. 11. 2010 18:10Česko–Švédsko 3:4
22. 5. 2010 14:00Švédsko–Česko 2:3
13. 5. 2010 20:15Švédsko–Česko 1:2
29. 4. 2010 19:30Švédsko–Česko 1:2
19. 12. 2009 16:00Česko–Švédsko 3:4
5. 11. 2009 19:30Švédsko–Česko 4:3
7. 5. 2009 20:15Švédsko–Česko 3:1

Diskuse

APW: ach jo.... (21:18)

zdeňula: hm (21:12)

+palič: no aspoˇ něco, když už to jinak nestojí za nic (21:10)

zdeňula: asi mi je to i jedno (21:08)

+palič: hlavně ať neporhrajou s rusákama (21:07)

zdeňula: ČEŠIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (21:01)

zdeňula: chjo (21:01)

zdeňula: já taky:-( (20:55)

Mack: nechapu,jak muze byt Cervenka score leader v KHL ? Tohle poleno (20:47)

+palič: jsem smutný (20:41)

Psychorův klon: Bar je cenzor zapráskanej (20:36)

Psychorův klon: práskač bar vodchod (20:35)

APW: bez bruslení to nepůjde.... (20:35)

Trent_R: ten konec to byl smutek....minuta 6 na 4 a snad ani nevystrelili na branu... (20:35)

Psychorův klon: bare vypadni (20:35)

Pargin: cechum se tyto turnaje vubec nedari.Ale mistrostvi ? To umíme parádně :)))) (20:35)

+palič: a ješte ke všemu se mi ulomil zub (20:34)

zdeňula: pfffffffffffffff (20:34)

+palič: škoda, ani bod nemáme (20:34)

durmancok: icing :D (20:34)

Pargin: posrali si to sami :( (20:33)

Pargin: KONEC (20:33)

APW: konec.... (20:33)

bar12345: klasika červenka pohřbila nase nadeje (20:33)

Pargin: škodaaaa, češi když hrajou 6:4 by meli dat gol.ALe oni ne a ne :(((( (20:33)

Pargin: palte to tam už konečně :D (20:32)

Pargin: češi by si zasloužili aspon naky bod.Kdyz ne za výkon tak aspon za rychly gol :D (20:31)

durmancok: ty vole, 59 sekund udrzte vy cocoti:) (20:31)

Pargin: škodaaaa (20:31)

+palič: já taky (20:25)