Martin Hanzal slaví svůj gól s českou střídačkou.

Martin Hanzal slaví svůj gól s českou střídačkou. | foto: Reuters

Plekanec řídil kanonádu proti Norsku. Češi ve čtvrtfinále vyzvou Švýcary

• 284
Stockholm (Od našeho zpravodaje) - Čeští hokejisté svůj zápas o přežití zvládli suverénně. V posledním zápase ve skupině mistrovství světa rozstříleli Norsko 7:0 a zajistili si účast ve čtvrtfinále, kde narazí na Švýcarsko. Dvěma góly se na výhře podílel Tomáš Fleischmann, tři asistence si připsala čerstvá posila Tomáš Plekanec.

Před zápasem s Norskem napadala fanouška řada otázek. Neskončí letošní šampionát pro Čechy historickou ostudou? Jak moc dokážou pozvednout tým dvě "last-minute" posily? Probudí se konečně "spící" střelci z NHL?

Teď už je jasno. Neskončí. Hodně. Ano, probudili.

Zápas jsme sledovali on-line

Nervozita, která ohledně duelu o přežití panovala, se rozplynula během pár minut. Už v té druhé nahodil na norského gólmana Haugena zblízka puk Plekanec a po důrazu na brankovišti pak kotouč dorazil Fleischmann. Útočník Floridy se dosud na turnaji spíš trápil, putoval sestavou z prvního útoku do čtvrtého, jenže návrat do elitní formace a především příjezd tahouna Plekance ho evidentně probudil.

Vždyť už v 8. minutě - po dalším Plekancově pasu - objel Fleischmann branku a bekhendem zasunul puk mezi Haugenovy betony. Perfektní třetinu české první formace zakončil ve 12. minutě Tlustý, který se prosadil rychlou střelou k tyči. Nahrávač? Plekanec, jak jinak.

"Pleky a Židla (obránce Židlický) tomu týmu pomohli, dodali týmu sebevědomí, lehkost s pukem," vykládal Radim Vrbata. "Bylo vidět, že si ten zápas užívají," přidal asistent reprezentačního kouče Josef Paleček.

Haugena pak v norské bráně nahradil Volden a česká kanonáda na chvíli ustala. Šance přitom byly: do samostatného úniku se dostal Vrbata, jenže bekhendový blafák nedokázal dobře zakončit. Sám před bránou se ocitl Hertl, ale tísněn soupeři pálil jen mimo.

Příděl branek tak pokračoval až ve druhé třetině: ve 28. minutě prolétl útočnou třetinou Voráček, puk se od gólmana Voldena odrazil k Hanzalovi a ten bez větších problémů zakončil do odkryté brány. A v poslední vteřině šťastným nahozením zvýšil na 5:0 obránce Michálek.

Několika nebezpečnými výpady se ukázala i druhá dodatečná posila z NHL, ofenzivně laděný obránce Marek Židlický. V zakončení mu však chyběla lehkost, však také poslední dva týdny nebyl na ledě. Místo něj se na vylepšování skóre podíleli ještě střelami zblízka Vrbata a Irgl.

Známkujte české hokejisty za výkon proti Norsku

Český tým zápas bezpečně vládl, Norové zahrozili jen dvakrát: Thoresena však vychytal Pavelec a Olimb po elegantním zakončení mezi nohama trefil jen tyč. Trenéři dokonce v závěru zápasu nechala odpočinout jedničku Pavelce, místo něj se do brány dostal Pavel Francouz, kterého skupina českých fanoušků přivítala skandováním jeho jména.

Národní tým tak konečně začíná ukazovat světu svou druhou tvář. Po nevydařeném úvodu šampionátu se zlepšil v duelu s Kanadou a v kritický moment ukázal suverénní představení proti Norsku. Výkon, který po bídném startu opět oživil medailové myšlenky.

Nejřív Švýcaři, pak Rusko, nebo USA

Pokud čeští reprezentanti postoupí do semifinále přes Švýcarsko, střetnou se v něm s vítězem utkání Rusko - USA.  Druhou dvojici vytvoří vítězové utkání Kanada - Švédsko a Finsko - Slovensko.

"Tohle byla spíš splněná povinnost. Teď přijde čtvrtfinále. O tomhle zápasu ten turnaj je," říkal Vrbata. "Věřím tomu, že nás Švýcaři podruhé na turnaji neporazí," připomněl prohru 2:5 z prvního duelu.

Zdali medailové touhy nezůstanou jen krásným snem, se uvidí už v nejbližších dnech. Čtvrtfinále se Švýcarskem začíná ve čtvrtek ve 14.45.

Česko - Norsko 7:0

Branky a nahrávky: 2. Fleischmann (Plekanec), 8. Fleischmann (Plekanec, Tlustý), 12. Tlustý (Plekanec), 28. Hanzal (Voráček, Hudler), 40. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), 54. Vrbata (Hanzal), 54. Irgl (Novotný, Hubáček). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Morg. Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 2769.

Česko: Pavelec (54. Francouz) - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák - Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl (41. Tenkrát), Hudler - Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.

Norsko: Haugen (13. Volden) - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Forsberg - Röymark, Hansen, Skröder - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, Roest - Martinsen, Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.