Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Vůjtek zvýšil hlas a pak se smál: Zatím jsme se jenom zachránili

Kouč hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek vede trénink v Ústí nad Labem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

10 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Vůjtka si málokdo dovede představit křičet. Nepoužívá žádný „fén“ jako někteří kolegové. Přesto v utkání proti Švédsku zvýšil hlas, jeho proslov k hráčům po první třetině pomohl. Češi po výhře 4:2 nečekaně vedou moskevskou skupinu šampionátu!

Po zápase přišel Vůjtek za hokejisty do šatny a v žertu prohlásil: „V úterý vás nechci celý den vidět!“ Kouč zrušil trénink a dal hráčům volno jako odměnu za povedený obrat ze stavu 0:2.

Pane Vůjtku, jak to bylo s tím křičením v kabině?
Trošku se ten hlas zvedl, ale není to tak, že bychom hráčům nadávali. Šlo o to, abychom je probudili. Dělali jsme školácké chyby, začali jsme špatně, takhle jsme nehráli celou přípravu. Klukům jsme říkali, aby se vrátili k naší hře - rychlé rozehrávky kolmo dopředu, rychlý přístup k hráčům. Pak se to povedlo, navíc bylo vidět, že Švédům docházejí síly.

Věřil jste, že se povede se silným Švédskem nepříznivý stav otočit?
Byli jsme v první řadě rádi, že to bylo nula dva a ne třeba nula pět. Díky tomu jsme si říkali, že jsme ještě ve hře, protože se dá jeden gól a všechno se mění. Neříkám, že jsme byli přesvědčení, ale věřili jsme, že je možné ještě s tím zápasem něco udělat.

Jste rád, že máte k dispozici tak tvárné mužstvo? Podobně se vám podařilo vyhecovat ho k obratu už v utkání s Lotyšskem.
Tak jistě. Ale také mohlo být pozdě, že... Bylo to jako s Lotyši, taky jsme měli tutovky na tři nula, nedali jsme a pak se soupeř zvedl. Teď se to povedlo nám proti Švédsku. Druhou třetinu jsme odehráli výborně.

Jak vám bylo, když soupeř hrál pět minut power play?
Neměli jinou šanci, tak to zkusili. Ale myslím si, že vyspělé mužstvo by za těch pět minut mělo dát gól. Měli jsme nějakou šanci, byla tam tyčka. Ale jsme rádi, že jsme nakonec udrželi vedení do konce.

Hráči vykládají, že je nabádáte k tomu, aby si věřili za každé situace.
Samozřejmě, hokejista bez sebedůvěry není hokejista. Musí si věřit, hraje hokej, aby odvedl co nejlepší výkon, ne aby se bál nějakých momentů. Každý hráč musí na mistrovství světa podat špičkový výkon, jinak se nedostaví výsledek.

Teď se dostavil. Dva silné soupeře český tým na šampionátu porazil naposledy na mistrovství světa v Bratislavě před pěti lety.
Hraje se nám líp proti těm silným soupeřům. Uvidíme, co bude dál. Musíme se teď připravit na další zápas.

Fanoušci by mohli podlehnout po tak povedeném začátku turnaje euforii. Budete ji muset krotit i u hráčů?
Bodů je pořád málo, zatím jsme se zachránili. (smích) To je první bod, další je postup do čtvrtfinále a třetí zápasy o umístění. Takže v každém utkání je o co hrát.

Podívejte se, jak hodnotili výhru se Švédskem čeští hokejisté

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze