Hezký den, vítejte u závěrečného vystoupení české reprezentace na Karjala Cupu 2015 v Helsinkách. Po porážkách 2:6 proti Švédsku a 1:2 s Finskem má trenér Vladimír Vůjtek poslední možnost získat body na svém premiérovém turnaji u národního týmu.
Do branky se podruhé postaví Jakub Kovář. Do sestavy se vrací útočník Michal Birner s obráncem Jakubem Krejčíkem, kteří se potýkali s nemocí, a další zadák Marek Trončinský.
Rusové, kteří v této sezóně pořádají mistrovství světa, vzali na první přípravný turnaj silný výběr. Kromě několika zraněných chybějí pouze Radulov (rodinné důvody) a Vojnov (nedostatečná kondice), naopak nechybí tradiční opory jako Šipačov, Mozjakin nebo Kovalčuk.

Rozhodčí: Rantala (FIN), Pajula (FIN) - Puolakka (FIN), Nieminen (FIN)

Úvodní zápas Rusové prohráli 1:2 s Finskem, poté však přehráli Švédsko 6:3. Stále tak mají šanci na celkové vítězství v turnaji. Češi ho naopak po dvou porážkách ztratili.
V poloprázdné Hartwall aréně, která čeká především na odpolední severské derby mezi Finskem a Švédskem, znějí hymny obou zemí. Zápas za pár minut začíná.
0:00
0:20
Rusové se brzy po vhazování dostali k puku a po krátké souhře vystřelil zdálky Andronov, jehož pokus byl sražený do ochranné sítě.
1:10
Češi pod tlakem. Elitní formace Rusů točí český tým kolem dokola útočného pásma a Kovář už musel jednou zasahovat proti Mozjakinovi.
2:06
Česká sestava s úlevou střídá. Rusové stačili vyměnit hráče během svého náporu a zatlačili soupeře hluboko do obrany. Vše skončilo po Višněvského střele tečované mimo hřiště.
2:56
Dva brejky a velké šance na obou stranách! Nejprve po kiksu Trončinského ujel obraně Gusev, jehož zákrokem lapačkou vychytal Kovář. Na opačné straně zase v přečíslení pálil volný Řepík, jenže branku přestřelil.
3:33
Vyloučen hráč Radil (Česko), 2 min. za podražení
Radil při napadání podtrhl Kovalčuka a oslabí svůj tým.
4:10
Rusové jsou v útoku. První Šipačova zlikvidoval Kovář, pak Mozjakin pálil z opačné strany vedle branky. Nápor však pokračuje a sílí.
5:10
Z hlediště zesiluje volání "šajbu, šajbu". Ruští fanoušci si přejí gól. Rusové sice strávili dvě minuty před Kovářem, jenže lepší střeleckou pozici neměli.
5:33
Češi jsou v plném počtu. Oslabení odehráli ve vlastním pásmu, ale udrželi obranné rozestavení a zabránili Rusům ohrozit Kováře.
6:11
Kovář vysílal do šance Gulaše, jenže ten jeho skákavý pas nezpracoval, a tak sám před brankou nemohl zakončit.
7:25
