V seskupení osmi národů z menších hokejových zemí v noci na pátek zase vyčnívali Slováci a nejvíc právě Chára - a rozhodně to nebylo jenom kvůli jeho více než dvoumetrové postavě.
Jeho tvrdá rána v sedmé minutě prošla do kanadské branky a Evropa vedla až do závěrečných minut.
Zásluhu na tom měl skvěle chytající Jaroslav Halák. Kanaďané otočili duel až v závěrečných minutách po bláznivém průběhu.
„Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že budeme ve finále, každý by to bral. Ale na druhou stranu - když jsme viděli, že můžeme hrát s Kanadou vyrovnané zápasy, tak je to člověku líto, protože měl šanci. Ale o to tam právě šlo - mít tu šanci o Světový pohár vůbec bojovat,“ hodnotil v rozhovoru s novináři Chára.
„Je dobré, když hrajete s vedením v zádech. Měli jsme díky němu Kanadu pod kontrolou, skoro až do konce zápasu... Je to škoda, protože jsme určitě měli šance na to, abychom vstřelili více gólů. A nemůže dojít k takovému závěru zápasu, jaký přišel,“ upozornil slovenský bek na vítěznou Marchandovu trefu v oslabení.
Marian Gáborík, který kvůli zranění pravé nohy do finále nezasáhl, se vyjádřil k napínavému závěru na Twitteru. A rozhodně nebyl diplomatický, jak by se na vyslance „sjednocené Evropy“ slušelo.
„Brutální verdikt u Kopiho. Myslím, že rozhodčí už chtěli jít domů,“ napsal na sociální síť v narážce na vyloučení slovinského kapitána Anžeho Kopitara za držení. Patrice Bergeron totiž v následné přesilovce vyrovnal, Chára navíc hrál chvilku bez helmy.
Po utkání Gáborík tweetnul ještě jednou a opět se opřel do kanadských rozhodčích: „Zasloužili jsme si další zápas. Jsem na kluky pyšný. Gratuluju Kanadě. A červená karta pro sudí.“
Statistické infoJe zajímavé, že Tým Evropy vzdoroval ve finále Kanadě, přestože na turnaji nevyužil ani jednu ze 17 přesilovek. |
Chára o výkonu domácích arbitrů v pruhovaných dresech taktně mlčel, nehledal výmluvy. Přes viditelné zklamání zkoušel najít alespoň nějaká pozitiva. „Myslím si, že každý z kluků může opouštět turnaj s hlavou nahoře a být hrdý na to, co jsme tady dokázali. Nechali jsme tam všechno, co jsme mohli.“
Ačkoliv Tým Evropy vznikl kvůli tomu, aby se Světového poháru mohli zúčastnit nejlepší hokejisté z NHL, zanechal tento „umělý produkt“ na zámořském trhu nečekaně dobrý dojem.
Evropané vytvořili silný tým, dobrou partu a z Toronta si odvezou nádherné vzpomínky. „Určitě se na to za pár let rádi zpětně podíváme,“ přikývne Chára. „Ale myslím, že to byl jednorázový nápad, který se už asi nebude opakovat,“ odpověděl 39letý Slovák na dotaz, zda má Evropa nějakou budoucnost.
Chára nejspíš odhadl situaci pravdivě, každopádně on sám rozhodně nemusí být po turnaji veteránem bez budoucnosti.
Slovenský reprezentant a od roku 2006 kapitán Boston Bruins neprožíval s klubem nejšťastnější období. Chárovi a spol. se nedařilo postoupit do bojů o Stanley Cup a spekulovalo se o výměně do jiného klubu. On však Boston považuje za srdcovou záležitost a podle svých slov by za úspěch Bruins „potil i krev“.
„Byl to turnaj s nejlepšími hráči, a když odehrajete skoro deset takových zápasů, tak byste asi měli být do sezony připravení nejlépe, jak se dá,“ řekl Chára.
Kanadské fanoušky tak pravděpodobně bude drážit dál...