„Je to těžká porážka,“ pronesl mezi novináři dvoumetrový obr ze Slovenska. „Ale můžeme být hrdí na to, co jsme tady dokázali. Nechali jsme tam všechno.“
Chára a spol. si takový konec po sympatických výkonech nezasloužili. A slovenský obránce, který byl důležitou postavou výběru složeného z hráčů osmi národností, si nezasloužil takové zacházení. Na obranu obra vystoupili rovněž novináři v zámoří.
„Toronto, Zdeno Chára si nezaslouží tvoji nenávist.“
„Zaslouží si potlesk, nikoliv výsměch.“
Sám Chára při zmínce o bučení diváků jenom pokrčí rameny: „Nevím, proč to dělají. Mám pocit, že prostě jen potřebují někoho, koho by mohli vypískat. Netrápí mě to, nenechám se tím rozhodit. Jestli je to kvůli nějakému zápasu Bostonu, tak tomu nerozumím, protože na Světovém poháru jsou i další hráči Bruins.“
Kdy a kde se tedy mohla tahle nenávist Kanaďanů zrodit?
Možná v roce 2011, kdy slovenský bek ošklivě narazil na mantinel Maxe Paciorettyho z Montrealu. Ale to je přece Američan a už Chárovi odpustil.
Možná spíš o dva roky později, kdy Chárův Boston vyřadil Toronto Maple Leafs v sedmém zápase 1. kola play-off, ačkoliv prohrával 1:4.
Natěšení fanoušci po devíti letech strádání zažili ve Stanley Cupu další bolest.
Třeba si tehdejší „mindráky“ léčili teď na reprezentačním turnaji.
Kolegové ze „sjednocené“ Evropy, kteří navzdory předpokladům vytvořili silný tým a hlavně dobrou partu, nedají na Cháru dopustit. „Bylo úžasné s ním pracovat jako s člověkem. Stali jsme se přáteli,“ řekl trenér Ralph Krueger. „Ke každému, koho potká, se chová s respektem. To nejlépe vystihuje Zdena Cháru.“
Slovenskému reprezentantovi turnaj navíc vyšel i herně. S krajanem Sekerou se vhodně doplňoval, trávil na ledě hodně času. Čelil nejlepším soupeřům, nebezpečně střílel. Od začátku roku se přitom spekuluje o jeho výměně z Bostonu. Zpochybňovalo se i Chárovo vytížení ve 39 letech. Teď však ukázal, že na novou sezonu NHL je připravený.
Jeho přínos ocenil i Sidney Crosby. Třeba slova uznání od kanadského kapitána příště torontské fanoušky umlčí.