Češi zatlačili Rusy do obranného pásma. Zatím však točí puk jen kolem mantinelu. Jednou se volný objevil u branky Filippi, ale byl v tísní.
8:23
Čeští hokejisté pokračovali v útoku s pukem pod kontrolou, jenže střeleckou pozici si nevypracovali. Ruský gólman Sorokin zatím neměl moc práce. Češi kombinují jen pod tlakem obránců.
10:01
Hraje se v rychlém tempu. Oba týmy svižně bruslí, ale zároveň zodpovědně a těsně brání. Mimo dvou brejků, které jsme popsali, zatím brankáři mají volno.
11:20
První přerušení po více než pěti minutách. Rusové zahráli na zakázané uvolnění. Hra je zatím vyrovnaná, nikdo si zatím nevypracoval větší převahu.
12:00
Vyloučen hráč Prochorkin (Rusko), 2 min. za podražení
Čeští hokejisté si zahrají první přesilovku po faulu na Sobotku.
12:31
Vyloučen hráč Gulaš (Česko), 2 min. za hru vysokou holí
Jenže přesilovka rychle končí. Gulaš trefil holí obličej Višněvského.
12:48
Vyloučen hráč Kolář (Česko), 2 min. za nedovolené bránění
Po chvilce je z toho dokonce ruská přesilovka 4 na 3. Kolář fauloval za brankou a přisedne si ke Gulašovi.
12:54
Češi vyhráli buly a vyhodili puk za opačnou branku.
13:50
Rusové po minutě přihrávek dopravili kotouč na Mozjakina, který ho vrátil Šipačovovi, a ten už střílel do prázdné branky. Nastřelil však vlastního spoluhráče.
14:31
Češi ubránili také krátkou pasáž ve třech proti pěti a už bruslí kompletní. Rusové vystřelili na branku pouze jednou.
16:17
Vyloučen hráč Filippi (Česko), 2 min. za podražení
A další faul. Filippi se řítil k volnému puku, jenže Rusové ho vypíchli a český útočník pak soupeře nešikovně podrazil.
16:40
Kovář parádně vychytal Dadonova! Mozjakin mu připravil puk dva metry před branku, ale český gólman v protipohybu vyrazil kotouč vyrážečkou nad horní tyč.
17:43
Radil výborně forčekoval v útočném pásmu. Sebral puk protihráči a z úhlu vystřelil na Sorokina. Ruská přesilovka vyprchává.
18:17
Filippi se vrátil do hry. Češi zvládli i čtvrté oslabení v první třetině.
19:34
Hruška v rychlosti nabruslil do útočné třetiny a vystřelil mezi bruslemi obránce Pašnina, branku ovšem minul.
19:55
Radil rychle po vhazování vypálil na Sorokina, ten puk pokryl.
20:00
Sobotka v posledních sekundách třetiny třikrát vyhrál buly a Češi ještě třikrát vystřelili. Sorokin - stejně jako Kovář na druhé straně - ovšem zůstal neprůstřelný. První část i díky dobrým výkonům brankářů končí bez gólů.
20:00
20:26
Zohorna (Česko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Sobotka a Radil
Stav zápasu Česko - Rusko 1:0

