Nepochybně měl pravdu, Bobrovskij zůstával až příliš často vystaven neřešitelným situacím. Kanaďané si vytvořili spoustu šancí, již samotný počet zákroků osmadvacetiletého rodáka z Novokuzněcku věrně dokumentuje dění na ledové ploše - Bobrovskij čelil 47 ranám. Za 40 minut hry inkasoval jen dvakrát - a jak napsala zámořská média - to díky němu nebylo semifinále nudné. Lépe řečeno, naprosto jednoznačné.
A nerozhodlo se za čtvrt hodiny.
Ruské naděje na vítězství živil Bobrovskij i ve třetí třetině, proti Bradu Marchandovi zkraje závěrečné dvacetiminutovky předvedl zákrok z kategorie neuvěřitelných. Natáhl se lapačkou proti šikovné teči a jako v dobách, kdy sám o sobě táhl Columbus Blue Jackets, „ukradl“ soupeři jasný gól. Po zápase mu byla položena otázka, zda si ve chvíli, kdy lapil Marchandův pokus, nemyslel, že by právě tento zákrok mohl nasměrovat Rusy k výhře.
„Ne, takhle já nepřemýšlím,“ řekl vítěz Vezinovy trofeje za rok 2013. „Snažím se vždy soustředit na to, co se zrovna děje bez ohledu na skóre,“ dodal v rozhovoru pro Sportsnet nejvytíženější gólman Světového poháru. Sborná na něj vsadila pokaždé, a tak Bobrovskij jako jediný ze všech brankářů odchytal čtyři mače. Čelil nejvíce střelám, také nejčastěji inkasoval.
Desetkrát.
Ale puk se v jeho síti mohl třepetat mnohem víckrát. Nebýt brilantních zákroků, které v den svých narozenin předváděl proti zámořskému výběru do 23 let, Rusko by nejspíš vůbec nepostoupilo. Před startem prestižního turnaje někteří odborníci hlásali, že Rusové budou mít mezi třemi tyčemi slabinu a že je gólmani společně s mizernou obranou potopí. Bobrovskij svými výkony podobné experty snad až zesměšnil.
Byl totiž nejlepším ze Znarokových svěřenců. Nejen proti severoamerickým mladíkům, ale na celém Světovém poháru. Vynikající formu v utkání s Kanadou potvrdil. „Cítil jsem se výborně,“ řekl. Jen chyběla ona pomoc od hráčů v poli. „Chytal skvěle, byl výborný jako vždy. Potřebujeme mu pomáhat mnohem víc,“ uznal Markov.
Rusové sice zblokovali 15 ran, jenže defenzíva často kolabovala. Buď nepohlídala volné hráče, případně jeden z beků v nevhodný moment přejel před Bobrovským a zaclonil mu výhled. Tak jako u druhé trefy Marchanda. „Marchand vypálil ve správnou chvíli a navíc perfektně,“ popisoval Bobrovskij gól na 2:3, který domácí favority nasměroval k triumfu a postupu.
Následovala smršť. Rychle se trefili ještě Corey Perry a John Tavares.
Rusové nestíhali, nechávali svého brankáře bezmocného. „Udělal jsem všechno, co bylo v mých silách, aby pomohl týmu, ale Kanaďané byli lepší.“ Bobrovskij si nemá co vyčítat, mužstvu opravdu pomohl, jenže to byla jednosměrka, opačným směrem dodávka nezbytné podpory nedorazila. A tak i mys Dobré naděje nakonec podlehl kanadskému vlnobití.