Nádherný gól českého týmu! Po chaotické situaci u střídaček se puku ujal Sobotka, přihrál na volej Zohornovi, jehož rána z kruhu zapadla do horního růžku. Celá souhra prošla na hraně ofsajdu.
22:31
Češi jsou na začátku druhé části aktivnější. Z pravé strany tentokrát střílel Sobotka, ale Sorokin si svou bližší tyč pohlídal.
26:01
Kapitán českého týmu Vladimír Sobotka odjel zraněný na střídačku. Zdá se, že v tuto chvíli nemůže dál pokračovat.
24:51
Širokov (Rusko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Mozjakin
Stav zápasu Česko - Rusko 1:1

Rusko vyrovnává po kostrbaté souhře. Širokov zpracoval skákavý puk od Mozjakina a tváří tvář proti Kovářovi plánoval vystřelit pod horní tyč. Puk se ale postavil na hranu a pronikl pod brankářovou lapačkou do sítě.
26:23
Rusové najížděli na Kováře v přečíslení, ale naštěstí pro český výběr Dadonov minul poslední přihrávku před prázdnou branku.
27:24
Hraje si rychlý hokej bez přerušení. Střely létají na obou stranách. V dobré pozici se ocitl Birnen, ale minul klec.
28:52
Vyloučen hráč Kartajev (Rusko), 2 min. za vražení na hrazení
Češi po sporném zákroku Kartajeva u hrazení budou hrát druhou přesilovku v zápase.
29:51
Sobotka není vážně zraněný a vede českou přesilovku. Zatím se však jemu a spoluhráč moc nedaří. Rusové vyhazují puky ze třetiny.
30:20
Kovář nastřelil obránce Čudinova, jemuž navíc puk uvízl ve výstroji, a tak se musela přerušit hra.
30:35
Olesz se ocitl u pravé tyče ve velké šanci. Branku ovšem minul, možná i proto, že ho obránce sekl do rukavice. Český forvard si teď proklepává ruku.
30:52
Rusové jsou kompletní, v závěru se však ještě Kovář probil před branku a snažil se dotlačit puk za Sorokina. Obránci ho však nepustili.
32:08
Horák neproměnil samostatný nájezd! Kovalčuk zkazil kličku na modré, Olesz mu vypíchl puk a rychle ho poslal spoluhráči. Horák střílel mezi betony, jenže Sorokin je srazil k sobě včas.
33:12
Ruská první pětka si při každém střídání umí vytvořit tlak. Mozjakinovu ránu zneškodnil Kovář, Cvetkov se pak k dorážce díky práci obrany nedostal.
34:03
Češi ve druhé třetině lépe bruslí než soupeř. Kombinují v pohybu a v osobních soubojích jsou šikovnější. Řepík se teď hezky obtočil kolem branky, ale Sorokina nezaskočil.
34:54
Vyloučen hráč Horák (Česko), 2 min. za vražení na hrazení
35:20
Obrana nenechala Dadonova vystřelit, Češi podruhé v oslabení vyhodili puk ze třetiny.
36:01
Jan Kovář vyhazuje puk a jde střídat. Češi se zatím velmi dobře brání.
37:01
Po návratu z trestné lavice nabruslil do útoku Horák a po pár krocích rychle střílel. Nastřelil však jen bránícího hráče.
37:54
Kundrátek měl dvě dobré pozice na střelu. Nejprve jeho tečovaný pokus Sorokin vyrazil, pak si obránce dojel pro kotouč znovu a nastřelil ho do gólmanovi hrudi.
39:21
Filippi v přečíslení poslal puk na Řepíka. Tomu rána nesedla a vůbec nemířila na branku.
40:00
Čeští hokejisté předvedli ve druhé třetině sympatický výkon. Hráli méně v oslabení a kromě několika dobrých šancí jako první vstřelili branku. Po spolupráci se Sobotkou se trefil Zohorna. Rusové za tři minuty vyrovnali díky brance Širokova. Jestliže však chtějí dnes zvítězit, musejí se zlepšit.
40:00
41:02
Po Jeřábkově ráně se puk odrazil před ruskou branku, nikdo tam ovšem nebyl připravený zakončit.
41:30
Filippi zastavil puk pro Birnera, který nastřelil Sorokina.
41:41
Opět Birner v akci! Stál sám před prázdnou brankou, jenže z dorážky skákavý puk netrefil. Pak další pokus brankář Sorokin už pokryl.
42:25
Andronov ve velké rychlosti projel kolem českých beků i brankáře Kováře, puk potom poslal těsně vedle tyčky.
43:34
Obránce Višněvskij si sjel před branku a puk usměrnil těsně mimo branku. Hraje se s otevřenými obranami na obou stranách.
44:07
Grigorjev (Rusko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Cvetkov a Širokov
Stav zápasu Česko - Rusko 1:2

Rusové rychlou pasáž zakončili gólem. V brejku poslal Cvetkov puk mezi beky do druhé vlny, kde si sjel obránce Grigorjev. Neváhal dlouho a trefil švihem růžek branky.
45:02
Další přihrávka na hráče z druhé vlny. Prochorkin měl prostor, ale netrefil se přesně.
45:56
Brankář Sorokin měl potíže s ránou Kempného. Vypadla mu z rukavice na hranici brankoviště, dorazit puk však nikdo nestihl.
47:04
"Liberecký" útok Filippi, Birner, Řepík předvedl tah na branku a po krátké kombinaci mohl zakončovat Řepík, puk však špatně zpracoval a vůbec nevystřelil.
49:04
Vyloučen hráč Mozjakin (Rusko), 2 min. za podražení
Mozjakin podrazil hbitého Sobotku. Češi mají přesilovku.
49:14
Kubalíkovi nejprve střela nesedla, pak se do opakované střely opřel tak, že přestřelil.
49:41
Doudera (Česko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Kovář a Kolář
Stav zápasu Česko - Rusko 2:2

Doudera slaví první reprezentační gól a vyrovnává stav. Češi využili odstoupení ruské čtveřice, Kovář poslal puk na opačnou stranu Douderovi, který se trefil do odkryté branky.
51:15
Sobotka vyjel do mezikruží a přihrávku od mantinelu poslal z voleje na branku. Tvrdou ranou nastřelil Sorokina do hrudi.
51:47
Gulaš (Česko) vstřelil branku (2. gól v sezóně) , asistence Kubalík a Doudera
Stav zápasu Česko - Rusko 3:2

Češi obracejí zápas po krásném blafáku Milana Gulaše! Střelec ze švédské ligy má už třetí zásah na turnaji. Tentokrát po dobrém forčekingu Doudery mu gólovou šanci připravil Kubalík a nehlídaný kanonýr před brankou nezaváhal.
53:23
Rusové se ženou za vyrovnáním, ale Češi dobře brání. Andronov pálil z nevýhodné pozice a Kovář puk snadno odrazil do rohu.
54:30
Češi drží puk a hlídají jednobrankový náskok. Soupeř se nemůže propracovat do vážnějšího náporu.
55:14
Vyloučen hráč Birner (Česko), 2 min. za hákování
Rusko má výbornou možnost vyrovnat. Burdasov obral Birnera, ten potom nestíhal a fauloval.
55:41
Antipin (Rusko) vstřelil branku (1. gól v sezóně)
Stav zápasu Česko - Rusko 3:3

Kovář inkasuje nešťastný gól. Rusové zahráli kotouč mezi kruhy, kde do něj bekhendem šťouchl Antipin. Puk se zvedl o brankářovu hokejku, přeletěl beton a zapadl do branky.
57:23
Filippi se svými křídly znovu trápil Rusy, ale Birner místo střely volil přihrávku a spoluhráče minul.
59:01
První český útok rychle posunoval puk z hole na hůl, až našel volného Sobotku. Ten mířil pod horní tyč a jeho rána měla švih. Sorokin však kotouč vytáhl ramenem mimo branku.
59:14
Birnerova tečovaná střela skončila mimo branku.
59:34
Rozhození Rusové nestíhají české útoky. Šanci měl Zohorna, pak ještě Gulaš. Sborná však nápor přestála.
60:00
60:00
60:33
Dadonov vyjel od mantinelu, přehrál obránce a vypálil na Kováře. Ten dobře zakročil.
61:32
Radil vysílal do brejku Zohornu, ale ten rychlý kotouč nezachytil na čepeli.
62:01
Olesz střílel z pravé strany do betonu Sorokina. Pak se ještě probojoval k dorážce, ale ležícího brankáře nepřehodil.
62:45
Rusové kontrolují puk v rozhozené české obraně. Proti Šipačovovi zakročil Kovář.
64:41
Dramatická situace na konci prodloužení. Kovář tvrdě srazil u hrazení Jakovleva, pak měl dobrou šanci před brankou. Sorokin spolehlivě zasáhl.
64:01
Češi zatlačili soupeře do obranné třetiny, ale nic z toho. Střeleckou pozici si Sobotka a spol. nevypracovali.
65:00
V pětiminutovém prodloužení se odehrálo několik tvrdých a nebezpečných zákroků. Rozhodčí však žádný zákrok neodpískali, i proto gól nepadl a o vítězi rozhodnou až samostatné nájezdy.
0:0
Gulaš (Česko) nájezd neproměnil
Gulaš špatně a pomalu provedl bekhendový blafák a neuspěl.
0:1
Šipačov (Rusko) nájezd proměnil
Šipačov najížděl pomalu, pak prostřelil Kováře.